Hoşgeldiniz  

Bakan Çavuşoğlu: Başkalarına saygı duymak düşer

Semih Köken | 26 Haziran 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Bakan Çavuşoğlu: Başkalarına saygı duymak düşer

KATAR kriziyle ilgili bölgedeki diğer ülkelerin ‘Katar’daki Türk üssünü kaldır, kapat’ talebine “Bu olmaz” diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Her şeyden önce; bir ülkenin egemenliğini ihlal ediyorsun. İkincisi; uluslararası hukuku ihlal ediyorsun. Burada da iki ülkenin egemenliğine saygısızlık yapıyorsun. Bu anlaşma Türkiye ile Katar arasındadır, başkalarına ancak saygı duymak düşer” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memleketi Antalya’da Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Elmalı İlçesi’ni ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Altunkaya, İl Başkanı Rıza Sümer, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin ve parti yöneticileriyle birlikte Elmalı Belediyesi’nin saat 11.00’de Belediye Kültür Merkezi’ndeki bayramlaşma programına katıldı.

BATI ANTALYA’YA YOL MÜJDELERİ

Elmalıların bayramını kutlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Elmalı, Korkuteli, Kaş, Demre, Finike, Kemer, Kumluca ilçelerinin bulunduğu Batı Antalya bölgesinde planlanan duble yol projeleriyle ilgili müjdeler verdi. Halkın güvenli yollardan gitmesini istediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, bayramdan sonra Korkuteli-Elmalı bölünmüş yol çalışmalarının başlayacağı ve ardından da Finike- Elmalı arasının bölünmüş yol yapılacağını anlattı. Elmalı’dan Kaş’a ve Kalkan’a da çok güzel bir şekilde yol götürüleceğini anlatan Çavuşoğlu, “Antalya’dan çıktığınızda sahilden tüneller, viyadüklerle duble yol olarak Kalkan’a kadar gidilebilecek” dedi.

“2 MİLYAR ÜMMETTEN SORUMLUYUZ”

Referandumdan ‘Evet’ çıkmasının sonra Türkiye’de ekonominin ilk çeyrekte yüzde 5 büyüdüğü, terörle mücadelenin daha kararlı bir şekilde sürdürüldüğünü de dile getiren Çavuşoğlu, “Türkiye’nin sınırları sadece Misak-ı Milli ile sınırlı değil. Dünyanın her yerindeki mazlumlara Ramazan’da yardımlarımızı ulaştırdık. Çünkü bizim sorumluluğumuz sadece vatandaşlarımızla ilgili değil, sadece yurt dışındaki vatandaşlarımız, akraba soydaşlarımızla da ilgili değil. Dünyadaki 2 milyar ümmetten sorumluyuz” diye konuştu.

KATAR’DAKİ ÜSSÜN KALDIRILMASI TALEBİ

Herkesin gözü kulağının Türkiye’de olduğunu ve ‘Recep Tayyip Erdoğan ne diyecek’ diye baktıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, son dönemdeki Katar kriziyle ilgili de şunları söyledi:

“Şimdi Katar ve diğer ülkeler arasındaki krizin çözülmesi için çaba sarf ediyoruz. Yanlışa yanlış, doğruya doğru diyoruz. Ramazan ayında oradaki kardeşlerimizin ilacı, gıdasında yapılan kısıtlamaları, ambargoları doğru bulmuyoruz. Sorunlar olabilir, sorunların çözüm mercii masadır, koyarsınız masaya, ondan sonra nasıl çözersiniz bunu konuşursunuz. Kendi aranda çözemiyorsan arabulucu istersiniz. Aynı Kuveyt’in yaptığı gibi, biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Ama taleplerin içinde ‘Katar’daki Türk üssünü kaldır, kapat dersen’ bu olmaz. Her şeyden önce bir ülkenin egemenliğini ihlal ediyorsun. İkincisi uluslararası hukuku ihlal ediyorsun. Burada da iki ülkenin egemenliğine saygısızlık yapıyorsun. Bu anlaşma Türkiye ile Katar arasındadır, başkalarına ancak saygı duymak düşer. İki egemen ülke oturur anlaşır ve bu üslerin hedefinin Körfez’deki kardeşlerimize dışarıdan gelecek tehditlere karşı koruma amaçlı olduğunu söyledik. Ve o ülkelere de zamanında beraber koordine edelim diye söyledik. Siz aranızdaki çekişmeden dolayı Türkiye’yi de hedef alırsanız, Türkiye’nin de basit bir ülke olmadığını anlamalısınız. Biz sizlere kardeşçe yaklaşıyoruz, ‘Sorunları beraber çözelim’ diyoruz. O ülkelere de kardeşimiz diyoruz, aynı anlayışımızı da o ülkelere göstereceğiz.”

“YÖRÜK GELENEKLERİNİ DEVAM ETTİRİYORUZ”

Bu bayramda Alanya’nın yaylasındaki babasına bayramlaşmak için gidemediğini anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Baba da yaylada bu bayram da gidemedim. Kızımı gönderdim vekaleten. Kızım da bu sene üniversiteyi bitirdi, hukuk mezunu oldu. Dedim ‘hadi bu sene babama git’, dedesine gitti. Yaylada da geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Yörük geleneklerini, şimdi babamın 2 bin civarı keçi, koyun, kuzusu vardır. Bunlar ticari değildir, Yörük geleneklerini devam ettirmek içindir. Kışın 500- 600 olur çünkü bakması zor. İnşallah ömrümüz yettikçe bu geleneğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle