Hoşgeldiniz  

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı canlandırıldı

Semih Köken | 20 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı canlandırıldı

ANTALYA’da Kaleiçi Yat Limanı’nda Atatürk’ü Anma, Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı canlandırıldı.
ANTALYA'DA KALEICI YAT LIMANI'NDA ATATURK'U ANMA, MAYIS GENCLIK VE SPOR BAYRAMI ETKINLIKLERI KAPSAMINDA, MUSTAFA KEMAL ATATURK'UN BANDIRMA VAPURU ILE SAMSUN'A CIKISI TEMSILI OLARAK CANLANDIRILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Kaleiçi Yat Limanı’ndaki program, Antalya Şair Ozan Yazar ve Ressamlar Derneği’nin (ANŞOYAD) Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarının, Atatürk’ün sevdiği türkü ve şarkıları seslendirmesiyle başladı. Konserde, ‘İzmir’in Kavakları’, ‘Manastır’, ‘Bülbülüm’, ‘Vardar Ovası’, ‘Çanakkale İçinde’, ‘Yanık Ömer’, ‘Kırmızı Gülün Alı Var’, ‘Alişimin Kaşları Kara’, ‘Bülbülüm Altın Kafeste’, ‘Atladım Bahçene İndim’, ‘Gitti de Gelmeyiverdi’, ‘Köşküm Var Derya’ya Karşı’ şarkı ve türküleri söylendi. Atatürk’ü anlatan ‘Mavi Gözlüm Sarı Saçlım Neredesin Dost’ adlı şarkı da hep bir ağızdan seslendirildi.

ANŞOYAD üyeleri orkestranın çaldığı oyun havalarına kendilerini kaptırınca renkli görüntüler oluştu, kalpaklı şair, ozan ve yazarlar, Atatürk’ün sevdiği oyun havalarından ‘Çökertme’ oynadı, küçük bir kız çocuğunun renkli dans şovu ise hayranlıkla izlendi. Konser, ‘Onuncu Yıl Marşı’nın hep bir ağızdan okunmasıyla sona erdi.

Programda Atatürk’ü canlandıran Şükrü Erciyeslioğlu, temsili Bandırma Vapuru’na binmeden önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkış nedenini anlattı. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü’yü canlandıran Canan Gören’i de yanına alan Erciyeslioğlu, “Anadolu’nun birçok ilini dolaşarak, ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak için halkımızın milli mücadeleye katılmasını sağlayan Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basıp, Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk, bu milli bayramı da Türk gençliğine armağan etti” dedi.

TEMSİLİ BANDIRMA VAPURU DENİZE AÇILDI

Konuşmaların ardından temsili ‘Bandırma Vapuru’na binen temsili Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Konyaaltı sahilinde tur atıp, Kaleiçi Yat Limanı’na giriş yaptı. Temsili Atatürk ve arkadaşlarını, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz “Hoş geldiniz paşam” diyerek çiçekle karşıladı. İzleyen yerli ve yabancılar temsili Atatürk’ün etrafında sevgi seli oluşturdu, uzun, uzun alkışladı. Çocuklar, gençler, yetişkinler fotoğraf çektirdi.

Program, temsili Atatürk ve silah arkadaşları ay yıldızlı bayraklarla yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulmasının ardından program sona erdi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle