Hoşgeldiniz  

Asgari ücrete ikili zam formülü masada!

Semih Köken | 18 Kasım 2022 | Ekonomi, Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

Asgari ücrete ikili zam formülü masada!

2023 asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 7-8-9 Aralık’ta toplanacak.

İkili zam formülünün uygulanacağı tahmin edilen asgari ücretin ilk olarak 8 bin 250 lira olacağı konuşulurken, ikinci aşamadaki tahmin ise dudakları uçuklattı.

Milyonlarca çalışan aralık ayında belirlenecek olan 2023 asgari ücret rakamını büyük bir heyecan ile bekliyor. Konu ile ilgili olarak da AK Parti hükümetinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 asgari ücreti için yapmış olduğu son açıklama sonrası ekonomistlerden ise tahminler gelmeye başladı. Erdoğan asgari ücret zammı için, “Öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık var” açıklamasında bulunmuştu.

BAKAN BİLGİN DE KONUŞTU

7-8-9 Aralık’ta toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerinde asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, “Kamu işçilerinin ücretlerini, diğer sosyal haklarını düzenleyen uygulamalar gerçekleştirdik. Emin olun asgari ücreti enflasyonun ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak bir ücret uygulamasını gerçekleştireceğiz. Türk emekçileri, Türkiye’nin emekçilerini enflasyon karşısında koruyacak sosyal devlet duyarlılığı ile işe başlıyoruz” şeklinde konuştu.

DÜNYACA ÜNLÜ BANKADAN FLAŞ TAHMİN

Dünyanın önde gelen bankalarından olan Morgan Stanley, Türkiye’deki asgari ücret zammı ile ilgili geçtiğimiz gün bir tahminde bulundu.

Morgan Stanley’deki finans uzmanları tarafından yapılmış olan açıklamada 2023’te asgari ücrete yüzde 60 zam geleceği öngörüldü.

Bankanın analistlerine göre faizler 2024 yılına kadar ortalama olarak yüzde 9 seviyelerinde seyredecek.

(patronlar dünyası)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle