Hoşgeldiniz  

Antalya’nın İlk Elektrik Santrali Gündelik Hayata Kazandırılacak

Semih Köken | 10 Mart 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalya’nın İlk Elektrik Santrali Gündelik Hayata Kazandırılacak

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya’nın ilk elektrik santrali ve geçmişte başmakinist lojmanı olarak kullanılan yapının kurumlar arası işbirliği çerçevesinde gündelik hayata kazandırılacağını söyledi.

Antalya'nın İlk Elektrik Santrali Gündelik Hayata Kazandırılacak, System.String[]
Muratpaşa Belediye Başkanı  Ümit Uysal,  Antalya‘nın ilk elektrik santrali ve geçmişte başmakinist lojmanı olarak kullanılan yapının kurumlar arası işbirliği çerçevesinde gündelik hayata kazandırılacağını söyledi.

Muratpaşa Belediye Başkanı  Ümit Uysal ve Vali  Münir Karaloğlu‘nun imzalarıyla 1928’de faaliyetine başlayan ve 1975 yılına kadar çalışan Eski Lara yolu üzeri Falez Parkı altındaki  Antalya‘nın ilk elektrik santralinin restorasyonu için çalışmalar başladı. Bugüne taş duvarlar ve korozyona uğramış tribün parçalarının kaldığı santral binası ve hali hazırda  Muratpaşa Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nce kullanılan eski başmakinist lojmanının restorasyonunu Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

Başkan  Uysal, protokolün aynı zamanda Kaleiçi surlarının onarımını da kapsadığını belirterek, “Bütün bu üniteleri restore ederek nitelikli bir şekilde gündelik hayata kazandırmayı hedefliyoruz. Çalışma tamamlandığında halka açık, ücretsiz ziyaret şeklinde bir kullanım olacak” diye konuştu.

Cumhuriyetin ilk yıllarında, Tevfik Işık Bey’in gayretleriyle hayata geçirilen elektrik santralinin aynı zamanda  Antalya‘nın ve modern  Türkiye Cumhuriyeti‘nin çok küçük bir ölçekte tarihsel gelişimini de gözler önüne serdiğini dile getiren Başkan  Uysal, “1925’te  Antalya‘ya elektrik getirmek için kurulan bir şirket, Yedi Arıklar gibi kentin tam merkezinden geçen su kanallarının yerinde değerlenmesi ve 1970’li yıllara gelindiğinde ise şehirleşme ve göç nedeniyle kuruyan arıklar ve atıl kalan bir santral. Günümüze yıkık taş duvarlar ve çürümüş tribün parçalarıyla kalan bir yapı. Bu açıdan değerlendirdiğimizde söz konusu protokolle  Antalya‘da Cumhuriyet döneminin ilk yapılarından birine da sahip çıkıyor ve tarihiyle bugüne taşıyoruz. Kurumlar arası işbirliğiyle böylesi bir çalışmayı mümkün kılan  Antalya Valisi Karaloğlu, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram’a teşekkür ediyorum. Antalyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Santralin tarihçesi

Antalya’ya elektrik 1928 yılı başlarında Tevfik Işık Bey’in büyük gayretleri ile geldi. Tevfik Işık, emekli olup 1923 yılında  Antalya‘ya yerleşince, ‘Yedi Arıklar’ olarak bilinen su kanallarından denize akıtılan suyun, elektrik üretimi için uygun bir olanak sunduğunu görünce,  Antalya‘nın aydınlatılması için var gücüyle çalışmalara başladı.  Gazi Mustafa Kemal ve  İsmet İnönü‘nün olurlarıyla, 1925 yılında çok ortaklı bir şirket olarak 10 bin lira sermayeli  Antalya Elektrik Türk AŞ kuruldu. 1928 yılında  Antalya elektriğe kavuşur ve santral Yenikapı, Kalekapısı, Şarampol semtlerine ilk elektriği verir. Santral, 1975 yılına kadar faaliyetini sürdürdü. Ne var ki, 1970’li yılların başlarından itibaren ‘Yedi Arıklar’dan gelen suyun azalması ve çeşitli teknik yetersizliklerden dolayı santral, 1975 yılında kapandı. Bu tarihten sonra kaderine terk edilen santralin tribünleri, hurda olarak satıldı.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle