Hoşgeldiniz  

Antalya’da zeytincilik gözardı edilemez

Semih Köken | 21 Temmuz 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Antalya’da zeytincilik gözardı edilemez

ANTALYA Ticaret Borsası’nın düzenlediği ‘Antalya’da Zeytincilik ve Zeytinyağı Sektörü’ konulu sektörel analiz toplantısı, ATB toplantı salonunda gerçekleşti.

Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Yüksek Ziraat Mühendisi Murat Özaltaş’ın moderatörlüğünde yapılan zeytin sektörel analiz toplantısına, ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Ulaş, Akdeniz Üniversitesi’nden akademisyenler, BATEM, il ve ilçe Ziraat Odası, ZMO’dan temsilciler, üretici, fabrika sahibi ile sektör temsilcileri katıldı.

BİRLİKTE HAREKET ETMEZSEK BAŞARILI OLAMAYIZ

Halil Bülbül, borsanın çeşitli konularda sektörel analiz toplantıları düzenleyerek sıkıntıları ve çözüm önerilerini gündeme getirdiğini belirterek, zeytinde yaşanan sıkıntıların da gündeme getirilerek çözümü için takibinin yapılacağını kaydetti. Zeytincilik sektöründe korkunç bir dağınıklık olduğunu anlatan Bülbül, “Herkes kendine göre bir şeyler yapmaya çalışıyor ama sonuca ulaşılamıyor. Beraberlikte başarı, ayrılıkta azap vardır. Zeytincilikte birlikte hareket edemezsek başarılı olamayız” dedi. Bülbül, ATB’nin zeytinciliğe gönül vermiş bir borsa olduğunu vurguladı.

İYİ ZEYTİNYAĞ İÇİN DOĞRU ZEYTİN

Toplantının moderatörü Murat Özaltaş, doğru zeytinyağı üretebilmek için doğru zeytinin yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Özaltaş, Antalya Ticaret Borsası’nın zeytincilik konusundaki lokomotif çalışmalarının dikkat çekici olduğunu söylerken, böyle bir toplantıya ev sahipliği yapan Borsa yönetimine teşekkür etti.

ANTALYA ZEYTİN ÜRETİMİNİ ARTIRDI

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen ise “Türkiye’de 8 milyon 369 bin dekar zeytinlik alanın, 166 bin dekarının Antalya’da.Zeytin alan varlığında yüzde 2’lik bir paya sahibiz ama il ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir zeytincilik sektörümüz var” dedi. Antalya’da 2005 yılında 44 bin 290 ton olan zeytin üretiminin 2015 yılında 67 bin tona yükseldiğine dikkat çeken Şen, “2005 yılında 101 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılırken bu, 2015 yılında 166 bin dekara yükseldi. Türkiye genelinde zeytin üretimi yüzde 42 oranında artış gösterirken, Antalya’da son 10 yılda yüzde 53 oranında artış gösterdi. Bu rakamlar ilimizde zeytinciliğe özel önem verildiğini göstermektedir” dedi. ‘Tavşan yüreği’ zeytinin son yıllarda geliştirilmeye çalışıldığını kaydeden Şen, zeytinde yapılan desteklemelere dikkat çekti.

GÖZARDI EDİLEMEZ

Toplantıda, Antalya’da Gemlik ve Ayvalık çeşitlerinin üretimi ve veriminde başarılı olma şansının olmadığı belirtilirken, bölgeye has ‘tavşan yüreği’ ve ‘beylik’ çeşitlerinin üretimine ağırlık verilmesi gerektiği vurgulandı. Toplantıda, bölgedeki bu iki zeytin türü üretiminin yaygınlaşması için sözleşmeli fidan uygulamasının devreye sokulmasını istendi. Zeytinde budama ve ilaçlamayla ilgili genel bir sıkıntı olduğu dile getirilen sektörel analiz toplantısında, ‘Zeytin iyi bakılırsa kazançlı ve riski çok az bir bitki’ ifadeleri kullanıldı.

Antalya’daki zeytin üretiminin rantabl hale getirilmesi gerektiği vurgulanan toplantıda, zeytin üreticileri birliğinin kurulmasının şart olduğu kaydedildi. “Antalya’da zeytincilik göz ardı edilemez” diyen katılımcılar, sağlıklı yaşamla özdeşleşen zeytine artan talebin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle