Hoşgeldiniz  

Antalya’da kurulan Rus şirket sayısı üç kat arttı

Semih Köken | 05 Mayıs 2022 | Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

Antalya’da kurulan Rus şirket sayısı üç kat arttı

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Çetin, yılın başından bu yana Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yaklaşık 60 Rus firmasının kurulduğunu söyledi.

Rusya’nın Antalya’da kurulan yabancı katılımlı şirket sayısında lider olduğunun altını çizen Çetin, “Nisanında açılan Ruslar tarafından açılan yeni şirket sayısında patlama yaşandı. bu göstergede diğer ülkeleri önemli ölçüde geride bıraktı. Ruslar, yılbaşından bu yana Antalya’da 58 şirket kurdu” ifadelerini kullandı.

Çetin, karşılaştırma için Ocak-Nisan 2021’de Antalya’da yalnızca 19 Rus şirketinin kurulduğuna dikkat çekerken, “Üç katlık bir artış var ve bu çok ciddi bir rakam, Nisanı bizim için çok hareketliydi” diye konuştu.

Antalya’da ikinci bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması planlarından da bahseden Çetin, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini, mevcut serbest ticaret bölgesinde neredeyse hiç yer kalmadığını ifade etti.

“Her geçen gün bizimle iş yapmak isteyen Rus ve diğer yabancı işletme ve girişimci sayısı artıyor” diyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Çetin, bu nedenle yeni serbest ticaret bölgesi projesinin bir yıl içinde hayata geçirileceğini umduklarını, Burdur ve Isparta illeri arasında Antalya’ya yakın bir bölgede 10-14 milyon metrekarelik bir alanda serbest ticaret bölgesi için şimdiden yer seçildiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle