Hoşgeldiniz  

Antalya’da arkeolojik kazılar temmuzda başlıyor

Semih Köken | 27 Haziran 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Antalya’da arkeolojik kazılar temmuzda başlıyor

ANTALYA’da 15 noktada yer alan antik kent, tarihi paleolitik çağa kadar uzanan mağara ve höyüklerde, Likya ve Pamfiyla bölgelerinin en önemli kentlerinde kazı çalışmaları temmuz ayıyla birlikte başlayacak. Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 15 kültür varlığından biri olan Xanthos’ta kazılar bu yıl 66’ncı yılına, Perge Antik Kenti’nde ise 70’inci yılına girecek.

Günümüzden 2 milyon yıl önce başlayıp 10 bin yıl önce sona eren yontma taş çağından Likya ve Pamfilya kentlerine ev sahipliği yapmış Antalya’da bu yıl 15 noktada arkeolojik kazı çalışması gerçekleştirecek. Kazılar temmuz ayı içinde başlayacak.

KAŞ BÖLGESİ KAZILARI

Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 15 kültür varlığından biri olan Xanthos Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar, 1950 yılında Fransız arkeologlar tarafından başlatıldı. 2011 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi’nce sürdürülen kazılar, bu yıl 66’ncı yılına girecek.

Apollon’un doğduğu kent olarak bilinen Patara Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmaları ise bu yıl 28’inci yılına girecek. 1988-2008 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Prof. Dr. Fahri Işık, 2009 yılından itibaren de Prof. Dr. Havva Işık başkanlığındaki bilimsel ekip tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, kumun altından bir kent ortaya çıkarıldı.

DEMRE ve FİNİKE BÖLGESİ KAZILARI

Antalya’nın en fazla ziyaretçi çeken ören yeri Noel Baba Müzesi’nde ise kazı çalışmaları Hacettepe Üniversitesi tarafından yürütülecek. 2009 yılında Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında başlayan Myra Antik Kenti’nde de kazı çalışmaları bu yıl Akdeniz Üniversitesi’nce yürütülecek.

Finike’de ise 1216 metre yükseklikteki bir tepenin eteğinde kurulmuş Limyra Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle 45 yıl önce başlayan kazı çalışmaları bu yıl da devam edecek. Limyra kazılarının en özgün yanını oluşturan ‘Çocukların Limyra’sı’ 5’inci yılında da hayata geçirilecek. Çocuklara, üzerinde yaşadıkları tarihi mirası çeşitli atölyelerle anlatmayı hedefleyen programa dahil olacak çocuklar müzeleri ve kazı alanlarını gezecek, tarihi yapıları inceleyecek ve antik dönem hakkında bilgi edinecek. Çocuklar, yaklaşık 10 gün sürecek etkinliklerin ardından antik dönem hayatı üzerine öğrendiklerini drama, müzik, iki ve üç boyutlu görsel tasarım teknikleri ile sergileyecek. Finike’de bir diğer kazı alanı ise Elmalı- Finike karayolunun tam yarısında bulunan Arif köyünün Aykırıçay mahallesine yakın bir ören yeri Arykanda. Arykanda’da kazı çalışmaları Hacettepe Üniversitesi’nce yürütülecek.

KUMLUCA VE KEMER BÖLGESİ KAZILARI

Avusturyalı arkeologlar tarafından 1982 yılında keşfedilen ve Anadolu’nun en uzun Antik Yunanca yazıtının bulunduğu Rhodiapolis Antik Kenti’nde 2006 yılında başlayan kazı çalışmaları, bu yıl Antalya Müzesi başkanlığında devam edecek. Likya’nın korsan kenti Olympos Antik Kenti’nde ise kazılar Anadolu Üniversitesi’nce gerçekleştirilecek. Kemer sınırlarında bulunan Phaselis Antik Kenti’nde ise Akdeniz Üniversitesi bu yıl yüzey araştırması yapacak.

İNSANLIK TARİHİNİN İZLERİ

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunan ve 1946 yılında Prof. Dr. Kılıç Kökten tarafından bilim dünyasına tanıtılan Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olmasının yanı sıra, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkez Karain Mağarası’nda da 2016 kazıları Ankara Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek.

PERGE KAZISI 70 YAŞINDA

Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış, heykeltıraşların kenti Perge Antik Kenti’nde kazılar ise bu yıl 70’inci yılına girecek. İlk kazmanın 1946’da Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in vurduğu antik kentte 2016 kazı çalışmaları şubat ayında başladı. Perge Antik Kenti’nde kazılar Antalya Müzesi Müdürlüğü’nce gerçekleştiriliyor. Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel önderliğinde 1947 yılından itibaren düzenli arkeolojik kazıların gerçekleştirildiği Side Antik Kenti’nde kazı çalışmaları Anadolu Üniversitesi’nce gerçekleştirilecek.

Alanya Kalesi’nde Selçuk Üniversitesi, geçen yılki kazılarda üzerinde bitki ve geometrik şekillerin bulunduğu Roma dönemine ait 2 bin yıllık mozaik ortaya çıkarılan Gazipaşa’daki Antiocheia ad Cragum Antik Kenti’ndeki kazılar ise ABD Nebreska Üniversitesi başkanlığında bir ekip tarafından yürütülecek. Ayrıca Neolitik Çağ’dan Orta Bizans Dönemi’ne kadar kesintisiz iskan gördüğü bilinen Elmalı’da yer alan Hacımusalar Höyüğü’nde ise Bilkent Üniversitesi’nden İlknur Özgen başkanlığında gerçekleştirilen kazılar bu yıl da devam edecek.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle