Hoşgeldiniz  

Antalya ile Rusya ilişkileri ileri düzeyde

Semih Köken | 23 Temmuz 2016 | Antalya Haber, Gündem, Oteller, Turizm, Yaşam A- A+

Antalya ile Rusya ilişkileri ileri düzeyde

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, Rusya devlet televizyonuna verdiği röportajda Antalya’da yerleşik on binlerce Rus vatandaşı olduğunu belirterek, “Antalya ile Rusya ilişkileri çok ileri düzeyde bir ilişki” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, Rusya devlet televizyonuna verdiği röportajda, turizmin ülkeler arasındaki siyasi krizlerden etkilenen bir sektör olduğunu söyledi. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ve hiç kimsenin istemediği, tasvip etmediği bir olay dolayısıyla turizm etkilendiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Ama son dönemde ülkelerimiz arasında tekrar siyasi ve ekonomik ilişkilerin başlama noktasına gelmiş olması, Rus turistlerin yeniden Antalya’ya geleceğiyle ilgili önemli gelişmeleri beraberinde getirdi” dedi.

15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruları da cevaplayan Vali Karaloğlu, “Antalya, 15 Temmuz gecesini en rahat geçiren şehirlerden birisiydi. Hiçbir asker sokağa çıkmadan, hiçbir askeri araç sokakta yürümeden, Antalya o geceyi tek bir mermi patlatmadan geçirdi. Antalya’da yaşayanlar ve turistler o geceden etkilenmedi” diye konuştu.

Antalya ve Rusya’nın Rostov şehrinin kardeş şehir olduğunu belirten Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Antalya ile Rusya’nın ilişkisini bir şehre indirmek de doğru değil. Rusya’nın her bölgesinden Antalya’ya misafir geliyor. Antalya ile Rusya ilişkileri çok ileri düzeyde bir ilişki. Antalya’da yaşayan on binlerce yerleşik Rus vatandaşı var. Burada gayrimenkul satın almış, ev sahibi olmuş, yılın büyük bir bölümünde Antalya’da yaşayan Rusya vatandaşları var. Siyasi problemler çözüldükten sonra Rusya ile turizmin gelişmesinin önünde bir engel yok. Rus halkı Antalya’yı seviyor. Antalyalılar Ruslardan memnun. Turizmin gelişmesinin önünde siyasi problemlerin dışında bir engel yok. O da kalktığına göre, Rusya ile turizm konusunda çok hızlı bir gelişme olacağını düşünüyoruz.”

Rusya sivil havacılık teşkilatının havaalanında ek güvenlik tedbirleri talebi olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Biz yerel otorite olarak talepleri değerlendirerek yerine getirebileceğimizi ifade ettik” dedi.

Rusya devlet televizyonunun röportajında Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı da hazır bulundu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle