Hoşgeldiniz  

Antalya Film Festivali’ne Türkan Şoray’lı açılış

Semih Köken | 01 Aralık 2015 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Türkan Şoray’ın 34 yıl sonra yönetmen koltuğuna oturduğu, kızı Yağmur Ünal’ın hem yapımcılığını hem de başrolünü üstlendiği ‘Uzaklarda Arama’nın gösterimi, 52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’nin açılışı filmi olarak yapıldı.

Antalya Kültür Merkezi’ndeki film gösterimine Türkan Şoray, kızı Yağmur Ünal ve film ekibiyle birlikte katıldı. Türkan Şoray, alkışlarla karşılandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel ile kızı Yağmur’un arasına oturan Türkan Şoray, film ekibine tek tek teşekkür etti. Türkan Şoray, gösterim öncesi yaptığı konuşmada Uzaklarda Arama’nın çekiminin Muğla’da yapıldığını söyledi.

Toplam 110 kişinin görev aldığı filmde kızı Yağmur’un hiçbir masraftan kaçınmadığını esprili dille anlatan Türkan Şoray, “Bu yıl düzenlenen festivalde bizim filmimizin açılış filmi seçilmesinden onur duydum. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dijital sistemle çekilen filmde görev alan ekibiyle iki ay boyunca bir aile gibi olduklarını anlatan Türkan Şoray, çekim bittikten sonra yaklaşık 2 ay da montajla uğraştıklarını söyledi. Film yapmanın çok zorlu bir süreç gerektirdiğini anlatan Türkan Şoray, “Filmi galadan sonra sizlerle birlikte ikinci kez izleyeceğim” dedi.

Toplumdaki önyargılı yaklaşımı bir kasabada açılan pavyondaki kadınlar üzerinden dile getiren toplam 122 dakikalık film, gösterim sonunda büyük alkış aldı. Komedi- drama tarzındaki filmi izleyenlerden bazıları gözyaşlarını tutamadı. Türkan Şoray, arka koltukta oturan bir kadının gözyaşlarını eliyle sildi. Film gösterimine program yoğunluğu nedeniyle gecikmeli katılabilen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de sanatçıyı tebrik etti. Ebru Türel de filmi Türkan Şoray ile birlikte seyretmenin bambaşka bir duygu olduğunu söyledi. Ebru Türel, “Bin yıl düşünsem böyle bir şey yaşayabileceğimi düşünmezdim” dedi.

Çıkışta da film ekibiyle birlikte gazetecilerin sorularına yanıt veren Türkan Şoray, “Antalya Film Festivali sinema için çok önemli. Artık bu festivali evim gibi hissediyorum. Daha önce festivale oyuncu ve jüri üyesi olarak gelmiştim. Bu seferki gelişim ise çok farklı bir anlam taşıyor. Bu benim yönettiğim beşinci film. Kızım bu filmde hem başrollerde oynuyor, hem de yapımcılığını yapıyor” dedi. Bu filmde verilmek istenen mesajla ilgili de konuşan Türkan Şoray, şunları söyledi:

“Bu filmde şunu söylemek istedim ben. Önyargılı olmamak lazım. Kendimizi karşımızdakinin yerine koymamız lazım. Empati duygusu ve hoşgörü, bunları uygularsak, o zaman birbirimizi anlayacağıaz. Birbirimizden nefret etmeyeceğiz. Birbirimizi seveceğiz ve dünyada huzur ve mutluluk olacak.”

 İlk yapımcılık ve ilk başrol deneyimini annesi Türkan Şoray’ın yönettiği filmde gerçekleştiren Yağmur Ünal da “Annemle çalışmak çok kolaydı. Çok keyifli bir setimiz vardı. Film ekibiyle aile gibiydik. Bizim için çok güzel bir anı oldu” dedi. Yağmur Ünal, insanlar arasındaki ilişkilerde önyargının çok önemli bir sorun olduğuna dikkat çekerek, filmde önyargıların kırılması halinde daha güzel bir yaşamın bizleri beklediğini belirtmek istediklerini söyledi. Bundan sonra da sinemaya yapımcı olarak devam edeceğini, oyunculuk konusunda kararsız olduğunu belirten Yağmur Ünal, annesi Türkan Şoray’ın da filmde kısa bir rolünün olduğunu belirterek, “Ben daha uzun olsun diye söyledim ama yapamadık” dedi. Yağmur Ünal, “Anneniz sizden yönetmenlik ücreti aldı mı” şeklindeki soruya da “Tabii ki biz profesyonel çalışıyoruz” karşılığını verdi. (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle