Hoşgeldiniz  

Antalya ‘Akıllı Kent’ oluyor‏

SEMİH KÖKEN | 27 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalya’da her şey akıllanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Akıllı Kent’ projesini tanıtan Başkan Menderes Türel, “Akıllı kent projemizle teknolojide, turizmde, ulaştırmada, sağlıkta, güvenlikte, belediye hizmetlerinde yeni bir dönem başlıyor’ dedi. Türel proje kapsamında “Akıllı turizm noktaları, kent merkezinde ücretsiz wi-fi, insansız hizmet noktaları, elektronik trafik kontrol sistemi, akıllı toplu ulaşım sistemi, akıllı sağlık hizmeti, engelsiz SMS sistemi, akıllı çevre ve akıllı enerji sistemleri kuracaklarını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türk Telekom işbirliği ile gerçekleştirilen ’Hedef 81 Akıllı Kent’ projesi basın toplantısı AKM’de yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Türk Telekom CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Rami Aslan’ın düzenlediği basın toplantısı Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Bakan Elvan ve Başkan Türel, toplantı öncesi AKM Fuayesi’nde kurulan stantları gezerek akıllı kent sistemleri ile ilgili Telekom yetkililerinden bilgi aldı.

ALLAH BÖYLE BAKANLAR NASİP ETSİN

‘Akıllı Kent ‘ projesinin Antalya’da çığır açacak, çağ atlatacak bir proje olduğunu vurgulayan Başkan Türel şöyle konuştu: “Akıllı kent projesi ile Antalya bütün bir şehir olarak, ilk olarak teknoloji çağına, bilişim çağına geçiyor. Fakat, bu arada bir de derdim var, bunu da burada itiraf edeceğim. Sayın Bakanım Lütfü Elvan’ın yeni Antalya Bakanı olmasını çok arzu etmiştik. Çünkü büyük yatırımlarda, özellikle ulaştırma yatırımlarında onun bilgisine, vizyonuna ihtiyacımız vardı. Ama görüyorum ki, hata etmişim, Antalya’ya kendime rakip getirmişim. Daha dün bir bugün iki, ayağının tozuyla Antalya’yı hallaç pamuğu gibi savurdu. Benim bir sloganım vardı, ‘az laf çok iş diyorduk’. Bu sloganımızı da solladı, sözünü bile etmeden arka arkaya proje, iş, çözüm getirmeye başladı. Biz bir kruvaziyer liman demiştik, o dev bir projeye dönüştürdü, ulaşım yatırımlarında bizim vizyonumuzu geçti. Köyleri bir dolaştı, ertesi gün Hükümetimizden seraların tarımsal sulama tarifelerine indirim, seralarda modernizasyon yatırımlarına faizsiz kredi desteği kararlarını çıkardı. Biz akıllı kent projesini seçim programımıza koymuştuk ama bu projeye de hem akıl verdi, hem hız verdi hem de kapsamını genişletti. Yani kısacası, kendi başıma iş açtım; ama tabii ki, Allah herkesin başına böyle bir iş versin. Allah herkese böyle vekiller, böyle bakanlar nasip etsin. Allah sayın bakanımın da Antalya’nın da yolunu açık etsin. Kendisine şimdiden Antalya’ya sağladığı büyük katkılar için bütün kalbimle teşekkür ediyorum.”

HERŞEY AKILLANIYOR

Antalya’da Akıllı Kent Projesi’ni başlattıklarını vurgulayan Başkan Türel, proje kapsamında yapacaklarını şöyle sıraladı:

“Turizme Akıllı turizm dönemi başlıyor. Artık turistlere birkaç dilde interaktif bilgi desteği sağlayacak kiosklar olacak. Turistler kiosklarla veya akıllı telefonlarla şehir hakkında, ticaret yerleri hakkında istediği bilgilere hemen ulaşacak. Nerede tarihi bir yer var, mağaza, kuyumcu var, restoran, kafe, kuaför var, hangisidir görecek. Antalya’nın turizmi de ticareti de kazanacak.

8 BÖLGEDE ÜCRETSİZ Wİ-Fİ DÖNEMİ

Cumhuriyet meydanı, Kapalı yol, plajlarda, sekiz bölgede ücretsiz wi-fi hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetimiz bugün itibariyle hizmete girdi. İnsansız hizmet noktaları kuruyoruz. Bu sistemle köylerde ve beldelerde bile vatandaşımız belediye hizmetleriyle ilgili işlemlerinin bir kısmını interaktif bir şekilde bulundukları yerden yapacaklar.  Elektronik Trafik Kontrol Sistemi geliyor. Artık Antalya yollarında ve caddelerinde aşırı hız yapılmayacak. Trafik güvenliğini ihlal edene ceza otomatik gelecek. Bu, önemli bir sıkıntıydı, bu şekilde çözeceğiz.

42 KAVŞAKTA AKILLI SİNYALİZASYON

Akıllı trafik sistemine geçiyoruz. Gazipaşa’dan Kaş’a 7 ana koridorda, 42 kavşakta akıllı sinyalizasyon sistemi olacak. Eskiden bir veya iki yerde yarım akıllı sinyalizasyon yapmışlardı. Artık 42 kavşakta gerçekten akıllı sinyalizasyon olacak. Trafik lambaları araç yoğunluğuna göre yanacak ve daha önemlisi ambulans, itfaiye geçişleri de böylece otomasyon sistemiyle, öncelikli geçişle kolaylaşacak. G20 zirvesinde, EXPO’da akıllı trafik optimizasyonu da sağlanmış olacak.

DURAKLAR AKILLI OLUYOR

Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi kuruyoruz. Bu sistem Belediyemizin denetiminde bulunan 780 araç ve kent dahilindeki tüm durakları kapsayacak. Araçların hareket saatleri, konumları izlenecek ve vatandaşımız cep telefonundan, ister sesli, ister SMS ile bineceği aracın varışını görecek, böylece gereksiz bekleme olmayacak. Duraklar akıllı olacak, otobüslerde wi-fi hizmeti olacak, yolcu sayısı otomasyon ile sayılacak, şoför kardeşlerimizin performansı da ölçülecek. Kimse kimseye haksızlık etmeyecek.

HASTALARA UZAKTAN TAKİP EDİLECEK

Akıllı sağlık hizmeti geliyor. Belediyemiz hâlihazırda 2500 hasta ve yaşlı vatandaşımıza evde sağlık hizmeti vermektedir. Akıllı sağlıkla birlikte kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hastalıklarını doktorlar uzaktan takip edecek. Ayrıca, acil durumlarda vatandaşlarımıza sağlayacağımız panik butonları sayesinde tek bir butona basarak, ambulans çağrılması sağlanacaktır.  Engelsiz SMS sistemi geliyor. İşitme engelli vatandaşlarımız belediye hizmetlerine SMS ile ulaşacak. Akıllı çevre ve akıllı enerji sistemleri kuracağız. Akıllı sulama, akıllı aydınlatma sistemleriyle yüzde 30’a ulaşan oranlarda hem su hem enerji tasarrufu sağlayacağız.”

2023 ANTALYASININ AYAK SESLERİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akıllı Kent Projesiyle teknolojide, turizmde, ulaştırmada, sağlıkta, güvenlikte, belediye hizmetlerinde yeni bir dönem başladığını belirterek şöyle konuştu: “Türk Telekom ile Karayolları Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde Antalya’yı fiberoptik internet ağlarıyla öreceğiz. Antalya her sahada dünya ile yarışacak, akıllı kent sistemlerini sürekli bir şekilde geliştireceğiz. İşte bunlar 2023 Antalya’sının, dünyanın marka şehrinin ayak sesleri. Akıllı kent sistemi Antalya’nın turizmine iyi gelecek, ulaşımına iyi gelecek, ticaretine iyi gelecek, hastalarımıza, engellilerimize, köylerimize, beldelerimize iyi gelecek. Antalya’nın bu projede ufkunu açan, ilerlemesini hızlandıran Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum. İşbirliği için Türk Telekom’a teşekkür ediyorum.”

“20 YILDA YAPILACAK PROJELERİ 5 YILDA YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Antalya’da tarihi bir gün yaşandığını belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan, projenin dünyada 3 büyük kent; Londra, Barselona, Dubai’den sonra Antalya’da uygulandığını söyledi. Karaman’da uygulanan projenin daha büyük ölçeklisini Antalya’ya uygulayacaklarını da belirten Elvan şunları ifade etti: “Ben akıllı kentle ilgili bahsettiğimde “Bu ne diyor” diyenler oldu. Ancak gelinen nokta işte ortada. Antalya’da ücretsiz internet bugün başladı. Biz neyin sözünü verirsek onu yaparız. Bizi başkaları ile karıştırmayın. Yüzde 99 emin olduğumuz konuda bile vatandaşa söz vermeyiz. Kesin eminsek söz verir ve yaparız. Başkan Türel, esprili bir dille ‘acaba ben kendime rakip mi getirdim’ dedi ama biz bir takımız bizdeki takım ruhu kimsede yok. Bizim farkımız bu. Biz birbirimize güç katıp sinerji oluşturuyoruz. Antalya’ya 20 yılda yapılacak işleri 5 yılda yapmak zorundayız. Yoksa yetişemeyiz.”akıllı kent basın toplantısı (3) akıllı kent basın toplantısı (4) akıllı kent basın toplantısı Akıllı Kent

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle