Hoşgeldiniz  

Anne katiline, cezai ehliyeti olmadığı için ceza verilmedi

Semih Köken | 25 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Anne katiline, cezai ehliyeti olmadığı için ceza verilmedi

ANTALYA’da intihar etmesine engel olan annesinin boğazını sıkarak öldüren 27 yaşındaki Batuhan Genç, cezai ehliyeti olmadığından, yüksek güvenlikli bir hastanede tedavi edilmesi için tahliye edildi.

Konyaaltı’ndaki aile faciası, geçen 12 Aralık günü Arapsuyu Mahallesi’ndeki Gökay Apartmanı’nda meydana geldi. Psikolojik sorunları olan Batuhan Genç, annesi 55 yaşındaki Zayide Genç ile tartışmaya başladı. Batuhan Genç evi terk edip yaşamına son vermek istediğini söyleyince annesi Zayide genç, kız kardeşinin doktor eşi Oğuz Akça’yı arayarak durumu bildirdi. Telefonla görüştüğü eniştesine oğlunun durumunun iyi olmadığını anlatan Zayide Genç, “Kız kardeşimle çabuk gelin” diye ricada bulundu. Bunun üzerine Oğuz Akça, eşi Emel Akça’yla birlikte baldızının oturduğu apartmana geldi. Kapı önünde anneyle oğlunun tartışmasını duyan çift zili çaldı, ancak açan olmadı. Bir süre sonra seslerin kesilmesi üzerine Akça çifti polisi arayıp durumu bildirdi. Kapının açılması için de çilingir çağıran çift, apartmanın giriş kapısına inip beklemeye başladı.

Bu sırada evden çıkan Batuhan Genç, kıyafetlerini çıkarıp çırılçıplak denize doğru koşmaya başladı. Çağrılan çilingir yardımıyla kapıyı açan Akça çifti, evin koridorunda Zayide Genç’in cesediyle karşılaştı. Annesini boğazını sıkarak öldürdüğü anlaşılan Batuhan Genç’in cinayetten sonra Konyaaltı sahilinde denize girip açıldığı tespit edilince deniz polisinden yardım istendi. Kıyıdan 200 metre kadar açıkta yakalanan Batuhan Genç, kendisini gözaltına alan polislere Finlandiya’ya gidip Yavuz ağabeyini görmek istediğini söyledi. Sevkedildiği mahkemece tutuklanan Batuhan Genç’in, geçmişte Akdeniz ve Ege üniversitelerinde birçok kez psikolojik tedavi gördüğü tespit edildi. Tutuklandıktan sonra Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Batuhan Genç hakkında, 9 Mart tarihinde cezai sorumluluğu olmadığına ilişkin rapor düzenlendi. Davanın ilk iki duruşmasına da Bakırköy’deki tedavisi nedeniyle katılamayan Batuhan Genç’ten, babası Demre Belediyesi eski başkanı Adnan Genç de şikayetçi olmadı.

Davanın üçüncü duruşmasında hazır edilen Batuhan Genç, söyleyecek bir sözü olmadığını söyledi. Olaydan önce psikolojik tedavi gördüğünü belirten Batuhan Genç, tahliyesini talep etti. Avukatı Mete Anahtarcıoğlu da müvekkilinin cezai ehliyeti olmadığını, halen Bakırköy’de tedavisinin devam ettiğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın avukatı ise sanığın cezalandırılmasını talep etti. Cumhuriyet savcısı ise ceza ehliyeti olmadığı için sanığın tahliye edilip yüksek güvenlikli bir hastanede tedavi altına alınmasını istedi.

Yapılan müzakereden cumhuriyet savcısının talebi yönünde karar veren mahkeme, Batuhan Genç’in tahliyesine karar verip yüksek güvenlikli bir hastanede tedavi altına alınmasına hükmetti. Oğlunun Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi olduğunu belirten Adnan Genç, “Oğlum psikolojik sorunları olduğu için okulunu tamamlayamadı. Annesine düşkün bir çocuktu” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle