Hoşgeldiniz  

Alman Sualtı Uzmanı Henke, Türkiye’de Denizaltı Laboratuvarı Kuracak

SEMİH KÖKEN | 19 Aralık 2016 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

Alman Sualtı Uzmanı Henke, Türkiye’de Denizaltı Laboratuvarı Kuracak

Antalya’da yaşayanen Sualtı Uzmanı Alman uyruklu Martin Henke yeni projesi olan “Sualtı Laboratuarı”nı kurmak için harekete geçti.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana Antalya’nın birçok noktasında sualtı araştırmaları yapan Henke, çeşitli etkinlikler çevresinde Kemer’in Kiriş Bölgesinde Sualtı Heykel sergisi ve dalış çemberleri kurmuştu. Bu etkinliklere dünyanın dört yanından sualtı meraklısı gelip dalış yapmıştı. Martin Henke, 10 yıldan bu yana deniz biliminin alt dalı olan Aquanautik (Su altında İnsan Yaşamı) araştırmaları yaptıktan sonra, kendi sualtı laboratuarını kurmak için çalışmalara başladı. Bu çerçevede Amerika Florida’da yer alan Aquarius Su altı Laboratuarı ile iletişimine geçerek yetki aldı. Türkiye’de oluşturacağı sualtı laboratuarı için teorik çalışmalarını tamamladıklarını belirten Henke, konu ile ilgili sponsor arayışı içinde olduklarını da ifade etti.

Yeni projesi olan Sualtı Laboratuarı konusunda açıklamalarda bulunan Martin Henke, “‘Aquarius Reef Base’ yani Aquarius Resif Üssü Florida’daki Key Largo’dan 9 kilometre uzaklıkta ve denizin altında 19 metrede bulunan bir sualtı laboratuarı. Bulunduğu bölge Florida Keys Deniz Milli Parkında (Florida Keys National Marine Sanctuary) ve Conch Reef isimli derin mercan resifin yakınlarında. Aquarius sualtı laboratuvarı aslında ters bir akvaryum yani suyun içinde hava dolu bir bina. Meraklı balıkların pencereden bakışların önünde laboratuarın içinde çevre basıncı altında beş dalgıç haftalarca kalabiliyor. Tesis genellikle NASA eğitimleri için kullanılıyor. Fakat başka ülkelerin bilim adamları için de hizmet sunuyor. Deniz bilimlerinin yanı sıra psikolojik, fizyolojik ve teknik araştırmalar için de kullanılıyor” dedi.

Henke, öncelikli hedeflerinin sualtı meraklılarını bu konuya dikkat çekmek, Amerika Florida’daki merkeze götürmek ve burada bir haftalık bir araştırma görevi gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Ardından en büyük hedefinin ise sualtı güzellikleri ile dünya da önemli bir yere sahip üç tarafı denizlerle kaplı Türkiye’de bu laboratuarı oluşturmak olduğunu söyledi.

Antalya’da ve özellikle yaşadığı Kemer’in de bu konuda önemli bir yere sahip olduğunu da söyleyen Henke,”Antalya körfezi aslında dev bir kum küveti. Burada sular yılın büyük bir bölümünde sıcak olduğu için proje içinde oldukça uygun bir bölge. Ege’yi düşünecek olursak Antalya’da suyun sıcaklığı 10 derece yüksek olurken, Kıbrıs’ta ise bu işi yapmak akıntının yoğunluğundan dolayı oldukça zor” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle