Hoşgeldiniz  

AK Parti Seçim Beyannamesi’ne Çözüm Sürecini Ekledi

SEMİH KÖKEN | 21 Nisan 2015 | Gündem, Siyaset A- A+

Çözüm süreci AK Parti Seçim Beyannamesi’ne eklendi. Beyannamede; “Silahın tamamen gündemden çıktığı bir noktaya ulaşmak için gereken tüm tedbirleri alacağız.” denildi.

AK Parti seçim beyannamesini yeniledi. 15 Nisan’da açıklanan beyannamede olmayan “Çözüm Süreci” bölümü eklendi. “Demokratikleşme ve Yeni Anayasal Sistem” adlı ilk bölümün “Temel Hak ve Hürriyetler” alt başlığında yer alan süreçle ilgili vaatlerde “Terörden etkilenen yörelerimizin ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaları hızlandırarak devam ettireceğiz” denildi.

TEKNİK NEDENDEN DOLAYI KİTAPTAN ÇIKMIŞTI

Başbakan Davutoğlu, 350 sayfalık AK Parti seçim beyannamesinde ‘çözüm süreciyle’ ilgili bölümün teknik nedenle kitaptan çıktığını belirterek, beyannamenin yeniden basılacağını söylemişti.

“NORMALLEŞMENİN YOL HARİTASIDIR”

Didem Özel Tümer’in haberine göre, yenilenen beyannamede çözüm süreci için farklı tanımlamalar yapıldı:

“Çözüm Süreci, milletimizin esenlik projesidir. Çözüm Süreci, yüzüncü yılını idrak ettiğimiz, I. Dünya Savaşı’ndaki ve Balkan Harbi’ndeki acılarımızın bir daha yaşanmamasının teminatıdır. Çözüm Süreci, Türkiye‘nin normalleşmesinin yol haritasıdır. Çözüm Süreci, eski Türkiye‘nin anti-demokratik uygulamalarının bir daha tekerrür etmemesinin garantisidir. Çözüm Süreci, insan onurunu merkeze alan AK Parti‘nin insani kalkınma ve 2023 hedeflerine ulaşmasının önemli dinamiklerinden birisidir. Çözüm süreci, Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere, tüm ülkemiz için aynı zamanda bir refah sürecidir. Çözüm Süreci, milletimizin ve devletimizin ayaklarına pranga vurmak isteyenlerin, maliyet ödetmek isteyenlerin, oyunlarını bozma hamlesidir. Çözüm Süreci, adaletin tesisi, kalkınmanın devamlılığı için hayata geçirilen insan hakları ve demokrasi odaklı yerli bir girişimdir.
AKP demokratik hak ve özgürlüklerin korunmasını yeni anayasa ile taahhüt altına almayı vaadetti, çözüm sürecinin “dönemsel bir mesele olmadığı” vurgulandı:

AK Parti olarak, 7 Haziran’dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığımız Çözüm Sürecini kararlıkla sürdüreceğiz. Demokratikleşme ile eş zamanlı olarak yatırım, üretim ve istihdam imkânlarının geliştirilmesi başta olmak üzere, terörden etkilenen yörelerimizin ekonomik ve sosyal rehabilitasyonuna dönük çalışmaları hızlandırarak devam ettireceğiz.”

“SİLAH TAMAMEN GÜNDEMDEN ÇIKACAK”

Beyannamede çözüm sürecinde nihai hedefin silahın tamamen gündemden çıkarılması olduğu vurgulandı, iç güvenlik paketine atıfta bulunuldu:

“Çözüm Sürecini güvence altına almak ve nihayete erdirmek, kalıcı huzuru tesis etmek amacıyla çıkardığımız “6551 Sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun” ile silahın tamamen gündemden çıktığı bir noktaya ulaşmak için gereken tüm tedbirleri alacağız.”

ERDOĞAN VURGUSU

Beyannamede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın 2005 yılında başbakanken Diyarbakır‘da yaptığı konuşmanın Kürt sorununun dönüm noktası olduğu belirtildi:

“Cumhuriyet tarihinin temel sorunlarından biri olan Kürt sorununun dönüm noktası Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Başbakan olarak, 2005 yılındaDiyarbakır‘da yaptığı konuşma olmuştur. Bu konuşma ile tabular yıkılmış, soruna demokratik süreç içerisinde çözüm bulunacağı dile getirilmiştir. İlk kez bir hükümet, sorunla açıkça yüzleşme cesaretini göstermiştir. AK Parti‘nin bu cesur adımı, çeşitli terör saldırıları ve provokatif eylemler ile sekteye uğratılmaya çalışılmış, buna rağmen ülkemizin bu temel ve tarihi sorununun çözümü için kararlılık devam ettirilmiştir.”

AK Parti‘nin terörün sona erdirilmesi ve demokratikleşme süreçlerini bir arada yürütme kararlılığıyla hayata geçirilen düzenlemeler sıralandı. Bu düzenlemelerle “Eski Türkiye‘nin ağır maliyet üretmiş olan sorunlu devlet-vatandaş ilişkilerinin tamir edildiği, mağduriyet üreten bir çok anti-demokratik uygulamanın ortadan kaldırıldığı vurgulandı. “AK Partiolarak, eski Türkiye‘de telaffuz bile edilmeye çekinilen sorunlarla açık bir şekilde yüzleşerek demokrasimizin derinleşmesini sağladık. Ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verdik.” denildi.

“VATANDAŞ ÇÖZÜM SÜRECİ’Nİ SAHİPLENMİŞTİR”

AKP beyannamesinde çözüm süreciyle ilgili adımlar atılırken tüm partilerden destek istendiği, Meclis çatısı altında bir toplumsal sözleşme için çağrıda bulunulduğu hatırlatıldı. Sürecin siyasi partiler tarafından değil vatandaş tarafından sahiplenildiği belirtildi:
“Partimiz, demokratik adımlar için anayasal değişimin şart olduğunun altını çizmiş, Meclis çatısı altında, yeni bir toplumsal sözleşme için çağrıda bulunmuştur. Muhalefet partileri bu çağrılara kulak tıkamasına rağmen, AK Parti olarak anayasa değişikliği gerektirmeyen demokratikleşme adımlarının kahir ekseriyetini atmaktan geri durmadık. Vatandaşlarımız bu adımlara büyük bir teveccüh göstererek, Çözüm Süreci’ni güçlü bir şekilde sahiplenmiştir.”

“BÖLGEDEKİ HUZURUN DA REÇETESİ”

AK Parti, çözüm sürecinin sadece Türkiye için değil bölgedeki huzur ve barış için da şart olduğunu vurguladı:

“20. yüzyıl Türkiye‘sinin en maliyetli sorununun Türkiye‘nin 21. Yüzyılını da esir alarak milletimizin ağır faturalar ödemesine müsaade etmeyeceğimizi Çözüm Süreci’yle açık bir şekilde ilan ettik. Gelinen noktada Çözüm Süreci, sadece ülkemizde değil, bölgemizdekihuzur ve barış ortamının da reçetesi haline gelmiştir. Bölgemizde ‘kanlı süreçlerin’ derinleştiği bir dönemde, ülkemizin ‘barış süreçleriyle’ anılmasını sağladık. Bu yönüyle Çözüm Süreci, sadece Türkiye‘nin demokratikleşmesi ve acıların dinmesi için değil, bölgemiz için de birlik ve kardeşlik modelidir. (Kaynak: Aljazeera)

İZMİR DEĞİŞİKLİĞİ

Öte yandan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 15 Nisan’da açıkladığı seçim beyannamesininİzmir‘le ilgili bölümünü 20 Nisan’da revize etti. Davutoğlu, ilk beyannamede İzmir‘de iseKonak ve Karşıyaka tramvay projelerini hayata geçireceğini açıklamıştı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi bir yıl önce bu projenin ihalesini yapmış, kazanan firma şantiyesini kurup alt yapı çalışmalarına başlamıştı.

Kocaoğlu, Projesini AK Parti beyannamesinde görünce twitter hesabından ‘Sn. Başbakanİzmir‘in tramvaylarını seçim bildirgesine koymuş. Oysa biz 25 Nisan’da Karşıyaka‘da ray döşemeye başlıyoruz bile’ paylaşımında bulunmuştu.

CHP’nin yapımına başladığı projenin AK Parti‘nin seçim beyannamesine nasıl girdiği iktidarın üst düzey yöneticileri ve İzmir milletvekillerini de şaşırtmıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Metrosu’nun yeni etapları için Ankara‘ya daha önce yaptığı başvurulara ise olumlu yanıt verilmemişti.

REVİZE EDİLEN MADDE

AK Parti, resmi web sitesinde beyannameyi revize etti. Daha önce 221. sayfada “Baştaİstanbul olmak üzere raylı sistem yatırımlarına hızla devam edeceğiz. Ankara‘da Tandoğan-Keçiören, AKM- Gar-Kızılay, İstanbul‘da Levent-Hisarüstü, Üsküdar-Ümraniye-Dudullu, Kartal-Kaynarca, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey, Bakırköy-Kirazlı, Kaynarca-Sabiha Gökçen, Marmaray Raylı Sistem Projelerini, İzmir‘de ise Konak ve KarşıyakaTramvay projelerini, Antalya havalimanı-EXPO, projelerini tamamlayacağız” şeklinde yer alan maddeden ‘İzmir tramvay projesi’ çıkarıldı. Beyannamenin 224. sayfasında yer alan maddenin yeni hali şöyle düzenlendi:

“Başta İstanbul olmak üzere raylı sistem yatırımlarına hızla devam edeceğiz. Ankara‘da Tandoğan-Keçiören, AKMGar- Kızılay, İstanbul‘da Levent-Hisarüstü, Üsküdar-Ümraniye-Dudullu, Kartal-Kaynarca, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey, Bakırköy-Kirazlı, Kaynarca-Sabiha Gökçen, Marmaray Raylı Sistem Projelerini, Antalya havalimanı-expo projelerini tamamlayacağız.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle