Hoşgeldiniz  

ADRASAN İMARA AÇILMAYAÇAK

SEMİH KÖKEN | 02 Temmuz 2014 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset A- A+

125 hektar ormanın kül olduğu Adrasan’da incelemelerde bulunan Vali Sebahattin Öztürk, yanan alanların imara açılacağı iddialarına, “Yanan yerlerde yeni tesis, böyle bir şey olması söz konusu değil. Orman arazisinde ne beton, ne ahşap hiçbir şey olamaz” diye cevap verdi.

Piknikçiler mi neden oldu
Adrasan’da geçen cumartesi günü çıkan orman yangınının ardından Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, bugün bölgede incelemelerde bulundu. Helikopterle Adrasan’a gelen Vali Öztürk, önce helikopterle yanan orman alanı üzerinde tur attı, ardından karadan yangının ilk başladığı noktaya gitti. Burada açıklamalarda bulunan Vali Sebahattin Öztürk, yangının çok büyük bir alanda etkili olduğunu söyledi. Öztürk, “Daha beter olma ihtimali vardı. Milli Park’a sıçramamış” dedi. Yangında 4 otel ve pansiyon tipi turizm tesisinin büyük zarar gördüğünü aktaran Vali Öztürk, can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu kaydetti. Öztürk, şöyle konuştu: “Burada yangın bundan sonra da çıkabilir. Yangına piknikçilerin neden olduğunu tahmin ediyoruz. Yerin müsait oluşu buna işaret ediyor. Fakat başka sebepler de olabilir.”

Yanan alan ağaçlandırılacak
Öztürk, Adrasan’da yanan 125 hektar orman alanının en kısa sürede ağaçlandırılacağını kaydetti. Öztürk, “Yanan yerlerde yeni tesis, böyle bir şey olması söz konusu değil. Bunu kesin bir dille söylüyorum. Böyle bir şey olamaz. Orman arazisinde ne beton, ne ahşap hiçbir şey olamaz” dedi. Vali Öztürk, yangından zarar görenlere maddi destek noktasında ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Öztürk, şöyle konuştu: “Bölgeye helikopterle gelişi gidişi yarım saatlik bir zaman. Orman arazisinde yol yok. Ancak havadan müdahale yapılabiliyor. Onun da nereden baksanız yarım saatten evvel olamıyor. İnsanlar dışarıdan değerlendirme yaparken ‘Hızlı olsaydı iyi olurdu’ gibi bir değerlendirme yapıyorlar. Bizde öyle düşünüyoruz ama imkanlar, teknoloji bu kadarına izin veriyor.”

İmar yok, ruhsat yok
Yangının Adrasan’da turizmcilerin yaşadığı birçok sıkıntıyı da gün yüzüne çıkardığını anlatan Özer, imar sorunu bulunan bölgenin 5 bin ölçekli planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda onay aşamasında olduğunu kaydetti. Onu uygulama imar planlarının takip edeceğini kaydeden Ömer Özer, “Ancak o noktadan sonra bütün yapılar ruhsatlı olacaktır” dedi. Ömer Özer, bölgedeki herkesin ortak sorunu olan kıyı kenar çizgisinin Adrasan için iki kez çizildiğini söyledi. Bölgedeki mevcut işletmelerini ilk çizgiye göre oluştuğunu fakat yapılan ikinci planlamayla işletmelerin, plan üzerinde, en az 60 metre daha içeriye alındığını aktaran Özer, “Bu herkesi mağdur etmektedir. Eskiye dönülmesini istiyoruz. Nasıl birinciyi idare iptal edip ikinciyi çizdiyse pekala üçüncü kenar çizgisi çizilebilir” diye konuştu.

2 günde 15 bin imza

Doğa ve tatil cenneti Adrasan’da yanan 125 hektarlık ormanlık alanın ağaçlandırılması için sosyal medya üzerinde başlatılan kampanyaya, 2 günde 15 bin kişi imza verdi

Adrasan’da, 150 futbol sahası büyüklüğünde 125 hektar kızılçam alanının kül olduğu orman yangını sonrası sivil inisifiyatiflerce sosyal medyada başlatılan kampanyayla bölgenin yeniden ağaçlandırılması isteniyor. Çok sayıda otel ve işyerinin de küle döndüğü yangın sonrasında başlatılan imza kampanyasında, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya Valiliği ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü muhatap alınarak, Adrasan’ın bir an önce rehabilite edilmesi istendi. Kampanya kapsamında hazırlanan imza dilekçesinde, ‘Yanan Adrasan ormanının imara, lüks otellere açılmayacağıyla ilgili derhal açıklama yapmanızı ve bir an önce orman rehabilitasyon çalışmalarına başlanmasını talep ediyorum’ deniliyor. İki günde 15 bin imzçayı aşan kampanyaya ilişkin yapılan duyuruda ise 18 saat süren yangın sonrasında akıllarda, ‘Adrasan lüks otellerle, tatil köyleriyle mi dolacak’ sorusunun kaldığına dikkat çekiliyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle