Hoşgeldiniz  

Ankara saldırısında 6 Antalyalı öldü…

Semih Köken | 11 Ekim 2015 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Siyaset A- A+

Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitiren Sevim Şinik ile Mehmet Tevfik Dalgıç’ın cenazeleri Alanya’ya getirildi.

Şehir merkezindeki PTT binası önünde toplanan, aralarında HDP, DİSK, KESK, Eğitim-Sen, TTB üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup oturma eylemi yaptı. Polisin güvenlik şeridi oluşturduğu eyleme katılanlar ‘Üzgünüz, öfkeliyiz, isyandayız, yastayız. Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız’ yazılı pankart ile patlamada hayatını kaybeden ve yaralananların fotoğraflarını açarak terör karşıtı sloganlar attı.

Eylemde konuşan Eğitim-Sen Alanya Temsilcisi Hüseyin Erdem, Alanya’dan Ankara’ya giderek patlamada ölen Ebru Mavi, Sevim Şinik, Mehmet Tevfik Dalgıç, Hasan Baykara, Filiz Fatma Batur ve Bedriye Batur’un ailelerine sabır diledi. Miting öncesi peş peşe patlatılan iki bombayla onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Hüseyin Erdem, “Bu saldırı sonucunda birçok arkadaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce arkadaşımız da yaralanmıştır. Barış talebinden rahatsız olan malum güçler yine harekete geçmiş, tek hedefi barış taleplerini haykırmak olan onbinlerce insanın içinde bomba patlatarak savaş ve kandan beslendiklerini bir kez daha gösterdiler” dedi.

Patlamanın ardından polisin kalabalığa biber gazı ile müdahale ettiğini iddia eden Hüseyin Erdem, “Patlamanın hemen ardından polisin gaz bombalı saldırısı nedeniyle yaralılara zamanında müdahale yapılamamıştır. Polisin bu tutumu katliamı gerçekleştirenlerin amacına ulaşmasına, güvenlik güçlerince nasıl göz yumulduğunu açıkça göstermektedir” diye konuştu. Hüseyin Erdem, şöyle devam etti:

“DİSK, KESK, Eğitim- Sen, TTB ve TMMOB olarak hayatını kaybedenlerin yasını tutmak ve barış istemeyenleri protesto etmek amacıyla 12 ve 13 Ekim tarihlerinde iş bırakma kararı alınmıştır. Barış için ölen ve ölümü göze alanlar olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı ‘inadına barış’ diyen barış savunucularını göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.”

Açıklamanın ardından 20 dakika oturma eylemi yapan grup dağıldı. Patlamada ölen Sevim Şinik ve Mehmet Tevfik Dalgıç’ın cenazelerinin saat 18.00’de Alanya’ya getirileceği belirtildi. (DHA)

ANKARA'DA 95 KISININ YASAMINI YITIRDIGI BOMBALI SALDIRI ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI'NDE OTURMA EYLEMIYLE PROTESTO EDILDI. (FOTO:ENGIN ANAK/ALANYA-DHA)

Cenazeleri karşılamak için yaklaşık bin kişi ilçe girişindeki Konaklı Mahallesi’nde toplandı. Muratpaşa Belediyesi’ne ait araçla getirilen Şinik ve Dalgıç’ın cenazeleri konvoy eşliğinde Alanya Belediye Mezarlığı morguna götürüldü. Morga gelindiğinde aileler cenaze aracı başında Kürtçe ağıtlar yaktı. Şinik ve Dalgıç’ın cenazelerinin yarın Alanya’da defnedileceği belirtildi.

ANKARA'DAKI BOMBALI SALDIRIDA YASAMINI YITIREN SEVIM SINIK ILE MEHMET TEVFIK DALGIC'IN CENAZELERI ALANYA'YA GETIRILDI. CENAZELERI KARSILAMAK ICIN YAKLASIK 1000 KISI ILCE GIRISINDEKI KONAKLI MAHALLESI'NDE TOPLANDI.(FOTO:ENGIN ANAK/ALANYA-DHA)

ANKARA'DAKI BOMBALI SALDIRIDA YASAMINI YITIREN SEVIM SINIK ILE MEHMET TEVFIK DALGIC'IN CENAZELERI ALANYA'YA GETIRILDI. CENAZELERI KARSILAMAK ICIN YAKLASIK 1000 KISI ILCE GIRISINDEKI KONAKLI MAHALLESI'NDE TOPLANDI. OLENLERIN YAKINLARI GOZYASI DOKTU.(FOTO:ENGIN ANAK/ALANYA-DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle