Hoşgeldiniz  

200 yıllık mezarlık gün yüzüne çıkartıldı

Semih Köken | 03 Mart 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

200 yıllık mezarlık gün yüzüne çıkartıldı

Büyükşehir Belediyesi 200 yıldır tek kazma dahi vurulmayan tarihi Kumtepesi Mezarlığı’na sahip çıktı. Yok olmak üzere olan mezarlık, Büyükşehir ekipleri tarafından gün yüzüne çıkartıldı.

Beymelek Mahallesi’nde bulunan tarihi Kumtepesi Mezarlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Demre Koordinatörlüğü ekipleri tarafından yabani ot ve kargılıklardan temizlenerek kullanılabilir hale getirildi. Bugüne kadar hiç bir bakım yapılmayan tarihi mezarlık, 11 kişilik mezarlık ekibinin yoğun çalışmasıyla gün yüzüne çıkardı.
ARNAVUT MEZARLIĞI
Halk arasında Arnavut Mezarlığı olarak adlandırılan 3 bin 575 metrekarelik Kumtepesi Mezarlığı’nın 200 yıllık bir tarihi olduğu düşünülüyor. Kayıtlara göre Kumtepesi Mezarlığı’nda birçok Arnavut vatandaşının mezarı olduğu belirtiliyor.
TARİHE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR
Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediyesi Demre Koordinatörü Veli Sertbaş, 3 gün süren çalışmalar neticesinde Kumtepesi Mezarlığı’nı ortaya çıkardıklarını belirterek, “Tarihi bir önem taşıyan bu mezarlığımıza sahip çıkmamız gerekiyordu. 200 yıllık bir geçmişi olan bir mezarlığı tekrar gün yüzüne çıkarttık. Büyükşehir Belediyesi olarak ilçemizdeki tüm mezarlıklarımıza gösterdiğimiz özeni, bundan sonra Kumtepesi Mezarlığı’na da göstereceğiz” dedi.
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle