Hoşgeldiniz  

15 Temmuz şehitlerine anıt

Semih Köken | 15 Temmuz 2017 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

15 Temmuz şehitlerine anıt

ANTALYA’nın Kemer İlçesi’nde 3 metre yükseklik, 350 kilogram ağırlığa sahip, üzerinde 15 Temmuz şehitlerinin adlarının yazılı olduğu çınar ağacı şeklinde yapılan ’15 Temmuz Şehitlerini Anma Anıtı’ tamamlandı.
ANTALYA'NIN KEMER ILCESI'NDE 3 METRE YUKSEKLIK, 350 KILOGRAM AGIRLIGA SAHIP, UZERINDE 15 TEMMUZ SEHITLERININ ADLARININ YAZILI OLDUGU CINAR AGACI SEKLINDE YAPILAN '15 TEMMUZ SEHITLERINI ANMA ANITI' TAMAMLANDI.(FOTO:KEMER-DHA)

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kemer Koordinatörlüğü tarafından yaptırılan ’15 Temmuz Şehitlerini Anma Anıtı’ iş makinesi yardımıyla Cumhuriyet Meydanı’na konuldu. 120 metre demirin kullanıldığı, yapımı 1 hafta süren anıt Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen çınar ağacı şeklinde inşa edildi. Yaklaşık 3 metre yükseklikte ve 350 kilogram ağırlığındaki çınar ağacı görünümündeki anıtta ağacın dökülen yaprakları üzerinde 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların adları yazıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Kemer Koordinatörü Hasan Kal, Türkiye’nin yıllardır terörden ve darbelerden olumsuz etkilendiğini belirterek, bunların arasında en büyük sorun çıkaranın 15 Temmuz olduğunu söyledi. Televizyonda şehit aileleriyle yapılan röportajları izlediğini anlatan Kal, “Bir şehit babası diyor ki ‘Oğlum o gün sokaktaydı. Nişanlısı aramış ve eve dön demiş ama o eve dönüyorum ama Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın evine dönüyorum’ demiş. Nişanlısı da ‘Beni sevmiyor musun?’ diye sorunca ‘seni seviyorum ama vatanımı canımdan daha çok seviyorum’ demiş ve Kısıklı’ya gitmiş. Kısıklı’da şehit olmuş. Biz de canını vatanından daha çok sevenlerin anısına bir şeyler yapmak istedik. Onları unutmamak ve unutturmamak adına böyle bir anıt yaptırdık” diye konuştu.

 

Kal, çınar ağacı görünümündeki anıtın Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil ettiğini aktarırken, aşağı dökülen yaprakların şehitleri, ağaçtaki yaprakların da “Bir ölür bin diriliriz” manasına gelen yeni yaprakların açmaya devam edeceğini temsil ettiğini anlattı.

 

Anıtın bu akşam demokrasi yürüyüşü sonrası Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan demokrasi nöbeti öncesi açılışı yapılacak.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle