Hoşgeldiniz  

Yaşayan Müzeler Geliyor

Semih Köken | 21 Ağustos 2015 | Antalya Haber A- A+

 

Müzeler öğreniyor (1) Müzeler öğreniyor (4) Müzeler öğreniyor (5) Müzeler öğreniyor (6)Antalya Büyükşehir Belediyesi, müzeleri yaşayan kurumlar haline getirmek için “Müzelerimiz öğreniyor” projesini başlattı. Erasmus Mesleki eğitim programı tarafından da  desteklenen proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 6 müzede çalışan görevliler eğitim aldı.

 

Antalya’yı müzeler şehri yapmak için yola çıkan Büyükşehir Belediyesi bir yandan Türkiye’ye örnek olacak müze projelerini hayata geçirirken diğer yandan müze ve tarihi eser bilincine destek olmak için “Müzelerimiz Öğreniyor” projesini başlattı. Tarihi eserleri, kültürel varlıkları koruma bilincini geliştirmek, farklı kültürleri ve eserleri tanıma, saygı duyma, araştırma, uygulama ve değerlendirme bilinci oluşturmak için hazırlanan proje Avrupa Birliği tarafından meslek eğitimini desteklemek için hazırlanan “ERASMUS + Yetişkin Eğitimi” programına da alındı. Bu yıl Türkiye’den yapılan 900 müracaat arasından seçilerek destek programına giren proje ile müze bilinci oluşturmanın yanı sıra müze görevlileri de eğitiliyor.

MÜZELER YAŞAYAN KURUMLAR OLUYOR

Müzeleri yaşayan kurumlar haline dönüştürerek çağdaş müzecilik anlayışına sahip personellerin yetiştirilmesinin amaçlandığı proje kapsamında;  Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan 6 müzede görev yapan personel eğitim aldı. Müze görevlileri, çağdaş müzecilik eğitimi doğrultusunda arşivleme, sergileme teknikleri, koleksiyon, onarım teknikleri, envanter, depolama, restorasyon, müze idari işleyişi, ziyaretçi dataları, atölye, eğitim çalışmaları, yayınlar, sergi hazırlama, sunum teknikleri, etkinlik planlama, personel eğitimi, pazarlama ve diğer müzecilik alanlarında eğitildi. Müzelerde çalışan 20 personel, İtalya, İngiltere, Almanya ve İspanya’da farklı müzelerde inceleme yaptı ve meslektaşları ile biraya geldi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle