Hoşgeldiniz  

Yabancıya satıştan 5 milyar dolar beklenti

Semih Köken | 18 Kasım 2015 | Antalya Haber A- A+

SALI Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı Grubu) haftalık toplantısına konuk olan Torunlar Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, bu yıl yabancılara yapılan gayrimenkul satışından 5 milyar doların üzerinde gelir beklendiğini kaydetti.

Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü (ATİK) tesislerindeki toplantıda konuşan Aziz Torun, inşaat sektörü hakkında bilgiler verdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra babasına ait 60 metrekarelik bakkalın bulunduğu arsaya iş merkezi inşa ederek sektöre girdiği belirten Torun, inşaat sektörü ve ekonominin yakından ilintili olduğunu vurguladı. 2001 yılında yaşanan kriz nedeniyle insanların gayrimenkul yatırımlarından uzak durduğuna değinen Torun, o yıllarda gayri menkulle ilgili kredi imkanı olmaması, enflasyon ve faizin yüksek olması nedeniyle sektörünün geri kaldığını anlattı.

 

2 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye’de inşaat sektörünün 2004 yılından sonra büyük bir ivme kazandığını kaydeden Torun, faizlerin düşmesi ve uzun vadeli konut kredilerinin büyük etkisinin olduğunu açıkladı. Günümüzde inşaat sektöründe kalitenin de arttığına vurgu yapan Aziz Torun, sektörü rant kapısı olarak görmediklerini söyledi. Gayrimenkul sektöründe üretim, istihdam olduğunu, 2 milyona yakın kişinin çalıştığını, 200’e yakın sektörün de dolaylı etkilediğine işaret eden Torun, özellikle 2012’de yabancılara mülk satışını kolaylaştıran yasanın çıkmasıyla yabancılara gayrimenkul satışının da arttığını vurguladı.

5 MİLYAR DOLARLIK BEKLENTİ

Yabancılara 2013 yılında 3 milyar dolar, 2014’de 4,5 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldığını açıklayan Torun, “2015’te ise 5 milyar doların üzerinde satış gerçekleşecek” dedi. Bu rakamların Türkiye için çok küçük rakamlar olduğunu anlatan Torun, bunun büyütme imkanının bulunduğunu vurguladı. Antalya’nın yabancıların en çok talep ettiği yerlerin başında geldiğini anlatan Torun, buna karşın Antalya’da markalı konut oranının yüzde 1 civarında olduğunu dile getirdi. Antalya’da yabancılara pazarlanabilecek büyük projeler yapılması gerektiğine dikkat çeken Torun, bu konuda turizm şirketleriyle de işbirliğine gidilebileceğini ifade etti.

MÜLK SATIŞI İHRACAT KALEMİ OLMALI

Yabancılara mülk satışının ‘Vatan toprakları satılıyor’ şeklinde algılanmaması gerektiğini de bildiren Torun, satışlardan kalıcı döviz girdisi elde edildiğini, bunun bir ihracat kalemi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Gayrimenkul kavramının çok geniş bir alan olduğunu da bildiren Aziz Torun, köprü ve alt yapıların da bunun içine girdiğine değindi. Türkiye’de inşaat sektörünün öz sermaye sorunu yüzünden sat- yap modeliyle faaliyet gösterdiğini anlatan Aziz Torun, bunun tıkanması durumunda finansman sorununun çıkacağını söyledi.

KAYITDIŞININ EN FAZLA OLDUĞU SEKTÖR

Aziz Torun, inşaat sektöründe harçlar ve vergilerin de çok yüksek olduğunu belirterek, bunların düşürülmesi konusunda görüşmelerinin ise devam ettiğini anlattı. Türkiye’de kayıtdışılığın en yüksek olduğu sektörün inşaat olduğunu da savunan Torun, “Bu nedenle ciddi bir vergi kaybı ve haksız bir rekabet oluyor. Bunu herkes biliyor ama maalesef çözüm hızlı üretilmiyor” dedi.

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç ise G-20 Zirvesi’nde emeği geçenleri tebrik ederek, Antalya’nın organizasyondan yüzünün akıyla çıktığını söyledi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle