Hoşgeldiniz  

Türkiye turizm uyarıları‏

Semih Köken | 13 Ağustos 2015 | Antalya Haber A- A+

TÜRKİYE’YE TURİZM UYARILARI TBMM’DE

-BUDAK: “ALMANYA VE RUSYA GİBİ ÜLKELERİN TÜRKİYE UYARILARINA BİR YANIT VERİLDİ Mİ?”

-“2015 VE 2016 TURİZMDE KAYIP YILLAR MI OLACAK?”

 

            CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizmde yaşanan kayıpların büyüdüğü bir süreçte aralarında Almanya ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerin vatandaşlarına “Türkiye uyarısı” yapmasının, turizm hareketliliğinde yeni kayıplar oluşturabileceğine dikkat çekti. Budak, “Almanya ve Rusya’nın, Türkiye ve Antalya turizmi açısından önemi dikkate alınarak, ek önlemler geliştirilecek midir?” diye sordu.

            CHP’li Budak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede,            Türkiye turizminin iç ve dış politikadaki gelişmeler nedeniyle ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu, Rusya krizi ve Türkiye’nin Avrupa’da bozulan imajı nedeniyle oluşabilecek kayıplar konusunda sezon öncesi ve sezon içinde etkili önlemler geliştirilemediğini vurguladı. Son günlerde Türkiye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle de bir takım sıkıntılar oluşmaya başladığını belirten Budak, “Türkiye’ye yoğun şekilde turist gönderen Almanya, Hollanda ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülke, Türkiye için yurttaşlarına ‘ihtiyatlı ve dikkatli’ olmaları uyarısı yapmıştır. Bu ülkeler vatandaşlarına Irak ve Suriye sınırına yakın bölgelere gitmemeleri tavsiyesinde bulunurken, bu uyarılar; Antalya’ya yönelik turist hareketliliğini de olumsuz etkileyebilecektir. Antalya’da Ocak-Haziran 2015 döneminde yaşanan yaklaşık 500 bin ‘Rus turist’ kaybına, yeni kayıplar eklenmesi, turizm ve bağlı sektörlerde yaşanan krizi daha da derinleştirebilecektir. Bu durum 2016 için de kaygıları arttırmaktadır” dedi.

-ALMANYA İÇİN ÖZEL ÖNLEM

Aralarında Almanya ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerin Türkiye uyarısı konusunda hangi çalışmaların yapıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, “Uyarılar  ile ilgili bu ülkelere bir yanıt verilmiş midir? Verilmemiş ise gerekçesi nedir? Bu uyarı,  Türkiye’ye yönelik turist hareketliliğini nasıl etkileyecektir? Bu konuda bir çalışma yapılacak mıdır? Almanya ve Rusya’nın, Türkiye ve Antalya turizmi açısından önemi dikkate alınarak, turizme yönelik ek önlemler geliştirilecek midir?” diye sordu.

-TEŞVİKLER NERDE

         Hükümetin turizme verileceğini açıkladığı teşviklerin de henüz verilmediğini, sezonun geri kalan bölümünün kurtarılması için yapılabilecek çalışmalar olduğunu vurgulayan Budak, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Başbakan olarak 3 Şubat 2015’te turizm sektörüne yönelik verileceğini açıkladığınız teşviklerin, halen verilmemesinin gerekçesi nedir? ‘Turizme iki önemli müjde’ olarak açıkladığınız uçak yakıt desteği ile tur operatörlerine Kredi Garanti Fonu destekleri 2015 yılının geri kalan bölümünün kurtarılması için bir an önce verilecek midir? Yoksa teşvikler, başka bahara mı kalmıştır?

-TURİZME NEFES

Turizmde yaşanan kayıpların telafi edilmesine yönelik olarak; ‘sezonun geri kalan bölümü için tanıtım kampanyaları, uçaklara boş koltuk desteği, ayakbastı ücretlerinin düşürülmesi ve istihdam üzerindeki yüklerle ilgili yapılandırma ve benzeri’ uygulamaların devreye sokulması sağlanacak mıdır? 2015 ve 2016  yılının turizmde kayıp yıllar olması önlenebilecek midir? Turizme nefes aldıracak adımlar atılacak mıdır?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

 

 

 

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

Türkiye turizmi iç ve dış politikadaki gelişmeler nedeniyle ciddi bir krizle karşı karşıyadır. Rusya krizi ve Türkiye’nin Avrupa’da bozulan imajı nedeniyle oluşabilecek kayıplar için sezon öncesi ve sezon içinde etkili önlemler geliştirilemezken, son günlerde Türkiye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle de bir takım sıkıntılar oluşmaya başlamıştır.

Türkiye’ye yoğun şekilde turist gönderen Almanya, Hollanda ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülke, Türkiye için yurttaşlarına “ihtiyatlı ve dikkatli” olmaları uyarısı yapmıştır. Bu ülkeler vatandaşlarına Irak ve Suriye sınırına yakın bölgelere gitmemeleri uyarısında bulunurken, bu uyarılar; Antalya’ya yönelik turist hareketliliğini de olumsuz etkileyebilecektir.

Antalya’da Ocak-Haziran 2015 döneminde yaşanan yaklaşık 600 bin “Rus turist” kaybına, yeni kayıplar eklenmesi, turizm ve bağlı sektörlerde yaşanan krizi daha da derinleştirebilecektir. Bu durum 2016 için de kaygıları arttırmaktadır.

1-Aralarında Almanya ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerin Türkiye uyarısı ile ilgili hangi çalışmalar yürütülmüştür? Söz konusu ülkelere bir yanıt verilmiş midir? Verilmemiş ise gerekçesi nedir?

 

2-Bu uyarılar,  Türkiye’ye yönelik turist hareketliliğini nasıl etkileyecektir? Bu konuda bir çalışma yapılacak mıdır? Özellikle Almanya ve Rusya’nın Türkiye ve Antalya turizmi açısından önemi dikkate alınarak, turizme yönelik ek önlemler geliştirilecek midir?

 

3-Başbakan olarak 3 Şubat 2015’te turizm sektörüne yönelik verileceğini açıkladığınız teşviklerin, halen verilmemesinin gerekçesi nedir? “Turizme iki önemli müjde” olarak açıkladığınız uçak yakıt desteği ile tur operatörlerine Kredi Garanti Fonu destekleri,  2015 yılının geri kalan bölümünün kurtarılması için bir an önce verilecek midir? Yoksa teşvikler, başka bahara mı kalmıştır?

 

4-Turizmde yaşanan kayıpların telafi edilmesine yönelik olarak; “sezonun geri kalan bölümü için tanıtım kampanyaları, uçaklara boş koltuk desteği, ayakbastı ücretlerinin düşürülmesi ve istihdam üzerindeki yüklerle ilgili yapılandırma ve benzeri” uygulamaların devreye sokulması sağlanacak mıdır? Turizmde 2015 ve 2016’nın kayıp yıllar olması önlenebilecek midir? Turizme nefes aldıracak adımlar atılacak mıdır?çetinosman-budak

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle