Hoşgeldiniz  

Türel, Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

SEMİH KÖKEN | 25 Kasım 2014 | Antalya Haber A- A+

 

Öğretmenler günü Öğretmenler günü (1) Öğretmenler günü (2) Öğretmenler günü (4)

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eşi Ebru Türel, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin onuruna akşam yemeği verdi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yemekte, bütün eğitimcilerin ‘Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan Menderes Türel, “Bugün sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Esasen hayat boyu öğrenmeye devam ettiğimizi düşündüğümüzde, yaşam bir okuldur. İlkokuldan aldığımız temel üzerine eğitim hayatımız devam eder, insanın kişiliği, bilgisi taş taş üzerine koyularak örülen bir inşaat gibidir. Öğretmenlerimiz bu inşaatın ustalarıdır. Bu sebeple hangi yaşa gelirsek gelelim öğretmenlerimize gerçekten çok borçluyuz. Bu borç öyle senede bir gün teşekkürle ödenecek bir borç değildir” dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZİN PAYI BÜYÜK

Başkan Türel, konuşmasında şunlara değindi: “Bu borç ancak ülkemize milletimize güzel hizmetlerle ödenebilecek bir borçtur. Bizim memleketimize bir nebze olsun hizmetimiz varsa, burada bizi yetiştiren öğretmenlerimizin payı çok büyüktür. Biz millet olarak öğretmene, eğitime değer veren bir gelenekten geliyoruz. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü hepimizin her zaman tekrarladığı ve yakından bildiği bir sözdür. Fatih Sultan Mehmet Han’ın, hocası Akşemsettin’in sıçrattığı çamura ‘Bu bizim için şereftir’ sözü de bizim geleneğimizi gösterir.”

DERSHANELER İLE EĞİTİMDE EŞİTLİK ORTADAN KALKTI

1970’lerden itibaren öğretmenlerin imkanlarında azalmalar olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Siyasi karışıklıklar en fazla öğretmenlerimizi etkilemiştir. Bunun üzerine birde dershane sistemi gelmiş, dershaneler adeta alternatif eğitim sistemi olmuş. Aileler eğitime önemli bir kaynak ayırmak zorunda kalmış. Bu dershane sistemiyle bildiğiniz gibi eğitimde eşitlik ilkesi de ortadan maalesef kalkmış oldu. Hali vakti yerinde olanların çocukları dershanelerde eğitim alma şansı bulabiliyorken, aynı öğrenciler aynı kulvardaki sınavlara diğer imkanı olmayan vatandaşlarımızın çocuklarıyla rekabet içerisinde oluyor. Takdir edersiniz bir eşitlik imkanının ortada kalmadığını hep birlikte görüyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMA ŞARTLARINDA İYİLEŞTİRMELER YAPILIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, son yıllarda öğretmenliğin, eğitimin öneminin tekrar anlaşıldığını ve çalışma şartlarında yeniden iyileşmeler yapıldığını belirterek şöyle devam etti: “Atanamayan öğretmenlerimizle ilgili bugün Sayın Başbakanımızın son müjdesi de bugün kamuoyunda paylaşılmıştır. Türkiye okullaşma oranlarında okul yapımında eğitim programlarında hızla mesafe almaktadır. Antalya eğitimde Türkiye’deki en şanslı şehirlerden biridir. Antalyalı her zaman eğitime önem vermiş, okul yapımı dahil her konuda fedakarlık göstermiştir. Artık son senelerde Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesi Türkiye’nin en yüksek bakanlık bütçesi haline getirmiştir.”

 

BÜYÜKŞEHİR EĞİTİME ÖNEM VERİYOR

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok önem verdiklerini kaydeden Menderes Türel, “Biz de çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi için ailelerimize destek olmak adına eğitime yönelik birçok hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerimizi daha da geliştireceğiz. Anaokullarımız, kreşlerimiz hem eğitime hem de ailelere destek olarak gelişecektir. ASMEK ile genci, yaşlısı herkese hizmet veriyoruz. Şimdi hazırlıklarını sürdürdüğümüz Demokrasi Akademisi çalışma programımız var. Bunu da gerçekleştirdiğimizde ülkenin yetişmiş gençliğine katkı sağlayacağız. Öğretmenlerimiz için ne yapabiliyorsak yapmamız gerektiğini biliyorum. Öğretmenlerimiz hizmetlerimizde bize yol gösterirse, destek olursa, fikirlerini paylaşırsa bu bizim için çok iyi olacaktır” şeklinde konuştu.

Daha sonra ise Türk Halk Müziği sanatçısı Oğuz Aksaçın, sahne aldı. Oğuz Aksaçın, öğretmenlere unutulmaz bir konser verdi. Öğretmenler, Oğuz Aksaçın’ın söylediği türkülerle doyasıya eğlendi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle