Hoşgeldiniz  

Türel: Antalya’da Erdoğan Fark Atar

SEMİH KÖKEN | 07 Ağustos 2014 | Antalya Haber A- A+

Belediye Başkanı Türel, aynı zamanda üyesi olduğu Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC) ziyaret etti. Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni ve yönetim kurulu üyelerince karşılan Başkan Türel, 30 Mart yerel seçimlerinin üzerinden geçen 4 aylık sürede belediyenin çalışmalarını anlattı, cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

HUZUR VE BARIŞ

Antalya’da Gazi Bulvarı’nda başlayan kavşak çalışmalarından, uzun yıllardır geleceği tartışılan eski İl Özel İdare Binası’nın yıkımına, Antalya– Kemer arasında seferlere başlayan deniz otobüsleri hizmetlerini anlatan Başkan Türel, “En azından hizmete yönelik kurumlar arası çatışma bitmiş ve herkes işiyle meşgul. Bu, azim, gayret, birlik ve beraberlikle oluyor. El ele vermenin, huzurun, barışın, birlikteliğin neticesi olan bir belediye başkanı geldi, çok da zorlanmadan bu meseleleri çözdü. Demek ki bu işlerde kavga çözüm değildir. Çözüm hizmet. Bu da ancak gayretle olur. Biz bunu yapıyoruz” diye konuştu.

‘ALNIMIZ AK ÇIKMAK İSTERİZ’

Başkan Menderes Türel, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’ya son 12 yıl içinde, çok önemli destekleri bulunduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde de Antalya’ya çok önemli destekleri olacaktır. Bunu biliyorum, bundan eminim” dedi. Fakat Antalya’ya destek noktasında Başbakan Erdoğan’ın karşısına ‘göğsü gere gere alnı ak bir şekilde’ çıkmak istediklerini kaydeden Türel, şöyle konuştu:

“Böyle çıkmak farklı, boynumuz bükük çıkmak farklı. Çünkü bu konuda Antalyalılar, eksik olmasınlar, her zaman büyük destek gösterdiler. Bu şehirde yaşayan bütün vatandaşlarımıza, sivil toplum örgütlerine, derneklerimize teşekkür ediyorum. Bizim bugüne kadar boynumuzu bükmediler. İnşallah bundan sonra da bükmezler. Şimdi ‘Seçim kaybettiğinde bükmediler mi?’ diye soranlar olabilir. Türkiye’de üç tane oyunu artıran büyükşehir belediyesinden birisi olarak seçimleri kaybettik. O zaman da boynumuzu bükmediler.”

‘İSTİKRAR KORUNDUĞU MÜDDETÇE’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine artık sayılı gün kaldığını hatırlatan Menderes Türel, “İstikrar korunduğu müddetçe bu ülke 2023’te, dünyadaki 10 tane büyük ülke, Avrupa’nın da 3’üncü büyük ülkesi olacak bir noktasına bizi cumhuriyetimizin 100’üncü yılında taşıyacaktır. Yeter ki istikrarımız bozulmasın” dedi. Bu çerçevede Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığıyla eski Başbakan Yardımcısı Kemal Derviş’in Türkiye’ye gelişi arasında bağlantı kuran Türel, “Türkiye’ye paraşütle birisi gönderildi. Sipariş aday. Dert belli. Dert, Türkiye’de milletin adamı olarak milletin menfaatini yönetmek isteyenlerin direksiyon başına geçmemesi. Uzaktan kumandalı, istenildiği gibi yönlendirilebilecek ve bu ülkeyi kukla bir devlet haline getirerek ülke üzerinde ameliyat yapmak isteyenlerin bir çabasıdır” diye konuştu.

MİLLETİN ADAMI DİĞERLERİNİN ADAYLARIINA KARŞI

Fakat bu oyunların her zaman sandıkta milletçe bozulduğunu kaydeden Menderes Türel, İhsanoğlu’nun adaylığının bu çerçevede bir dayatma olduğunu savunarak “Millete adayımız bu diye dayatırsanız o milletin adayı olmaz, milletin adayı pazar günü güzel bir neticeyle çıkar” dedi. Cumhurbaşkanlığı yarışının ‘Milletin adamı Erdoğan’ ve birilerinin adayları arasında geçtiğini savunan Başkan Türel, seçimlerin sorunsuz tamamlanmasını ve sonuçlarının hayırlı olması dileğini iletti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, “Antalya’da Ak Parti’nin oyları Türkiye ortalamasının altında seyrediyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir tahmininiz olacak mı?” sorusuna ise Türkiye ortalaması ve Antalya arasındaki oy farkının yıllar içinde eridiğini belirterek karşılık verdi. 2002 yılında yüzde 14 olan farkın yüzde 4’e kadar düştüğü seçimlerin yaşandığını kaydeden Türel, “Ben hiçbir zaman rakam telaffuz etmedim ama sayın Başbakanımızın bu seçimlerde Antalya’da cumhurbaşkanı adayı olarak en çok oy oranına, rakiplerine iyi bir fark atmak suretiyle netice alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. Türel, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın Antalya’da Ak Parti’nin bugüne kadar aldığı oylarının üzerinde bir oy oranına ulaşacağını savundu.

AK PARTİ’DE KRİZ BİR HAYAL ÜRÜNÜ

Türel, eski bir genel başkan yardımcısı olarak ‘Erdoğansız Ak Parti’ değerlendirmelerine ise “Ak Parti’de başbakanlık çekişmesi olur mu arzusundakilerin sonu hüsran olacaktır” diyerek katıldı. Bu konuda soruları yanıtlayan Başkan Türel, “Ak Parti’de bu gibi meseleler krize dönüşmedi. Bundan sonra da dönüşmez. Muhalefet, içimize nifak tohumları sokmak suretiyle böyle bir beklenti içinde ama bunu bekleyenler, Ak Parti’de kriz çıkar mı hayaliyle yaşayanlar kısa zamanda uyanacaklar. Çünkü bu hayalleri kuranların siyasette var olma amaçları makam ve mevki beklentisi. AK Parti’de hiçbir arkadaşımız makam ve mevki beklentisi ile siyaset yapmaz” diye konuştu.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle