Hoşgeldiniz  

Türel Altın Portakal Ödül Paralarını Ödedi

SEMİH KÖKEN | 23 Eylül 2014 | Antalya Haber A- A+

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2013 yılında düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödenmeyen ödül paralarını ödedi.  “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi İlk Film”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Belgesel”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kısa Film” ve “En İyi İlk Belgesel” dallarında ödül kazananlara, yaklaşık 500 bin liralık ödeme yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında; “Sinemaya, sanatçılara yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz ve inşallah artık böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde bir daha yaşanmayacak” demişti.

 

Göreve gelmesinin ardından Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni yeniden dünyanın konuştuğu bir festival haline getirmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, vakit kaybeden çalışmalara başladı. Devam eden çalışmalar sırasında Türel ve ekibi hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı ve 2013 yılında gerçekleştirilen festivalin ödül paralarının kazananlara ödenmediğini öğrendi.

 

Ödül paralarının ödenmemesinin ortaya çıkmasının ardından eski Başkan Mustafa Akaydın, yönetmelik gereğince paraların 31 Mart 2014 tarihine kadar ödeneceğini söyledi.  Ancak bu dönemde kendisi hala belediye başkanı olmasına rağmen niçin ödeme yapılmadığını açıklayamadı. Yapılan incelemelerde böyle bir yönetmeliğe rastlanmadı.

 

FESTİVAL KİŞİLERİN DEĞİL ANTALYA’NIN FESTİVALİ

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 18 Temmuz 2014’te İstanbul Yıldız Sarayı’nda yapılan basın toplantısında; Altın Portakal Film Festivali’nin kişilerin ya da partilerin değil Antalya’nın festivali olduğunu, bu borca Akaydın’ın değil festivalin borcu olarak bakıldığını ve en kısa zamanda bütün borçların ödeneceğini açıklamıştı. Türel, “Ne yazık ki, geçtiğimiz yılın, yani 50. Altın Portakal’ın ödül borçlarının da ödenmemiş olduğunu üzülerek öğrendim. Gerçekten çok üzüntü duyduğumu söylemek istiyorum. Böyle bir durum Antalya ve Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez. Maalesef, Halkın Portakalı sözleriyle, üç-dört sponsor bile bulamama beceriksizliğiyle, belediyenin personel sayısını ikiye katlayarak, hesapsız davranıldığı için böyle olmuş. Ben sadece sinema camiasına belediye ve Altın Portakal adına üzüntülerimi bildirmek istiyorum.  Sinemaya, sanatçılara yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz ve inşallah artık böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde bir daha yaşanmayacak” şeklinde konuşmuştu.

 

500 BİN LİRA ÖDENDİ

 

Geçtiğimiz günlerde Festival büyük bir ayıptan kurtuldu ve ödenmeyen paralar hak sahiplerine ödendi. “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi İlk Film”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Belgesel”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kısa Film” ve “En İyi İlk Belgesel” dallarında ödül kazananlara yaklaşık 500 bin liralık ödeme yapıldı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle