Hoşgeldiniz  

Su Altı Müzesi’nde bakın ne yaptılar

Semih Köken | 18 Kasım 2015 | Antalya Haber A- A+

Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi tarafından kitap okuma oranını artırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Su Altında Kitap Okuma’ projesi kapsamında dalgıçlar Side Su Altı Müzesi’nde kitap okudular.

Side Limanı açıklarında bulunan Side Su altı Müzesi’nde Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Temsilciliği ve Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi iş birliğiyle gerçekleşen ‘Su altında Kitap Okuma’ etkinliğine Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdür Vekili Av. Senem Nimet Çetin, Manavgat İlçe Halk Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay, kurum çalışanları ve profesyonel dalgıçlar katıldı. Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdür Vekili Av. Senem Nimet Çetin’in de bizzat katıldığı ‘Su Altında Kitap Okuma’ etkinliğinde renkli görüntüler de dikkatlerden kaçmadı.

Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi olarak yürüttükleri projelerle Torosların tepesindeki çocuklara, çobanlara ve insanlara ayaklarına kitap götürerek kitap okuttuklarını denizin altındaki dalgıçlara da kitap okutarak toplumda kitap okuma alışkanlığının artmasına dikkat çekmek istediklerini belirten Manavgat Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, “Su altında Kitap Okuma projesini bu gün gerçekleştirdik. Projedeki amacımız ülkemizde çok az olan kitap okuma oranını artırmaya biraz da olsun katkıda bulunmak. Bir kişiyi bile kitap okumaya, yazmaya yönlendirme amacıyla bu projeye imza attık. İlçe Halk Kütüphanesi olarak dedik ki; 4 yıldır biz Toroslar’ın tepesinde ki 2 Bin 500 metre de ki Yörük çocuklarına, çobanlara, kızlarımıza, yaşlılarımıza kitap götürdük onlara okuttuk. Dağın tepesinde ki insanlara kitap okuttuk, denizin dibinde ki dalgıçlarımız da okusun belki ortada yaşayan insanlar da bunları örnek alır diye düşündük. Su altında kitap okuma projemizi bu açıdan gerçekleştirdik. Aynı zamanda da yeni açılan Side Su Altı Müzesi’ni hem tanınırlılığını dünyaya, insanlara duyurmak için, hem de oradaki objeleri kitap ile okuma ile birleştirerek farklı bir sıcaklık, güzellik sunmak için bunu yaptık. Çok da iyi geçti tüm destek olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Manavgat İlçe Halk Kütüphane Müdürlüğü tarafından hazırlanan Su Altında Kitap Okuma projesi kapsamında dalgıç arkadaşlarıyla su altında kitap okuma etkinliğini gerçekleştirmekten son derece memnun olduğunu dile getiren Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdür Vekili Av. Senem Nimet Çetin, “Bugün Side Su altı Müzesi bilindiği gibi tamamlandı ve hizmete açıldı yaklaşık 1 ay önce. Bizi ziyarete Manavgat Halk Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay geldiler. Böyle bir proje olduğunu bir farkındalık yaratmak istediklerini söylediler. Kitap okumanın önemini vurgulamak istediklerini belirttiler. Bunu su altında da sembolize edelim dediler. Çok da güzel oldu. Bir grup arkadaşımız su altında sembolik kitap okuduk. Bu şekilde projeyi uyguladık. Bilindiği gibi Side Su altı Müzesi’nin 30 Ekim’de resmi açılışını yaptık. 110 tane heykel var. 4 tane bölüm var. Bağımsızlık savaşını simgeleyen, Kurtuluş savaşımızı simgeleyen heykellerin yer aldığı. ayrıca deniz kızı ve Posedon deniz tanrısını sembolize eden bölümler var. Aynı zamanda dervişler var. Biz bu gün oraya daldık oradan görüntü aldık. Yine ayrıca çöl havası yaratılmış deve var öyle bir ortam oluşturulmuş. Deniz Ticaret Odası Başkanım Sayın İnanç Kendiroğlu’nun hayata geçirmek için çok önem verdiği bir projeydi. Su altı müzesi çok da güzel ilgi aldı. Turizm açısından olduğu gibi aynı zamanda deniz altındaki balık sirkülasyonu ve bitkisel açısından da çok yerinde bir proje oldu su altı müzesi. Başkanımız İnanç Bey Antalya’nın batı tarafına da böyle bir su altı müzesi yapmak istiyor. Ben kendisini temsilen buradayım. Çok güzel zaman geçirdik burada teşekkür ediyoruz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle