Hoşgeldiniz  

SON NOKTAYI BAKANLIK KOYDU

Semih Köken | 15 Kasım 2020 | Antalya Haber A- A+

SON NOKTAYI BAKANLIK KOYDU
Son dakika... Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde devam eden vekillik krizine son noktayı bakanlık koydu

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yönetim krizinde Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun görevden alınmasına İçişleri Bakanlığı müdahale etti.  Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yaşanan bir anlaşmazlığın ardından Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer’in yetkisini sonlandıran Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun Başkan Muhittin Böcek tarafından vekillikten azledilmesine İçişleri Bakanlığı müdahale etti. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden gelen yazıda,”Başkan Vekili Hacıarifoğlu’nun yetkilerinin alınması yetki gaspı olur” denildi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü H. Küşat Kırbıyık imzalı gelen yazıda, yaşanan idari gelişmelerin tereddüt yarattığının Antalya Valiliği tarafından bildirildiği belirtilerek, durumun bakanlıkça incelendiği ifade edildi. Yapılan incelemenin sonucunda şu karara varıldığı belirtildi; “Sonuç olarak 5393 sayılı Belediye Kanununun 40 ncı maddesinde yer alan “başkan vekili, başkanın yetkilerine sahiptir” ifadesi ve idari işlemin “zaman bakımından yetki” unsuru açısından konu değerlendirildiğinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK’in hastalık izni sırasında belediye başkanlığı makamının yetkilerinden olduğu aşikar olan belediye başkan vekilinin görevinin sonlandırılması, dönemler itibariyle başka meclis üyelerinin başkan vekilliğine görevlendirilmesine dair bir yetkiyi kullanmasının mümkün olamayacağı, aksi halin yetki gaspı anlamına geleceği, bu nedenlerle Antalya Büyükşehir Belediyesinin ilgi (b) yazısının idare hukuku açısında yok hükmünde kabul edilmesi gerektiği kanaat ve görüşüne varılmıştır. Gereğini önemle rica ederim.”  ifadeleri kullanıldı.

İşte İçişleri Bakanlığı’ndan Antalya Valiliğine gönderilen o belge;

 

NE OLMUŞTU 

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek‘in hastanede koronavirüs tedavisi görmeye başlamsı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ile Genel Sekreter Cansel Çevikol arasında başlayan yetki tartışması, geçen hafta yapılan Kasım Ayı Meclisi’nde gündeme geldi. Serik Belediye Başkanı AK Partili Enver Akputkan, hastane yolu üzerindeki ANTBİRLİK’e ait bir yeri yol yapmak için anlaştıklarını, ilçe meclisinde oy birliğiyle karar aldıklarını belirterek, bu kararın onanması için Temmuz ayında Büyükşehir Meclisi’ne gönderildiğini, fakat Genel Sekreter Cansel Çevikol tarafından önerinin gündeme alınmadığını kaydetti

Bu durum üzerine Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Çevikol’un neden bu kararı aldığını sordu. Çevikol, kurum görüşlerinin beklendiğini söyledi. Bu sırada İYİ Partili Meclis Üyesi Barış Bulut, “Bürokratların Büyükşehir Meclis iradesi üzerinde yetki kullanmasının önününe geçmemiz lazım” dedi. Konuşmalar sonrasında Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Çevikol’un gündeme aldırmadığı maddeyi kendi isteğiyle meclis gündemine aldı.

HACIARİFOĞLU VE ÇEVİKOL ARASINDA İPLER KOPTU

İkili arasında ‘yetki’ tartışmalarının mecliste açığa çıkmasıyla Hacıarifoğlu ile Çevikol arasında ipler koptu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Antalya’ya gelmesine bir gün kala Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Genel Sekreter Cansel Çevikol başta olmak üzere bazı bürokratların yetkilerini sınırlandırdı.

BAŞKAN BÖCEK’İN OĞLU GÖKHAN BÖCEK: “AYAKLAR BAŞ, BAŞLAR AYAK OLDU”

Büyükşehir Belediyesi’ndeki yaşanan olayların ardından Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in oğlu Mustafa Gökhan Böcek, gece yarısı sosyal medya hesabından “Ayaklar baş, başlar ayak oldu” paylaşımı yaptı. Böylelikle Çevikol’un yanında yer aldığını gösterdi.

GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞEN BELGE

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü ziyaretinin ardından yaşanan yetki kriziyle ilgili karar aldı. Başkan Böcek, 10 gün süreyle meclis üyesi Oktay Başaran’ı başkan vekili atadı. Başaran’ın ardından 23 Kasım’dan itibaren de Böcek dönünceye kadar meclis üyesi Büşra Özdemir başkan vekili olarak görev yapacak. Başkan Böcek, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun vekaletine de son verdi. Başkan Böcek’in kararını duyuran yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Hastalık izninde olmam nedeniyle, başkanlık görevinin 13.11.2020 tarihi ile 23.11.2020 tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Oktay Başaran tarafından, 23.11.2020 tarihinden dönüşüme kadar Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Büşra Özdemir tarafından yürütülmesi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun vekaletinin sonlandırılması uygun görülmüştür.”

BAŞKAN VEKİLİ HACIARİFOĞLU : “BU YAZI SAHTEDİR”

Dün gece sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Mehmet Hacıarifoğlu ise görevinin başında olduğunu bildirdi.

Başkan vekilliği görevinden alındığına ilişkin Antalya Büyükşehir Belediyesi yazısının usulsüz olduğunu savunan Hacıarifoğlu, elektronik imzalı kararı düzenleyenler hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek, şöyle dedi:
“Çeşitli sosyal medya platformlarında, Sayın Başkanımız Muhittin Böcek’in şahsıma verdiği vekaleti sonlandırdığı noktasında bir sahte yazı paylaşımı yapılmaktadır. Bu yazı sahtedir ve belgeyi düzenleyenler hakkında gerekli soruşturmayı yapmak üzere teftiş kurulumuz görevlendirilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki huzur ve sükunet ortamını sahte yazılarla bozmaya çalışanlar hakkında gerekli tüm idari işlemler tarafımdan hiç çekinilmeden derhal uygulamaya konulacaktır. Önemle belirtmek isterim ki Sayın Başkanın iradesini ortadan kaldırmak için koltuktan kalkmıyor değilim, tam tersine başkanın herkesçe bilinen malum olan iradesini korumak için bu koltuktayım. Zira başkan tarafıma vekalet vermiştir ve vekaleti sahibine iade etmek üzere dört gözle sayın başkanımızın göreve dönmesini bekliyorum. Kimi menfaat gruplarının düzmece evraklarla başkanın iradesini sakatlayarak belediyeyi ele geçirmesine müsaade etmeyeceğim. Anılan evrakın şekil ve öz olarak doğru olup olmadığının anlaşılması için teftiş kuruluna soruşturma emri verdim. Müfettiş raporuna göre gereken işlemleri tesis edeceğim. Sayın Başkanımız emanetin asıl sahibi Muhittin Böcek tarafıma verdiği emaneti geri aldığı güne kadar görevimi hakkıyla yapmak üzere görevimin başında olduğumu tüm Antalya kamuoyuna duyururum.”

BÜŞRA ÖZDEMİR; “BAŞKAN VEKİLLİĞİNE GÖREVLENDİRİLDİM”

Tartışmalara neden olan kararla ilgili meclis üyesi Büşra Özdemir yaptığı açıklamada, başkan vekili olarak görevlendirilmiş bulunduğunu duyurdu.

Özdemir yaptığı açıklamada; “Dün tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in göreve başladığı tarihe kadar geçecek olan sürede Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş bulunuyorum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek; bu makamın asıl sahibi ve vekil tayin etme yetkisine haiz yegane ismidir. Dün almış olduğu kararla yasanın kendisine verdiği hakkı kullanmış ve başkanlığa vekalet eden meclis üyesini değiştirmiş bulunmaktadır. Şahsım ve 13 Kasım itibari ile vekil tayin edilen Sayın Oktay Başaran, bu ilin seçilmiş Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak daha önce de defalarca icra ettiğimiz başkanlık görevini yapmaya ehil bulunmaktayız.

Başkanımız belediye binasından içeri adım atmadığı sürece verdiği vekaleti değiştiremezmiş gibi yaratılmaya çalışılan algı ile kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır ancak Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu raporu ile karar verme ve muhakeme yeteneği yerinde olup vekalet verebilir durumdadır. Hatta yasal olarak göreve başlamasına engel bir durum dahi bulunmamakla birlikte şu an için fizik tedavisi ve rehabilitasyon süreci devam etmektedir. Mevzuatımız göreve başlama konusunda iddia edildiği gibi bir şekil şartı koymamaktadır. İddia eden iddiasını ispatla yükümlüdür. Yetkilendirmenin sahte olduğu iddiasında olanlar için yargı yoluna başvurmak hakkına saygı duymakla beraber, belediye başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in hür iradesi ile almış olduğu ve tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren görevimin başında olacağımı ve başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in sağlıkla görevinin başına döneceği ya da başka bir vekil tayin edeceği güne kadar makamın asıl sahibi olan başkanımızın talimatlarına uygun olarak başkan vekilliği görevimi ifa edeceğimi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

 

 

MYGazete Haber Merkezi

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle