Hoşgeldiniz  

Sokak ressamı, dünya çocuklarıyla resim yapıyor

Semih Köken | 27 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

Türkiye’de 78 il gezerek 100’ün üzerinde köy okuluna resimler yapan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi ve sokak sanatçısı Fatih Küçük, şimdi de yurtdışındaki köy okullarına resim yapmaya başladı.

Portre resimler yaparak kazandığı parayı il il, hem de ülke ülke gezerek köy okullarının duvarlarına resim yapımında kullanan Küçük, çarpıklaşan kentleşmeye dikkat çekmek amacıyla Türkiye’nin birçok ilinde ‘Kentinde sanat var’, Afrikalı çocuklar için su kuyusu’ gibi projeler düzenledi.

ZABITADAN RESSAMA İŞPORTACI CEZASI

Yaklaşık 2 yılda Türkiye’yi dolaşıp sokaklarda portre çizip elde ettiği gelirle 100’ün üzerinde köy okuluna resim yaptığını anlatan Fatih Küçük, kent estetiği kapsamında kırsal alanda yerel yöneticilerle çalışıp kentlerin estetik hale gelmesi ve tarihi yapının korunup restore edilmesi için gönüllü yürüttüğü projeyi hatırlattı. Bu çalışmaları sırasında seyahate başladığı 2013’te Kayseri Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin kendisine ‘işportacı’ olduğu iddiasıyla ceza yazdığını kaydeden Küçük, şöyle dedi:

“Durumu üst birimlere taşıyıp iptalini gerçekleştirdim. Samsun, Kayseri, İstanbul ve Ordu’da zabıta ve polisin kaldırdığı yerler oldu. Yaptığım iş Türkiye’de genel anlamda gereksiz bulunsa da ülkemde mutsuz olsam da çalışmalarımı sürdürdüm.”

DÜNYA ÇOCUKLARIYLA RESİM YAPIYOR

Bu ay itibariyle kendi olanaklarıyla bir proje başlattığını anlatan Fatih Küçük, ‘The Beautiful World With Art’ adlı projesini Ukrayna, Rusya ve Belarus’ta yürütüyor. Önümüzdeki ay İran, Çin, Japonya ve Tayvan’da projenin devam edeceğini belirten Küçük, “Türkiye’yi sanat alanında tanıtmayı ve dünyanın ancak güzellikle ve sanatla yaşanır olduğunu göstermek amacım. Proje, gittiğim ülkede çocuklarla, sosyal kurumlara resim yaparak ve Türkiye adına bir parça bırakarak devam ediyor” dedi.

DOSTOYEVSKİ MÜZESİ’NE DOSTOYEVSKİ RESMİ

Saint Petersburg’ta çocuklarla ve öğretmenlerle parkta buluşup Türkiye- Rusya adına birlik ve güzellik için resim yaptıklarını dile getiren Küçük, burada Dostoyevski Müzesi’ne Türkiye adına bir Dostoyevski portresi yaparak hediye ettiğini kaydetti. Fatih Küçük, Rusya’da gönüllü bir ekibin projede kendisine eşlik etmesiyle Petersburg Çocuk Kütüphanesi’nin duvarına resim yapacağını belirtti.

“DEVLET İLGİSİZ KALDI”

Bu projeye başlamadan önce Türkiye’de ilgili kurumlarla yazışmalar yaptığını aktaran Küçük, olumlu sonuç çıkmadığını vurguladı. Milli Eğitim, kaymakamlık ve il kültür ve turizm müdürlüklerinin gönüllü yapacağı kent estetiği, sanat ve okul çalışmalarına ilgisiz kaldığından yakınan Fatih Küçük, şöyle dedi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ve gideceğim ülkelerin başkonsolosluklarına projeyi anlattım. Maddi bir beklentim olmadı. Gideceğim ülkelerde kurumlarla bağlantı kurup projede işleri kolaylaştırmak ve çalışmaları hızlandırmak için yardım istedim. 10’da ikisi ancak eposta’ya cevap verdi. Onun da biri olumsuz diğeri formalite. Devlet prosedürlerinde boğuşmak ve zaman kaybetmemek için projeyi ulaşabildiğim kadar çok ülkede bireysel olarak sürdürmeyi amaçlıyorum.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle