Hoşgeldiniz  

Serik yatırıma doyacak‏

SEMİH KÖKEN | 09 Nisan 2015 | Antalya Haber, Siyaset A- A+

Turizm emekçilerini kira öder gibi ev sahibi yapacak projenin ilk adımı atıldı.

Serik’ten Antalya’ya kesintisiz ulaşım dönemi başlıyor

Serik’e müjde üzerine müjde veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Serik’e 2 yılda 98 milyon liralık alt yapı yatırımı yapacaklarını, turizm emekçilerini kira öder gibi ev sahibi yapacak 1500 konutluk projenin planlamasını yaptıklarını söyledi. Başkan Türel Seriklilere, ““Duble yollar ile Belek’e gideceksiniz, köprülü kavşaklar ile Antalya’ya kesintisiz ulaşacaksınız. İmar planı ile çok önemli yatırımlar alacaksınız” diye seslendi.

 

Antalyalı basın mensupları ile Serik’e çıkarma yapan Başkan Menderes Türel, Serik Arıtma Tesisi temelini attıktan sonra Karalar Düğün Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Serik halkının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıya Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Mustafa Köse, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, Büyükşehir Belediyesi İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

TÜNELİN UCUNDA AYDINLIK GÖRÜNDÜ

Serik’in sorunlarını çözmek için gece gündüz çalıştıklarını belirterek sözlerine başlayan Menderes Türel şunları söyledi:  “Serik’in yıllardır kanayan yarası haline gelen birçok sorun yavaş yavaş çözülme aşamasına geldi. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Mazeret bizim çalışma prensibimizde olmaz. Çalışırsanız netice alırsınız. Serik’e her geldiğimizde vatandaşlarımız hak ettiği hizmeti alamamasından yakınıyor. Birçok mesele sorun yumağı haline gelmiş. Şimdi tünelin uçunda aydınlık gözüküyor. Serik’in birçok sorunu gündemden çıkacak. Serik’in en önemli sorunu altyapıdır. 30 yıldır çözülmeyen içme suyu sorununu çözeceğiz dedik. Şimdi proje İller Bankası tarafından tamamlandı. Kısa sürede çalışmalar başlanacak. Bu yıl 10 milyon TL,  gelecek yıl 40 milyon TL yatırımla 2016 yılında Serik’in içme suyu problemini çözeceğiz.”

2 YILDA 98 MİLYON LİRALIK ALT YAPI YATIRIMI

Başkan Menderes Türel, ASAT kanalıyla Serik’e 2015 yılında 57 milyon 50 lira, 2016 yılında 41 milyon 800 bin lira olmak üzere toplamda 98 milyon 850 bin liralık alt yapı yatırımı yapacaklarını söyledi. Türel Serik’te başlattıkları hizmet sağanıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Temelini attığımız 28 milyon lira bedelli arıtma tesisi 2 ay içinde hizmete girecek. Eskiden senelerce hizmete girmezdi. İçme suyu yatırım olarak Boğazkent oteller bölgesinde 7 kilometrelik bir yatırımı yapıyoruz. İçme suyu yatırımları için ise bu sene 1.5 milyon gelecek sene 1.8 milyon TL’lik bir yatırım yapıyoruz. Muhtelif kanalizasyon yapımı 15 kilometre olarak planladık. Bu sene tamamlayacağız ve 3 milyon 750 bin TL harcayacağız.  Dünya liderleri Serik’e geliyor. G20’de sizlerin misafiri olacak. Onları buradan en iyi şekilde ağırlamak durumundayız. Biz de bu noktada yağmur suyundan, güzergahların güzelleştirilmesine kadar birçok çalışma yapacağız. Yağmur suyu drenaj hattı önemli bir projedir. Serik’in tek ana caddesi var ve bu yükü kaldırmıyor. Alternatif caddeler açmak durumundayız. Yıllardır konuşulan Kızderesi projesi vardır. Bu çalışma ile Kızderesi Serik’in giriş caddesi olacak. Burada bir cadde oluşturulması için kanalın disipline edilmesi ve kapalı hale getirilmesi gerekiyor. İşte bu projenin temelini atıyoruz. 5.5 milyon TL’lik yatırımı ile Kızderesi yağmur suyu inşaatını başlatıyoruz. Yağmur suyu çalışması bitince, yol çalışmalarına başlayacağız. 2016 yılında hizmete sunmuş olacağız. Ardından Atatürk Caddesi’nde bir çalışma yapacağız ve Serik’in trafik karmaşasını düzgün bir hale getireceğiz.”

TURİZM EMEKÇİSİ EV SAHİBİ OLACAK

Serik’in imar planları için uzunca bir süredir çalıştıklarını anlatan Türel, toplam 372 hektarlık alanda imar planı çalışması yapacaklarını kaydetti. Türel planla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu imar planı ile Çandır Kavşağı’nda 67 hektarlık toplu işyeri alanı elde edeceğiz. 14 hektarlık bir alanı depolama alanı yapmayı planlıyoruz. Bu Serik’i bir lojistik merkez haline dönüşüyor. Tarım ve hayvancılık sektörü için 22 hektarlık alan ayrıldı. Küçük Sanayi sitesi için kentin kuzeyinde 58 hektarlık bir alan oluşturuldu. 1000 yatak kapasiteli sağlık tesis alanı ayrıldı.”

Turizm emekçilerine ev müjdesi de veren Türel, “Seçimden önce verdiğimiz bir sözü daha yerine getiriyoruz. Turizm emekçisi kardeşlerimizi kira öder gibi düşük taksitlerle ev sahibi yapacağız. Bunun için bu planlama içinde 20.7 hektarda 1500 konutluk bir sosyal konut alanı oluşturduk. Verdiğimiz sözü tutacağız, otellerde çalışan belboy, kat görevlisi, garson gibi turizm emekçilerini ev sahibi yapacağız” dedi.

ÇALLI’DAN SERİK’E IŞIKSIZ ULAŞIM

Serik’e yapılacak yol çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Menderes Türel şöyle konuştu: “Kuzey Çevre Yolu Antalya’yı Serik’le buluşturacak. Kadriye ve Belek’teki çalışmalar bu sene içerisinde tamamlayacağız. Serik’in girişinde trafik karmaşası yaşanmayacak. Kocayatak, Çandır ve Cumalı kavşakları için proje çalışması yapılıyor. Karayolları ile el ele vererek bu projeleri gerçekleştireceğiz. Antalya’dan itibaren Toptancı Hal, Demokrasi Kavşağı, Altınova, Havaalanı yonca kavşak olacak ve Aksu kavşağı, EXPO, Kadriye, Serik kavşakları G20 zirvesine kadar tamamlanacak. Bu kavşaklar ile Çallı’dan yola çıkınca bir tek ışık olmadan Serik’e kadar geleceksiniz. Serik-Belek turizm yolunu duble yol haline getiriyoruz. 6.7 kilometre uzunluğunda 24 metre genişliğinde olacak ve Kasım ayına kadar yetişecek. Serik mezbaha inşaatı için çalışıyoruz. 1 milyon 250 milyon liralık yatırım ile Serik’e mezbahayı kazandıracağız. Bu çalışmalar el ele vererek oluyor. Serik Belediyesi’nin bizimle ve bizim onlarla karşılıklı işbirliğimiz en büyük şansımız oldu. Kırsal yollar Serik’in en önemli talebidir. İlk sıcak asfaltı Serik’e yaptık. Geçen yıl Serik’te 5 milyon 438 bin TL’lik yol yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl ise 11 milyon 161 bin TL daha harcayacağız. Bu çalışmalar sizlerin daha rahat yaşamınız içindir.”

Serik’in yeni imar planlarıyla, altyapısıyla büyük bir değişime uğrayacağını söyleyen Türel, “Duble yollar ile Belek’e gideceksiniz, köprülü kavşaklar ile Antalya’ya ulaşacaksınız. İmar planı ile çok önemli yatırımlar yapılacak” diye konuştu.

GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ

Başkan Menderes Türel, konuşmasının sonunda Serik’e güreş eğitim merkezi yapacakları müjdesini de verdi. Türel, “Serik pehlivanlar diyarıdır. Serik Güreş Eğitim Merkezi’nin açılması çok kısa sürede gerçekleşecek. Serik’e bu tesisi kazandıracağız. Yeni başpehlivanlar yetiştireceğiz” dedi.serik basın toplantısı (3)serik basın toplantısı (5)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle