Hoşgeldiniz  

Kruvaziyer Turizmine ‘Ortadoğu’ Darbesi

SEMİH KÖKEN | 07 Kasım 2014 | Antalya Haber A- A+

Alanya Limanı, Ortadoğu ülkelerindeki savaş ve gerginlikten en çok etkilenen limanlardan biri oldu. Yabancı turizm acentelerinin rotasını Akdeniz çanağından başka bölgelere çevirmesi nedeniyle Alanya Limanı bu yıl transit gemi ve yolcu sayısı bakımından son 13 yılın en düşük seviyesinde kaldı.

İLK 3 AY BOŞ GEÇTİ

Alanya Liman İşletmeleri Denizcilik AŞ (ALİDAŞ) verilerine göre, Alanya Limanı’na kruvaziyer turizme açıldığı 2002 yılında 279 gemiyle 77 bin 100 yolcu gelirken, bu yıl ise sadece 21 gemiyle 17 bin 754 yolcu geldi. Yılın ilk 3 ayını boş geçiren limana, Nisan’da 3, Mayıs’ta 4, Haziran’da 2 yolcu gemisi geldi. Temmuz ayını da boş geçiren Alanya Limanı, Ağustos’ta 1, Eylül’de 3, Ekim’de ise 8 yolcu gemisini ağırladı.

‘FİRMALAR BÖLGEYE SOĞUK BAKIYOR’

Kruvaziyer turizm firmalarından Karavan Turizm Akdeniz Bölge Müdürü Sami Simi, komşu ülkelerdeki karışıklık nedeniyle birçok geminin rotasını Mısır ve İsrail’den başka bölgelere çevirdiğini söyledi. Ortadoğu’daki savaş, kargaşa ve gerginliğin Antalya limanlarını çok fazla etkilediğini belirten Simi, “Büyük acente ve firmalar bölgeye soğuk bakıyor. Akdeniz çanağındaki gerginlik en çok bizi etkiliyor” dedi.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle