Hoşgeldiniz  

İhracatta 1 milyar dolar 1 ay gecikti

Semih Köken | 13 Eylül 2015 | Antalya Haber A- A+

Antalya, Isparta ve Burdur’un geçen yıl 13 Ağustos’ta ulaştığı ihracat gelirindeki ‘1 milyar dolar barajı’ bu yıl 1 ay gecikmeli gerçekleşti. Batı Akdeniz illeri 12 Eylül itibariyle 1 milyar dolara ulaşabildi.

**

Turizmden, ticarete ekonomide kötü günlerin yaşandığı 2015 yılında, ihracat rakamları da geçen yıla göre kötü seyrediyor. Antalya, Burdur ve Isparta illerinde faaliyet gösteren ihracatçılar, tarımdan sanayiye, gıdadan madenciliğe toplam 25 sektörde 1 milyar dolar ihracat barajına, geçen yıla göre 1 ay gecikmeli ulaşabildi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Batı Akdenizli ihracatçıların, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleştirdikleri ihracatta 12 Eylül tarihi itibariyle 1 milyar dolar rakamına ulaşıldığını söyledi.

SEBZE VE MEYVE İHRACATI İLK SIRADA
Bu süreçte 145 ülkeye 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör mensuplarının, Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ekonomilerine de can verdiğini belirten BAİB Başkanı Satıcı, ihracatın 1 milyar dolar rakamına ulaşmasında en büyük payın yaş sebze meyve ihracatçılarının olduğunu kaydetti. Başkan Satıcı, bu süreçte sektör temsilcilerinin 323 milyon 573 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini dile getirdi.

MADEN SEKTÖRÜ UMUT VERDİ
Maden sektörünün 246 milyon 167 bin dolar ihracatla 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmasında önemli rol oynadığını belirten Başkan Satıcı, şöyle konuştu: “102 milyon 178 bin dolar ihracatla kimya sektörü, 85 milyon 978 bin dolar ihracatla ağaç ve orman ürünleri sektörü, 37 milyon dolarla da çimento sektörü elde edilen başarıya katkı sağladı. Bu dönemde 26 milyon 274 bin dolarlık ihracatıyla iklimlendirme sektörü, 28 milyon 371 bin dolar ihracatla demir ve çelik sektörü, 19 milyon 356 bin dolar ihracatla makine sektörü ve 30 milyon dolar ihracatla tekstil sektörü gelecek adına umut verdi.”.

KARGAŞANIN OLUMSUZ ETKİSİ
Bölge ihracatının 1 milyar dolara ulaşmasında emeği olan sektör temsilcilerine teşekkür eden ve onları kutlayan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya ve Çin gibi ana pazarlardaki olumsuzluklar, Ukrayna, Suriye ve Irak gibi ülkelerde yaşanan kargaşanın ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi. Hedeflenen ihracat rakamının daha yüksek olduğuna da işaret eden Satıcı, “Olumsuzluklar nedeniyle hedefimize ulaşamadık. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen 8.5 ayda 1 milyar dolar ihracat yapmak Batı Akdenizli ihracatçıların başarısıdır” dedi. (DHA)

fca7615ed82ed619c0c2b34c8d152ad2

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle