Hoşgeldiniz  

İFLAS EDEN BÖBREKLERİ 15 KİLOGRAM ÇIKTI

SEMİH KÖKEN | 01 Nisan 2015 | Antalya Haber A- A+

 

Antalya’da 4 yıldır diyalize giren 52 yaşındaki kadının organ nakli sırasında alınan iki böbreğinin 15 kilogramlık ağırlığı, ameliyat ekibini bile şaşırttı.

Ankara’da yaşayan 52 yaşındaki emekli Aysen Eminoğlu’na 20 yıl önce polikistik böbrek hastalığı teşhisi konuldu. Hastalık nedeniyle ağrı çeken ve tansiyon rahatsızlığı yaşayan Eminoğlu, 4 yıl önce diyalize girmeye başladı.

Haftanın üç günü diyalize giren Eminoğlu’nun sağlığına kavuşması için doktorlar, böbrek nakli ameliyatı olması gerektiğini bildirdi. Bu sırada Eminoğlu’nun 57 yaşındaki eşi İbrahim Eminoğlu, böbreğini vermek için gönüllü oldu. Aile, nakil için MedicalPark Antalya Hastanesi’ne geldi.

BÖBREKLERİN AĞIRLIĞI DOKTORLARI BİLE ŞAŞIRTTI

Gerekli tetkiklerin ardından Eminoğlu çifti, nakil için ameliyata girdi. Hastanenin organ nakli merkezi başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş yönetiminde gerçekleşen ameliyat sırasında doktorlar, böbreklerin büyüklüğü nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı.

Eminoğlu’nun işlev görmeyen iki böbreği alınarak yerine eşinin böbreği nakledildi. Naklin ardından doktorlar, Eminoğlu’nun 43 santimetre büyüklüğündeki sağ böbreğinin 8, 42 santimetre büyüklüğündeki sol böbreğinin ise 7 kilogramağırlığında geldiğini belirledi.

DOĞUM GÜNÜNDE NAKİL OLDU

Başarılı geçen naklin ardından sağlığına kavuşan Eminoğlu, vücudundan çıkan böbreklerin fotoğraflarını görünce çok şaşırdığını söyledi. Ameliyattan önce oldukça kilolu olduğunu anlatan Eminoğlu, “Büyük beden kıyafetler giyiyordum. Böbreklerim alınınca bir anda 15 kilo zayıfladım. Kuş gibi hafifledim. Çok mutluyum. Doğum günümde nakil olmak benim için ikinci bir mutluluk oldu” dedi. Eminoğlu, diyalize girmeyeceği ve doyasıya su içeceği için büyük sevinç yaşadığını dile getirdi.

“HASTAMIZ, VÜCUDUNDA 5 BEBEK TAŞIYOR GİBİYDİ”

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Demirbaş ise polikistik böbrek hastalığının ırsi olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Demirbaş, mesleki hayatı süresince yaptığı 5 binin üzerinde naklin yüzde 5’inin bu hastalık nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti.

Mesleki hayatında ilk kez bu kadar büyük böbrek gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Demirbaş, şöyle konuştu:

“Böbreklerde binlerce kist vardı. Böbrekleri görünce çok şaşırdım. Bu kadar büyük böbreklere rastlamadım. Bir bebeğin ortalama 3 kilo ağırlığında olduğunu düşünürsek, hastamız vücudunda 5 bebek taşıyor gibiydi. Benim için zor ve şaşırtıcı bir ameliyattı.”

Demirbaş, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu sözlerine ekledi.15 kilo böbrek (2)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle