Hoşgeldiniz  

FOTOĞRAF GÜNLERİ BAŞLADI

SEMİH KÖKEN | 02 Nisan 2015 | Antalya Haber A- A+

Antalya’da Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri sergi açılışıyla başladı.

TÜRKİYE Foto Muhabirleri Derneği ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Antalya’da Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri sergi açılışıyla başladı. Dünyaca ünlü foto muhabirlerinin 840 fotoğrafı Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergileniyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 133’üncü kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) işbirliğiyle, Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri’ Cam Pramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Dünyanın en önemli basın fotoğrafçıları ile fotoğraf tutkunları etkinlik nedeniyle Antalya’da bir araya geldi. Antalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri çerçevesinde Cam Pramit Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki sergide 840 fotoğraf yer alırken, kentin farklı noktalarında açılan sergilerde toplam 1240 fotoğraf, Antalyalıların beğenisine sunuldu. 5 Nisan’a kadar sürecek etkinlik süresince 20 fotoğraf söyleşisi, 4 usta fotoğrafçı söyleşisi, 4 panel, 1 forum ve fotoğraf değerlendirmeleri yapılacak.

PROTOKOL AÇILIŞTA

Antalya Cam Piramit Fuaye alanında yapılan açılışa Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, CHP Milletvekili Gürkut Acar, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, TFMD Başkanı Rıza Özel, Türkiye’nin ünlü fotoğraf sanatçıları Ara Güler ve Coşkun Aral, belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, National Geographic fotoğrafçısı Reza, dünyanın en ünlü foto muhabirlerinden Christopher Morris, dünyanın önemli kadın foto muhabirlerinden Jodi Bieber, New York Times Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli, instagramda dünyaca ünlü ve 1 milyona yakın takipçiye sahip Mustafa Seven, foto muhabirleri Bülent Kılınç, Murat Sezer, Sebati Karakurt, Emre Oktay katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya Fotoğraf Günleri’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Antalya’nın da önce kültür ve sanatla gelişeceğine inanan bir odayız. Bu 5 gün, dünya fotoğraf sanatının ve basın fotoğrafçılığının kalbi Antalya’da atacak. Antalya’da fotoğraf dahil tüm sanat dalları zirvede olmalıdır” dedi.

TAŞ OCAKLARI VURGUSU

Foto muhabirlerinin savaş, kitlesel olaylarda, dünyanın ücra köşelerinde çileli işler yaptıklarını kaydeden Çetin, Antalya’nın güzelliklerinin yanısıra, bazı çirkinliklerinin de karelerle foto muhabirleri tarafından gösterilmesinden memnun olacaklarını söyledi. Çetin, “Taş ocaklarının, günısıların kötülüğünü de bize bir kareyle gösterilerse bu kareler sayesinde düzeltilebileceğine inanıyorum. Antalya fotoğrafa, fotoğrafta Antalya’ya çok yakışıyor” diye konuştu.

TFMD Başkanı Rıza Özel, derneğin logosuna dikkat çektiği konuşmasında, “Bu logo objektifiyle tarih yazanları anlatıyor. Bu nedenle burada gördüğünüz bütün fotoğraflar tarihe tanıklık edenlerin, tarihi objektifleriyle yazanların gerçek fotoğraflarıdır” dedi.

ANTALYA İÇİN GURUR VERİCİ

ATSO’nun bu etkinliğinin Antalya adına gurur verici olduğunu belirten Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Antalya’nın birçok uluslararası sanatsal, kültürel etkinliğe ev sahipliği yaptığını ama fotoğraf konusunda bir miktar eksiklik olduğunu söyledi. Yüksel, Antalya’nın fotoğraf için zengin bir kent olduğunu da kaydetti.

TFMD’nin etkinliği Antalya’ya taşımasından duyduğu mutluluğu belirten Başkan Türel, “Foto muhabirliği zor ve meşakkatli bir durum, buradaki fotoğrafların hiç biri duran fotoğraflar değil, hayatın içerisinden, anı yakalayan, anlatan ve çok büyük anlamlar ifade eden fotoğraflar. Üzerine sayfalarca yazı yazabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle