Hoşgeldiniz  

Faytonlara Standart Geliyor

SEMİH KÖKEN | 21 Ağustos 2014 | Antalya Haber A- A+

faytonlara standart geliyor (1) faytonlara standart geliyor (3) faytonlara standart geliyor (4)

 Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kalekapısı- Işıklar güzergahında faaliyet gösteren faytonlara yeni standartlar getirmek üzere yönetmelik çalışması başlattı. Hazırlık çalışmaları süren yönetmeliğe göre, çalışma izin belgesi, güzergah izin belgesi olmayan faytonlar, kullanıcı kimlik belgesi bulunmayan sürücüler ile sağlık karnesi olmayan atlar çalışamayacak.

Büyükşehir Belediyesi, oluşturdukları kirlilik, çalışma saatleri, atlara yapılan kötü muamele, kullanılan güzergah gibi nedenlerle vatandaşların şikayetine maruz kalan faytonlara yeni standartlar getiriyor. Zabıta Daire Başkanlığı, şikayetleri sona erdirmek üzere faytonlara, sürücülerine ve atlara yeni standartlar getirmek üzere yönetmelik çalışması başlattı.

ATLARA ÇİP TAKILACAK

Hazırlık çalışmaları süren yönetmeliğe göre, çalışma izin belgesi, güzergah izin belgesi olmayan faytonlar, kullanıcı kimlik belgesi bulunmayan sürücüler ile sağlık karnesi olmayan atlar çalışamayacak. Çalışan atlara sağlık kontrolünden geçirildikten sonra çip takılacak ve periyodik muayeneleri yapılıp sağlık karnelerine işlenecek.

KÖTÜ MUAMELEYE SON

Faytonlarda 3 yaşından küçük, 10 yaşından büyük atlar ile gebelikte 6 ayı dolduran atlar çalıştırılamayacak. Günlük çalışma saatleri belirlenecek atların özellikle sıcak saatlerde çalışmaları sınırlandırılacak. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlerine aykırı hareket ederek atlara kötü muamele eden ve fazla yük taşıtanlara cezai işlem uygulanacak.

Getirilecek standartlarla faytonların bir Antalya nostaljisi ve güzelliği olarak, bir turizm kentine yakışır şekilde çalışmaları hedefleniyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle