Hoşgeldiniz  

EXPO’nun beyni görevden alındı

Semih Köken | 13 Eylül 2015 | Antalya Haber A- A+

Türkiye’nin ilk defa Antalya’da düzenlenecek EXPO’nun 2008’de başlatılan adaylık sürecinden bugüne kadar görev alan en önemli isimlerden Necil Nedimoğlu, görevinden alındı.

**

Antalya’da 2008 yılında Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, ilçe belediyeleri, siyasi partiler gibi tüm kurum ve kuruluşlarla sivil toplum ve meslek örgütlerinin büyük özveriyle başlattığı EXPO 2016 Antalya’da şaşırtan gelişme oldu. 2008 yılında dönemin Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti’li Menderes Türel gibi isimlerin öncülüğünde, İzmir’in de aday olduğu EXPO 2015’in başında olan Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, EXPO 2016’nın adaylık sürecinden itibaren organizasyonda görev alan bir isimdi. EXPO 2016 Antalya’nın ‘beyin isimlerinden’ biri olarak anılan Necil Nedimoğlu, 2011 yılındaki bayrak tesliminin ardından EXPO 2016 Antalya Kanunu kapsamında kurulan ajansa danışman olarak görevlendirilmişti. Nedimoğlu, bu görevinden sürpriz bir şekilde alındı.

BAŞINDAN BERİ SÜRECİN İÇİNDE
Kararı değerlendiren Necil Nedimoğlu, 2008 yılında Vali Allaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Ak Parti Milletvekili Sadık Badak’ın kendisine gelerek bu süreci başlattıklarını söyledi. O dönem Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı ve EXPO’nun karar verici kurumu BIE’in Türkiye delegesi başkan yardımcılığı görevini yürüttüğü belirten Nedimoğlu, “Ekibi 2009’da Zaragoza’ya götürdük, küçük EXPO’nun nasıl olduğunu gösterdik, anlattık. 2009’da Antalya AIPH tarafından kabul edildi. 2011 kasımında ise bayrak teslim edildi. 2013 Kasım’da da ajans kuruldu. 2008’den bu yana işin içinde olduğunu belirterek danışmanlık görevi teklif edildi. Dolayısıyla bütün bu sürecin nasıl olduğu, nasıl işlediğini bilen birkaç kişiden biriyim” dedi.

TEBLİGAT HENÜZ GELMEDİ
Danışmanlık sözleşmesinin bitirildiğine dair duyum aldığı ancak, herhangi bir tebligatın henüz gelmediğini belirten Nedimoğlu, kararı şöyle değerlendirdi: “Çok samimi olarak söylüyorum, diplomatik cevap olarak almayın. Hiç bilemiyorum, anlayamadım. Ne yapılmaya çalışıldığını da anlayamadım. EXPO Türkiye’de olimpiyatlar kadar tanınmış bir şey değil ama olimpiyatlardan daha etkili, Türkiye’yi uçuracak bir projedir, inşallah uçurur. Herhangi bir arıza olursa da en fazla üzülecek kişi benimdir. Ama ben düzlüğe çıkılacağına inanıyorum.” (DHA)

b1626186c8f69aa0bcbacfcd5a19e502

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle