Hoşgeldiniz  

“Biraz az kazanın, işçinizle paylaşın”

Semih Köken | 15 Kasım 2015 | Antalya Haber A- A+

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da B-20 ve L-20 Oturumu’nda yaptığı konuşmada işverenlere, “Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş” çağrısında bulundu.

Dünyanın en önemli ekonomi ve siyaset zirvesi G-20 Liderler Zirvesi’nin alt kategorisinde yer alan B-20 (İş 20) ve L-20’nin (Emek 20) Titanic Deluxe Otel’de sabah yapılan ortak oturumuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. B-20 Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, L-20 Başkanı Ergün Atalay ile Türk iş dünyasının önde gelenlerinin yer aldığı toplantıdaki konuşmasına Fransa’da düzenlenen saldırıları şiddetle kınadığını belirterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız halkına, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

İŞÇİ- İŞVEREN ARASINDA GÜÇLÜ BİR SOSYAL DİYALOG ŞART

Antalya’da ayrı ayrı toplantılarını gerçekleştiren İş 20 ve Emek 20’nin ortak oturum düzenlemesini önemli bulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de ekonomik kalkınma için yeni adımlar atıldığını, gençler ve kadınlar için yeni girişimler başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için işçi- işveren arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesi şarttır. Bunun G-20 çerçevesinde başarılabilmiş olması sevincidir. Güçlü sürdürülebilir ve dengeli büyümeye kapsayıcılığı da dâhil ettik. Büyüme sadece rakamlardan ibaret değildir. Büyümenin kalitesi ve niteliği de önemlidir. Toplumdaki tüm kesimlerin, refah artışından pay alması gerekiyor. Biz kapsayıcılığı, daha fazla kaliteli istihdam oluşturulması, eşitsizliklerin giderilmesi olarak görüyoruz. Sizler de İş 20 ve Emek 20 olarak yaptığınız çalışmalarda kapsayıcı büyümeyi benimseyerek G-20’ye katkılarınızı sundunuz. Alın terini kutsal gören, emeğin karşılığının zamanında verilmesini emreden bir medeniyetin mensupları olarak bu konu bizim için çok önemli. Türkiye olarak başarılı sonuçlar elde ettiğimizi ifade etmek isterim. Asgari ücrette ve ortalama ücretlerde ciddi artışlar kaydettik. Bizlere bulunduğunuz tavsiyelerin uygulanacağından emin olun.”

Türkiye’nin çok kapsamlı bir reform programı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halkımız bize bu reformları uygulamamız için çok güçlü bir yetki verdi. Bu da Türkiye’de birçok iş fırsatının oluşacağı anlamına geliyor. Umuyoruz ki bu ziyaret, Türkiye’ye yaptığınız son ziyaret olmayacak ve sizler de Türkiye’nin başarı öyküsünün bir parçası olacaksınız. Biz de kesinlikle sizin işlerinizin burada başarılı olmasında yardımcı olacağız. İş 20 ve Emek 20 olarak bize sunduğunuz öneriler, G-20’de gerçekleştireceğimiz görüş alışverişine katkı sağlayacaktır. Devletlerin yanı sıra, işveren, işçi, gençler, kadınlar, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının bu süreci sahiplenmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.

‘DÜNYA NETİCE ALMA NOKTASINDA’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, soru – cevap kısmında şöyle devam etti:

“Acaba dünya sermayesi veya finansal sektör kıskanç mıdır? Bunun üzerinde bir düşünmekte fayda var. Ve son terör eylemlerine bir baktığımız zaman, acaba bu terör eylemlerinin temelinde veya sebepleri arasında bu kıskançlığın olması söz konusu mudur? Fakirlik acaba buralara dayanıyor mu? İşsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası bunlara gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Veya işsiz kadınlara finans dünyası gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Şu anda Türkiye’de yeni bir adım atılıyor. Mesela herhangi bir genç bir yatırım yapacaksa, devlet destekli yatırım söz konusu. Ki ben küçük orta boy işletmeler için söylüyorum. Bir Kadın 20 var, iki Genç 20 var. Adalet var ki çok çok önemli. Bunun adımlarını atmamız lazım. Ama bir diğer adım var yatırımlar konusu. Acaba dünyada gerek kamu gerekse özel sektörün dayanışması nasıl olacak, bu çok önemli. Bir diğer adım tabi uygulama. Acaba yatırımlar uygulama noktasında ne durumda? G-20 sekretaryası bunu yakın takip etmeli. Eğer yapılan uygulamalar hakikaten netice veriyorsa demek ki başarıya gidiyoruz. Yoksa otururuz güzel güzel kahvemizi içeriz, böyle güzel yerlerde de toplanırız, ama dağılırız gideriz. Ama dünya artık dağılma noktasında değil, netice alma noktasındadır.”

İŞVERENE TAVSİYE: BİRAZ AZ KAZANIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili gelen soruya şöyle yanıt verdi:

“Şu anda Türkiye’de konuşulan 1300-1500, hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye’deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret malum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. 4 bin lira verdiği zaman, niye veriyorsun demez. E ne olur? Biraz az kazanmış olur. Ben de işverenlere tavsiye ediyorum. Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim. Ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. Öldükten sonra da ‘Sorma, bizim öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, maaşını da iyi bir konumda verirdi.’ Asıl olan burası. Bunu başarmamız lazım.”

‘PARANIN MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK LAZIM’

Buna karşılık karşılarına maliyetler konusunun getirildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz. Buradaki konum şudur, Türkiye’de faiz oranları mesela yüksektir, ama batıda bizim gibi değil, düşüktür. E soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte küçük, orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi? Zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için burada önce paranın maliyetini düşürmek lazım. Ne genç işadamı bulabiliriz, ne genç işkadını bulabiliriz. Onlar da çok kısa zamanda iflas ederler, devlet gelir iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir diye özellikle düşünüyorum” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle