Hoşgeldiniz  

“Bir Menderes demokrasi uğruna şehit oldu Bin Menderes daha şehit olur”

SEMİH KÖKEN | 05 Haziran 2015 | Antalya Haber, Siyaset A- A+

Türkiye de ilk kez bir basın toplantısı ilçe seçim kurulu kararı ile engellendi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in nerede ise 3 güne bir hayata geçirdiği hizmet ve projelerine karşı anlatacak proje bulamayan CHP ve MHP çareyi Türel’in basın toplantısını engelletmede buldu. Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek uygulama ile ilgili konuşan Başkan Menderes Türel demokrasinin önemine vurgu yaparak “Bu ülkede bir Menderes demokrasi uğruna şehit olmuştur. Bin Menderes daha şehit olur” dedi. Bu tip uygulamaların kendilerini korkutamayacağını anlatan Türel “Biz bir kusur işlemişsek elbette bunun cezasını öderiz. Bundan da korkmayız. Bundan çekinmeyiz. Açık ve net söyleyeyim. Bizi susturamazlar susmadık, susmayacağız” şeklinde konuştu.

Bir yıla tam 100 proje sığdırarak eşine az rastlanacak bir başarıya imza atan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in hizmetleri muhalefet partilerini korkuttu. Türel’in nerede ise 3 güne bir gerçekleştirdiği açılış ve proje tanıtım toplantılarına karşı ortaya her hangi bir hizmet ya da proje koyamayan muhalefet partileri, en iyi bildikleri yolu seçerek vesayete başvurdu. CHP ve MHP, Antalya’nın en önemli yatırımlarından biri olan, Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesi’nde yapılacak olan basın toplantısını İlçe Seçim Kurullarına şikayet ederek, engellenmesini talep etti. Kendi hizmetsizliklerini Menderes Türel’in hizmetlerini anlatmasını engelleyerek kapatmak isteyenlerin yaptığı müracaat ilçe seçim kurulunun skandal kararı ile kabul edildi.

Türk Demokrasi tarihinde ilk kez bir basın açıklamasının engellenmesinin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Doğu Garajı Nekropol Alanı ile ilgili bilgilendirme toplantısının CHP ve MHP tarafından engellendiğini söyledi. Türel şöyle konuştu: “Konuşan Türkiye diyorsak kişilerin siyasilerin görüşlerini özgürce duyurmasını istiyorsak bu ve benzeri yaklaşımları siyasi partilerimizin en azından talep etmesi bile demokrasi adına büyük bir ayıptır. Menderes’in söylediklerinden kimse korkmasın. Bu ülkede bir Menderes demokrasi uğruna şehit olmuştur. Bin Menderes daha şehit olur. Bundan kimse çekinmesin. Bizim yapacağımız bir teknik bilgilendirme içeren basın toplantısından CHP’nin ve MHP’nin bu kadar korkmasının nedenini anlayamıyorum. Korkmasınlar. Onlarda çalışsınlar. Onlarda hizmet üretsinler. Bu memlekete eserler kazandırsınlar ve milletin gönlüne böyle baskıcı yaklaşımlarla değil çalışarak girmeye çalışsınlar.”

Başkan Türel kanunları iyi bildiklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Hayatları boyunca postal ve süngü gölgesinde siyaset yapanlar bugün görüyoruz ki hala aynı alışkanlıklarını sürdürüyor. Biz hayatımız boyunca kanunlara rivayet ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kanunların ne olduğunu iyi biliriz. Seçim kanununun son 10 günle ilgili yapılacak faaliyetler dışındaki düzenlemeleri sadece ve sadece açılış ve törenleri kapsamaktadır.  Biz Doğu Garajı’nda bir tören yapmayacaktık. Basın mensuplarımızla sohbet edecektik. Kahvaltılı bir buluşma gerçekleştirecektik. Ne bir kurdele kesmesi ya da başka bir benzeri bir uygulama yapmayacaktık. Eğer yapıklarımız içinde suç teşkil edecek bir husus varsa Cumhuriyet Savcılıkları bunun içindir. Giderler savcılıklara suç duyurusunda bulunurlar. Biz bir kusur işlemişsek elbette bunun cezasını öderiz. Bundan da korkmayız. Bundan çekinmeyiz. Açık ve net söyleyeyim. Bizi susturamazlar susmadık, susmayacağız.”

Kanunlara duyarlı olduklarını vurgulayan Türel şunları söyledi: “Kanunlara karşı o kadar duyarlıyız ki. Dün Yavuz Özcan Parkı’nda, bugün Konyaaltı Kent Meydanı’nda yapacağımız kültürel etkinliklerimiz de dahi seçim kurulana başvurarak izin talep ettik. Ancak her ne hikmetse böyle bir izne gerek olmadığı söyleyen Muratpaşa ve Konyaaltı ilçe seçim kurulları bugün bizim yapacağımız basın toplantısını emniyete yazı yazmak suretiyle engellenmesi talebinde bulunmuştur. Ve konser etkinliklerimizle ilgili yaptığımız müracaatla seçim kurulu bize aynen şunu söylemiştir. Bu konu seçim kurulunu ilgilendirmemektedir. Valilikten izin alınması yeterlidir. Yazıları var. Muratpaşa ve Konyaaltı kaymakamlıklarından müracaat ederek izin almak suretiyle bunları gerçekleştirdik.”

Hayatında ilk kez bir basın toplantısının engellendiğini gördüğünü kaydeden Türel “Açık konuşayım bir basın toplantısının engellendiğini ilk defa görüyorum. Sizler de ilk defa tanıklık ediyorsunuz, engellendiğine şahitlik ediyorsunuz. Biz Antalyamız için milletimiz için ülkemiz için kefenimizi giyip yola çıktık. Bizi korkutamazlar, susturamazlar. Onlar istedikleri kadar çabalasınlar onların da belediyeleri var. Onlar da benzeri basın toplantılarını yapsınlar. Hizmetleri varsa yapsınlar ama heybelerinde bir şey yok. Sadece iftira ve yalan var” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel sözlerini şöyle sürdürdü: “Projelerimiz yarışsın diyoruz. Onların ancak ellerinde proje olmadığı için bizim projelerimizle ilgili milletimize hakaret etme alışkanlıkları var. Ne diyorlar Menderes Türel’in açtığı kavşaklar insanlarımız için değilmiş.  Bu hizmetler insan odaklı değilmiş arkadaşlar. Yazıklar olsun size. Bu milleti insan yerine koymayanlara Antalyalılar 7 Haziran’da en güzel cevabı verecekler. Şunu özellikle söylemek istiyorum biz bu memlekete hizmet etmek için bu yola çıktık. Ve arkadan dolanarak yanlış, bel altı taktiklerle siyaset geliştirmeye çalışanlar boyunun ölçüsünü sandıkta alır. Ben buna inanıyorum Antalyalılar bugün Menderes Türel’e yapılan siyasi suikastın hesabını sandıkta 7 Haziran’da soracaktır.”

“Biz seçime iki gün kala uçurulan iftira senaryolarıyla çok karşı karşıya kaldık” diyen Türel, “Yine işte aynı taktiklere başvuruyorlar. İnşallah vaktimiz el verirse elbette İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu nezdinde itirazlarımızı yapacağız ve hukuki haklılığımızı sonuna kadar arayacağız. Şunu açık ve net bir şekilde söylüyorum. Elinde projesi hizmeti olmayan sadece boş vaatle meydanlarda gezen CHP ve MHP’liler, Türel’in hizmetlerinden korkmuşlardır. Menderes Türel’i susturmaya çalışmışlardır. Ama şundan emin olsunlar Menderes Türel susmayacak. Antalyalılar adına susmayacak, milletimiz adına susmayacak. Gerekirse kefenimizi giydik çıktık yola demokrasi yolunda bir Menderes şehit olur bin Menderes gelir, onlara en güzel cevabı Antalyalılar 7 Haziran’da verir” şeklinde konuştu.

Allah’tan başka kimseden korkmadıklarının altını çizen Türel şunları dedi: “Açık ve net bir şekilde söylüyorum. Hukuka da kanunlara da rivayet ederiz. Böylesine kirli ittifaklarla kirli oyunlarla bu seçim sürecini kirletmesinler.  Seçimler bir demokrasi bayramıdır. Herkes konuşsun. Siz de konuşun varsa hizmetinizi anlatın. Bakın açılıştan açılışa yetişemiyorum. Temel atmadan temel atmaya yetişemiyorum. Antalya’da hizmet sağanağı başlamıştır. Devam edecektir. İşte bugün Doğu Garajı projemiz inşaatı başlamış. Biz bunu daha öncede basın mensuplarımızla yaptık. Hizmet binamızda yaptık. Doğu Garajı’ndaki çalışmaları denetlemek ve kahvaltıda teknik bir bilgilendirme yapmak için sizlerle bir araya gelmek istedik. Buna müsaade etmediler. Bir de Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsederler. Siz bir basın toplantısını bile engelleme cüretini gösteriyorsanız sakın CHP ve MHP olarak basın özgürlüğünü ağzınıza almayın. Menderes Türel’i susturamazlar ama basını susturacaklarını zannediyorlarsa bir şey diyemem. Dolayısıyla değerli dostlarım bugün Türkiye’de CHP ve MHP basın özgürlüğü ve demokrasi adın büyük bir ayıp işlemiştir. Bu ayıbı 7 Haziran’da sandıkta gönderecektir. Şuna emin olsunlar bir kere daha söylüyorum Allah’tan başka kimse karşısında boynumuzu eğmeyiz.”

Başkan Türel şunları kaydetti: “10 günlük yasak döneminde Türkiye’de ilk defa bir basın toplantısının engellendiğine şahit olduk.  Böyle bir basın toplantısı yapmak için bugün kadar valilikten seçim kurulundan izin almak gibi bir durum kimsenin aklına gelmezdi. Yani kanunun içinde basın toplantısı yasaktır diye yazmıyor. Kanunun içinde açılış ve tören yasaktır diye yazıyor. Biz açılış ve tören kapsamına girmemesine rağmen bir kültürel etkinliğimizi dahi yani konserlerimizi gösterdiğimiz hassasiyet gereği seçim kurulana müracaat ederek izin almak istediğimizde seçim kurulu dedi ki bu valiliğin işi bizim işimiz değil oraya git dedi. Şimdi ne oldu da basın toplantısını engelleme yönünde Valiliğe, Seçim Kurulu bir yazı yazıyor, anlamadım. İl Emniyet Müdürlüğü’ne Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu’nun yazdığı yazıda aynen şu yazıyor. “Kanunen yasak olan basın toplantısı şeklindeki törenin engellenmesi gerekmektedir” diyor seçim kurulu. Tören yapmadık, basın mensuplarımız şahit. Orada bir tören yok. Basınla buluşma var. Bu basınla buluşmayı yasak olarak değerlendiriyor Seçim Kurulu, orada bir tören var zannediyor. Orada biz bir tören yaparsak savcılık gereğini yapar. Verilen dilekçe ile bir kusur işlemişsek ceza keser. Orada daha ne yapılacağını bilmeden böyle bir şeye nasıl imza atar değerli hakimimiz.  Bakın kanunu da okuyayım. “Açılış ve temel atma dahil törenler tertipleme nutuklar söylemek… diyor”  Biz orada nutuklar falan atmayacaktık. Siyasi demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunmak yasaktır. Yasaklar içinde basın toplantısı yok arkadaşlar. Yasakların içinde olmayan bir basın toplantısını dahi CHP ve MHP engelleme cüretini göstermiştir. Bugün Antalya’da demokrasiye darbe vurulmuştur. Bir kere daha söylüyorum. Kanunlara biz riayet ederiz. Biz kanuna rağmen hayatımız boyunca iş yapmadık. Kanun karşısında boynumuz kıldan incedir. Biz geçmişte de ifade ettik. Verilen mahkeme kararlarını uygulamakla mükellefiz. Onun itirazlarını gerekli mercilere yaparak hakkımızı sonuna kadar savunuruz, ararız ama kanuna rağmen bir iş Menderes Türel’in yapacağı bir iş değildir.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle