Hoşgeldiniz  

‘Başka Özgecanlar Olmasın’

SEMİH KÖKEN | 24 Şubat 2015 | Antalya Haber A- A+

Etkinliği UAÜ Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu, UAÜ Sosyal ve Aktif Bayanlar Topluluğu, UAÜ Medya Topluluğu ve UAÜ Öğrenci Konseyi organize etti. Özgecan için saygı duruşunun ardından iki öğrenci konuşma yaptı, Medya Topluluğu’nun hazırladığı ve öğrencilerin görüşlerini yansıtan video izletildi ve sonunda dağıtılan bildiri okundu.

 

Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Oğuzhan Sarıca, Özgecan’ı anmak için toplandıklarını, ancak henüz bu anma töreninin hazırlıklarını düşünürken ve daha bu olayın şokunu üzerimizden atamamışken ülkemizde iki insanın daha hayatını basit sebeplerle yitirdiğini söyledi. Attığı kartopu yüzünden öldürülen gazeteci Nuh Köklü ve Ege Üniversitesi öğrencilerinden Fırat Çakıroğlu’nu da rahmetle anan Oğuzhan, ‘Tüm bunlar ülkemizde tahammülsüzlüğün ve caniliğin zirve yaptığının göstergesi’ olduğunu belirtti.

 

Hukuk öğrencisi Oğuzhan Sarıca şunları söyledi: “Bu anma töreninin ardından hepimiz güle oynaya hayatlarımıza devam edersek ve zihinlerimizde farkındalık oluşturamazsak göreceğimiz acımasız cinayetlerin ve düzenleyeceğimiz hüzünlü anma törenlerinin sayısı günbegün artar. Artık böyle meselelerin çözümünün savrulan küfürlerle mümkün olabileceğini düşündüğümüz son derece sığ yaklaşım tarzlarımızı geride bırakmamız lazım. Bizleri insan hayatına bu kadar duyarsız kılan sebepler üzerine düşünmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde bireyselliğin ve bencilliğin pençesine düşmüş olarak gördüğümüz Avrupa ülkelerinden Fransa’da yaşanan üzücü olayların ardından tüm dünyanın çalkalandığını ve bu olayın yankılarının hala sürdüğünü biliyoruz. Peki ya Özgecan’ın hayatı? Fransa’da hayatını kaybedenlerden daha mı kıymetsizdi ki o vefat ettiğinde ülkemizde bile yeterince ses çıkmadı? Yoksa tüm bu olanların sebebi bizim hassasiyetten ve duyarlılıktan uzak , empatiden yoksun tutumlarımız mı? Ben Özgecan’ın sadece hayatını kaybedip bu dünyadan göçüp gitmiş bir insan olmasını değil aynı zamanda bizlerin silkinip kendimize gelmemiz ve vicdanımızın sesine tekrardan kulak verebilmemiz için kutsal bir sembol olmasını da temenni ediyorum.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle