Hoşgeldiniz  

Bar cinayeti sanığına 20 yıl hapis

Semih Köken | 02 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

ANTALYA’da barda çıkan tartışmada ‘Nasıl bir adam olduğumu git karına sor’ dediği iddia edilen Ertan Altunkaya’yı tabancayla öldüren Yılmaz Başlar, 20 yıl 3 ay hapse mahkum edildi.

Antalya’da geçen yıl 5 Haziran gecesi Muratpaşa İlçesi’ndeki bir barda çıkan kavgada 35 yaşındaki Ertan Altunkaya tabancayla vurularak öldürüldü. Olayda Altunkaya’nın yanındaki 4 kişi de yaralandı. Cinayet şüphelisi evli 2 çocuk babası 30 yaşındaki Yılmaz Başlar ile arkadaşı Uğur Kurşun kaçtı. Olaydan iki gün sonra teslim olup tutuklanan Uğur Kurşun, bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. 1 ay sonra Ermenek Mahallesi’ndeki bir villaya düzenlenen baskınla yakalanan plaj işletmecisi Yılmaz Başlar ise tutuklandı.

‘BEN ÖLDÜRMEDİM, BANA KENDİSİNİ ÖLDÜRTTÜ’

Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘kasten adam öldürme’ suçundan ömür boyu hapsi istenen Yılmaz Başlar, Ertan Altunkaya’nın kendisini tahrik ettiğini iddia etti. Bir önceki duruşmada şöyle ifade verdi:

“Ertan Altunkaya eşime, evliliğimizden önce arkadaşlık teklifinde bulunmuş. Eşim bu teklifi kabul etmediği halde bu kişi benim evliliğimle ilgili çevresinde ‘ikinci el araba aldı’ gibisinden laflar kullanmıştır. Bu kişinin eşime olan tacizleri, biz evlendikten sonra da devam etmiştir. Olay gecesi maktulle karşılaştığımız barda tartıştık. Ben kendisine eşimi taciz ettiği için ‘Nasıl bir adamsın’ dedim. Bunun üzerine ‘Nasıl bir adam olduğumu git karına sor’ dedi. Eşimle ilişkisi varmış gibi sözler sarfetti. Ben kimseyi öldürmedim. Bu kişi bana kendisini öldürttü.”

AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Yılmaz Başlar karar duruşmasında da, böyle bir olay yaşandığı için üzgün olduğunu ve Altunkaya’nın ailesine başsağlığı dilediğini söyledi. Davada tutuksuz yargılan arkadaşı Uğur Kurşun ise olay tarihinde kaçarken kendisine tekme atılması üzerine, kendisini korumak için tabancasıyla yere doğru ateş ettiğini, seken kurşunların ise yaralanmalara neden olduğunu söyledi. Olaydan iki gün sonra da silahıyla teslim olduğunu anlatan Kurşun, beraatını istedi.

TAHRİK İNDİRİMİ VAR, TAKDİR İNDİRİMİ YOK

Mahkeme, sanıklardan Yılmaz Başlar’ı kasten öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum etti. Sanık tahrik altında bu suçu işlediği için cezayı 18 yıla indiren mahkeme, olayda Ömer Kaan Hakkari’yi yaralamak suçundan da Başlar’ı 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığa genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak suçundan da 6 ay hapis cezası verdi. Sanığa silah taşımak suçundan da 1 yıl hapis ve 30 gün adli para cezası veren mahkeme, adli para cezasını günlüğü 20 liradan hesap ederek 600 liraya çevirdi. Mahkeme sanığa takdir indirimi ise yapmadı. Başlar, toplam 20 yıl 3 ay hapse mahkum edildi.

‘NEDEN YOK?’ DİYE SORDU

Kendisine neden takdir indirimi uygulanmadığını soran Başlar’a, geçmişte adam yaralamak suçundan sabıkası olduğu belirtilerek suç işleme eğilimi ve tekerrüre esas sabıkasının olduğu gerekçesiyle indirim yapılmadığı anlatıldı.

TUTUKSUZ SANIĞIN CEZASI ERTELENDİ

Mahkeme, tutuksuz yargılanan Uğur Kurşun’u ise Serdar Erkan’ı kasten yaralamak suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaktan da Uğur Kurşun’u 5 ay hapse mahkum eden mahkeme, Ertürk Duran’ı kasten basit yaralama suçundan da günlüğü 20 liradan toplam 75 gün adli para cezasına çarptırdı. Uğur Kurşun’a silah taşımak suçundan da toplam 10 ay hapis ve günlüğü 20 liradan 25 gün adli para cezası veren mahkeme, sanığa verilen cezaları erteledi.

Karar sonrası Yılmaz Başlar’ın yakınları adliyeden gözyaşlarıyla ayrıldı. Öldürülen Ertan Altunkaya’nın yakınlarının avukatı Serap Kaya İncir, sanık yakınları adliyeden ayrıldıktan sonra polis nezaretinde duruşma salonundan çıktı. (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle