Hoşgeldiniz  

AYİK’te başkan değişti

Semih Köken | 08 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

ANTALYA Yüksek İstişare Konseyi (AYİK) başkanlığı görevine hiçbir kurum ve kişi görüşü alınmadan 2 yıl süreyle getirilen Muharrem Koç, yoğun tepkiler üzerine görevi bıraktı. Konsey başkanlığına, Antalyaspor’un eski başkanlarından Hasan Akıncıoğlu seçildi.

Antalya Valiliği himayesinde, içinde belediyeler ve sivil toplum örgütlerinden oluşan 28 kurum ile 30 işadamından oluşan AYİK’in ilk toplantısı, Lara Barut Hotel’de yapıldı. İşadamı Muharrem Koç’un, Yüksek İstişare Konseyi içinde olacağına karar verilen kişi ve kurum temsilcilerinin fikri alınmadan başkanlığa getirildiği yönündeki karar, birçok kesimden tepki aldı. Vali Muammer Türker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel imzasıyla bu kuruluşlar ve işadamlarına yazılı olarak kuruluşu bildirilen konseyin başkanlığına getirilen Muharrem Koç, ilk toplantıda görevi bırakmak zorunda kaldı.

İlk toplantının başkanlığını üstlenen Muharrem Koç’un yanı sıra, Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte 58 kurum ve kuruluş ile isimden oluşan konsey üyelerinin 30’a yakını toplantıya katıldı. Üyelerin yarısının katılmadığı toplantının gündemini ise istişaresiz gerçekleştirilen başkan ataması oluşturdu.

AKINCIOĞLU YENİ BAŞKAN

Basına kapalı ilk toplantıya başkanlık eden Muharrem Koç’un atanmasına, toplantıya katılan İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası’nın başkanları karşı çıktı. Toplantıda, “İstişare edilmeden bir başkan seçilmesine karşıyız. Bunun konuşularak belirlenmesi gerekiyordu” şeklinde itirazlar dile getirildi. Bu tartışmalar sırasında Hasan Akıncıoğlu başkanlığa talip olabileceği, bu görevi yürütebileceğini açıkladı. Tartışmalar sonunda Muharrem Koç, “Ben çekiliyorum” diyerek görevi bırakmak zorunda kaldı. Ardından yapılan seçimde başkanlık görevine Hasan Akıncıoğlu getirildi.

Toplantıya merkezdeki 5 ilçe belediye başkanının hiçbirinin katılmadığı ortaya çıktı. Yine katılmayanlar arasında ANSİAD, ATSO, ATB, Kent Konseyi, Baro, Ziraat Mühendisleri Odası, AKTOB, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak gibi kurum ve isimlerin bulunduğu da kaydedildi.

KOÇ’TAN YAZILI AÇIKLAMA

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Muharrem Koç, konsey başkanlığının 2 yıl süreyle yürütülmesi için Vali Türker ve Başkan Türel tarafından bu görevin kendisine tevdi edildiğini belirterek, şöyle dedi:

“Yüksek İstişare Konseyi sürdürülebilir kalkınma anlayışı ile Antalya’nın küresel vizyonuna ışık tutacak, ilimizin sosyo- ekonomik ve sektörel sorunlarını, çözüm önerilerini, büyük yatırım projelerini ele alacak, kentlilik bilincinin ve sosyal dayanışmanın gelişmesine katkıda bulunacak, yerel yönetim kararlarında sivil toplum katılımıyla katılımcı yönetim anlayışının güçlenmesini sağlayacak, yerel yönetimler ve sivil toplum kurumları arasında koordinasyonu güçlendirecek, fikir üretim birimi olması düşüncesiyle kurulmuştur. Kuruluş safhasında bulunduğum ve son derece titiz çalışma ile temelleri atılmış olan Antalya Yüksek İstişare Konseyi’nin şehrimiz için çok önemli katkıları olacağına inancım sonsuzdur. Ancak Antalya Yüksek İstişare Konseyi’nin ilgili davet metni üyelere gönderildikten sonra kamuoyunda kuruluş ve konseyin başkanının belirlenmesi yöntemi konusunda yoğun, haksız eleştiriler olmuştur. Son derece iyi niyetle kurulmuş olan Antalya Yüksek İstişare Konseyi’nin şehrimiz için yapacağı çalışmalara zarar vermemek adına tarafıma tevdi edilmiş olan konsey başkanlığı görevinden yapılmış olan ilk konsey toplantısında istifa ettim. Daha sonra yapılan seçimle değerli arkadaşımız işadamı Hasan Akıncıoğlu konsey başkanı olarak seçilmiştir. Kendisi bu görevi çok iyi bir şekilde yapacak niteliklere sahip değerli bir arkadaşımızdır. Hasan Akıncıoğlu başkanlığında Antalya’ya katkı sağlayacağına inandığım tüm konsey üyelerine de başarılar diler, tüm desteklerine teşekkür ederim. Bu görevi bana tevdii eden Antalya Valisi aayın Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Menderes Türel’e gösterdikleri teveccüh ve güvenden dolayı teşekkürlerimi iletir, saygılar sunarım.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle