Hoşgeldiniz  

Antalyaspor’da Tarihi Gün

SEMİH KÖKEN | 16 Eylül 2014 | Antalya Haber A- A+

 

 

Antalyaspor tesisleri imza antalyaspor tesis proje (1) antalyaspor tesis proje (2) antalyaspor tesis proje (3) Antalyaspor tesisleri imza (4) Antalyaspor tesisleri imza (5) Antalyaspor tesisleri imza (6) Antalyaspor tesisleri imza (7)

Büyükşehir Belediyesi’nin Döşemealtı İlçesi Yeşilbayır Mahallesi’nde yapacağı Antalyaspor’un yeni kamp ve spor tesisleriyle ilgili protokoller törenle imzalandı. Törene, Antalya Vali Vekili Turan Eren, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, Antalyaspor Derneği Başkanı Nafiz Tanır, Antalyaspor Kulübü Vakfı Başkanı Ali Yılmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hacı Caferoğlu, kulüp yöneticileri, eski başkanlar, taraftar dernekleri, Kırmızı Beyazlı kulübün futbolcuları, alt yapı ve diğer branşlardaki sporcular ile Antalyaspor’a gönül verenler katıldı.

TÜREL’E TEŞEKKÜR

Büyük heyecanın yaşandığı törenin açılış konuşmasını yapan Kulüp Başkanı Gültekin Gencer, Antalyaspor olarak en önemli tarihi günlerden birini yaşadıklarını söyledi. Yapılacak protokolle Antalya’da dev bir adım atıldığının altını çizen Gencer, “ Bu tesis bir spor kompleksinden öte akademi olacak. Dünya kulüplerin başarısı alt yapı ile yakaladığını biliyoruz.  Bu tesisler Antalyaspor’un geleceği olacak. Dünya kulüpleri standartlarına geçeceğiz. Menderes Türel, sihirli dokunuşunu yaptı ve yılan hikayesine dönen proje harekete geçti. Bu spor kompleksini inşa edecek olan ve Menderes Türel’e teşekkür etmeliyiz. Bu tesise Menderes Türel’in isminin verilmesini istiyoruz” dedi.

BU TESİSLER ÇOK ÖNEMLİ

Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren, Antalya’nın bir dünya kenti olduğunun altını çizerek, “Antalyaspor’un yeri birinci lig değildir. Antalya gibi bir dünya kentine bu yakışmıyor. İnşallah bu sene misafir kalır, gelecek yıl olmamızı gereken yerde oluruz. Geçici değil sürekli başarı sağlamak, uygar çağdaş bilimsel alt yapı tesisleri ile olur. Bu tesisler bu açıdan çok önemlidir” diye konuştu.

TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ

Antalyaspor için tarihi bir günü yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bugünün önemini ileride daha iyi idrak edeceğiz. Antalyaspor hepimizin sevdası, aşkı bir spor kulübü. Bugün hep birlikte tarihe not düşüyoruz. Antalyaspor’a Avrupa’daki en önemli kamp tesislerinden birini kazandırmanın bugün nikahını kıyıyoruz. Antalyaspor bunu fazlasıyla hak ediyor. Hayırlı olsun” dedi.

SAKLAYACAĞIM EN ÖNEMLİ ŞEREF

Doğduğundan buyana Antalyaspor ile hep iç içe olduğunu anlatan Türel, şunları söyledi: “Doğumumdan, 40 yaşıma kadar Atatürk Stadyumu’nu gören evlerde yaşadım. Antalyaspor sevgisi benim için kelimelerle tarif edilemez. Yeri gelmiştir tribünlerde Antalyaspor’un cefakarca taraftarlığını yapmışızdır. Bugün burada önemli bir tesisi Antalyaspor’a kazandırmak, buna vesile olmak benim için hayatımda saklayacağım en önemli şereflerden bir tanesidir.”

BU TESİSLER HAYALİMDİ

Antalyaspor için bu tesislerin adımını ilk belediye başkanlığı döneminde attığını, ancak görev süresi yetmediği için hayata geçiremediğini dile getiren Başkan Türel, “Bu tesisleri Antalya için bir hayalim olarak hep sakladım. Yeniden Antalyalılar bize görev verdiğinde hemen kolları sıvadık. Zaten altyapısı vardı. Projeyi hazır hale getirdik” dedi.

SÜRECİ ANLATTI

Başkan Türel, alanın Antalyaspor’a tahsis hikayesini ise şöyle anlattı: “Mevcut alanı Antalyaspor’a kamp tesisi yapalım dediğimizde karşımıza bürokrasi çıktı. Orman alanlarına spor kulüpleri ile ilgili bir tesis yapılması ancak o alanın Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devri ile mümkündü. Yılmadık. O dönemde dedik di orman alanını Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis etsin. Sonra da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bunu Antalyaspor’a devretsin. Biz de Büyükşehir olarak bürokrasiyi aşmış oluruz. Bu tesisleri yapmanın bir yolunu buluruz dedik. O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu ilettiğimizde derhal gereken talimatları verdi ve bu tesislerin yapılması süreci başlamış oldu. Milletvekili olup Ankara’ya gidince bu tahsislerin arkasını bırakmadık. Masa masa takip ettik. Milli Emlak’tan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis çıktığı gün bizzat tahsis yazısını elden alıp Antalya’ya ulaştırırken adeta kanat takmış çocuklar gibi mutluydum. Süreç içerisinde Döşemealtı Belediyesi alması gereken kararları aldı. Tekrar belediye başkanı olduğumuzda artık atılması gereken tek bürokratik adım, alanın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bunu bir protokolle Antalyaspor’a devretmesi oldu. Ne mutlu biz de Antalyaspor’a bu tesisleri kazandırabilir hale geldik.”

BÜTÇEDEN 20 MİLYON ÖDENEK AYRILDI

Başkan Türel, “Önümüz açıldığı için gereken adımları çok hızlı atabiliyoruz. Tesislerin projelerini hızla tamamladık. İhalesini 2015 yılı başında yapabilir hale geleceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı taslak bütçesine 20 milyon lira ödenek olarak ayırdık. Bu tesisleri 1 ya da 1.5 yılda hizmete açar hale getireceğiz” dedi.

ANTALYASPOR’A SABİT GELİRLER

Antalyaspor ile ilgili hayallerinin sadece kamp tesisi kazandırmakla sınırlı olmadığını söyleyen Başkan Menderes Türel konuşmasına şöyle devam etti: “33 bin kişilik stadyum hayalimiz vardı. 5 yıl gecikmeyle de olsa hayata geçti. Antalyaspor’un sabit gelir kaynaklarının kazandırılması açısından stadyum çok önemli. Stadyum bittiğinde Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. İçerisindeki ticari alanların kiralanması hususunda benzeri bir protokolle Antalyaspor’a sabit gelir kaynakları oluşturacağız. Bu tamamlandığında yılda 12-15 milyon liralık bir sabit gelir sadece stadyumdan gelecek. Antalyaspor’un başarılı bir finans yönetimi de olursa sırtı yere gelmez. Farklı gelir kaynakları için de çabalarımız sürecek.”

AVRUPA’NIN EN İYİSİ OLACAK

Başkan Türel,18 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 134 bin metrekare alanı kapsayacak tesislerle ilgili şu bilgileri verdi: “Tesislerin içerisinde 4 futbol sahası, 2 küçük futbol sahası antrenman sahası, kamp alanlı konaklama tesisleri, konforlu sporcu odaları, bin kişilik tribün, çok amaçlı kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha, Antalyaspor Futbol Okulu, fizyoterapi ve fizik tedavi merkezleri, futbol ve diğer branşlara uygun tam donanımlı fitness salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, jakuzi, fizik tedavi havuzu, spa, çok amaçlı toplantı ve konferans salonları, restoranlar ve eğlence merkezleri olacak. Tesiste bir spor kulübünün ihtiyacı olan ne kadar destekleyici unsur varsa içinde düşünüldü.”

ANTALYASPOR KOLEJİ GELİYOR

“Antalyaspor’un alt yapısını güçlendirmeliyiz” diyen Türel şunları kaydetti: “Antalyasporlu başarılı genç kardeşlerimizi Antalyaspor’un bünyesinde tutabilmeliyiz. Bununla ilgili atılması gereken adımlar atılmalıdır. Hemen kamp tesisin yanında bir eğitim alanını Antalyaspor Koleji yapmak ve Antalyaspor’a kazandırmak üzere adımlarımızı da attık. Antalyaspor Koleji sadece bir eğitim tesisi olmayacak. Bu kolej aynı zamanda en üst düzeyde en kaliteli eğitimi verirken,  Antalya ve çevresindeki başarılı sporcu çocuklarımız burada burslu olarak okuyacaklar. Belki de 10 yıl sonra Antalyaspor’un iskeletini oluşturacaklar. Bunu dünya böyle çözüyor biz de böyle çözeceğiz. Bunu da başardığımızda gözümüz arkada kalmaz. Antalyaspor’un sırtı yere gelmez. Başarıdan başarıya koşar,. Antalyaspor Avrupa’da da iddialı olmaya layık bir takımdır.”

ŞAMPİYON OLUN BANA YETER

Başkan Türel, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer’in yapılacak tesise Menderes Türel isminin verilmesi önerisi üzerine de şunları söyledi: “Gültekin Gencer’in şahsımın isminin verilmesi noktasında bir önerisi oldu. Bu konularda hiçbir zaman talepkar olmadım. Biz bu hizmetleri görev olarak, kabul ediyoruz. Bunun gereğini yerine getiriyoruz. Benim ismimi koymaktan öte bu sezon Antalyaspor’u şampiyon yapın bana yeter.”

GELECEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Antalyaspor Derneği Başkanı Nafiz Tanır, “Bu tesis Antalyaspor’un geleceği açısından çok önemli. Bu tesisle amatör sporlar da canlanacak. Antalyaspor tam bir kulüp olacak” dedi.

Antalyaspor eski başkanlarından Dündar Uluğkay da, Antalyaspor’un tarihini değiştirecek çok önemli bir günü yaşadıklarını ifade ederek, katkıları için Başkan Türel’e teşekkür etti.

TÜREL ÇOK HEYECANLANDI

Daha sonra, Döşemealtı ilçesindeki 253 dönümlük alanın Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Antalyaspor’a tahsisi ile, alana Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak Antalyaspor kamp ve spor tesisleri ile ilgili imzalar atıldı. Hayatının en heyecanlı anlarından birini yaşadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bir kez sevgili eşimle evlenirken nikah defterine imza atarken, bir de bugün bu imzayı atarken çok heyecanlandım. Benim için çok önemli bir imza. İnşallah bu tesisin temel atma töreninde buluşuruz” dedi.

ANTALYA SENİNLE GURUR DUYUYOR

Ayakta alkışlanan imza töreni sırasında salondakiler Başkan Türel için “Antalya seninle gurur duyuyor” sloganları attı. Tören sonunda Başkan Türel, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer’in kendisine hediye ettiği Antalyaspor formasını üzerine geçirerek, basına poz verdi. Türel, Antalyasporlu futbolculara seslenerek, “Bu formayı sene sonunda şampiyon takımın futbolcularına imzalatacağım” dedi.

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle