Hoşgeldiniz  

Antalyalı Muhtarların Tepkisi

SEMİH KÖKEN | 06 Kasım 2014 | Antalya Haber A- A+

Antalya’da 8 Kasım tarihinde yapılacak Muhtarlar Derneği’nin genel kurul toplantısı muhtarları ikiye böldü. Antalya Muhtarlar Derneği kurucusu ve eski başkanı Yeşilbahçe Muhtarı Nurettin Eyiler, Kızıltoprak Mahallesi Muhtarı Mustafa Yılmaz, Yüksekalan Mahallesi Muhtarı Yüksel Şen, Çağlayan Mahallesi Muhtarı İbrahim Efe, Konyaaltı Altınkum Mahallesi Muhtarı Eyüp Karakaya, Güvenlik Mahallesi Muhtarı Necati Güven, Sinan Mahallesi Muhtarı Ramazan Budak, Gençlik Mahallesi Muhtarı Ömer Kaya, Şirinyalı Mahallesi Muhtarı Hakan Kurt, Kaleiçi Tuzcular Mahallesi Muhtarı Mehmet Erdoğan, Kılıçarslan Mahallesi Muhtarı Ali Kahraman ve Barbaros Mahallesi Muhtarı Mehmet Gözübüyük’ten oluşan 12 mahalle muhtarı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı yaptı.

GENEL KURUL TARİHİNİ BAŞKALARINDAN ÖĞRENİYORUZ

Grup adına söz alan Kızıltoprak Mahallesi Muhtarı Mustafa Yılmaz, Antalya Muhtarlar Derneği’nin 8 Kasım günü Atatürk Parkı’ndaki Kent Konseyi’nde genel kurul kararı aldığını öğrendiklerini söyledi. Derneğin genel kurulunun oldu bittiye getirilmek istendiğini ileri süren Mustafa Yılmaz, “Antalya Muhtarlar Derneği’nin muhtarları temsil edebilmesi için il genelindeki bütün muhtarların derneğe üye olması lazım. Ancak Antalya Muhtarlar Derneği’ne kimler üye kimler değil bilmiyoruz. Bize üyelerin isimleri verilmiyor. Bizlere haber vermeden de genel kurul kararı alınıyor. Geçtiğimiz 30 Ekim günü bir arkadaşım beni arayıp 1 Kasım günü genel kurul toplantısı olduğunu, çoğunluk sağlanamazsa 8 Kasım günü toplantının yapılacağını söyledi. Genel kurulla ilgili ilçelerin muhtar derneklerini aradım. Onların da bilgisi yoktu” iddiasında bulundu.

GENEL KURUL GÜNÜ TATİL İDDİASI

Bunun üzerine bir grup muhtarla 1 Kasım günü genel kurulun ilk toplantısının yapılacağı Kent Konseyi binasına gittiğini anlatan Yılmaz, “Toplantı tarihinde binada kimse yoktu. Binanın da kapısı kilitliydi. Dernek başkanı da yoktu. Araştırınca mevcut yönetim kuruluyla Marmaris’te tatilde olduklarını öğrendik. Bunun üzerine bir tutanak tuttuk. 8 Kasım tarihinde yapılacak seçimin de iptali için dernekler müdürlüğüne başvurduk” dedi. Adil ve demokratik bir seçim istediklerini söyleyen Yılmaz, Antalya’nın 30 Mart seçimiyle birlikte bütünşehir statüsüne geçtiğini de belirterek, “Antalya Muhtarlar Derneği’ne eskiden sadece büyükşehirin içindeki 5 ilçenin muhtarları üyeydi. Şimdi ilin tatamı büyükşehir kapsamına girdi. Antalya genelinde 900 civarında muhtar var. Ama Antalya Muhtarlar Derneği ilin tüm muhtarlarını dikkate almadan seçim yapmak istiyor. Üstelik eskiden 243 üyemiz vardı. Bunun da 128’e düştüğü iddia ediliyor” dedi.

BASKIN SEÇİMİ TANIMIYORUM

Antalya Muhtarlar Drneği kurucusu olan ve 40 yıldır muhtarlık yapan Yeşilbahçe Mahallesi Muhtarı Nurettin Eyiler de bu şartlarda Nazif Alp’i Muhtarlar Derneği Başkanı olarak tanımayacağını ve kabul etmeyeceğini söyledi. Yapılanın baskın bir seçim olacağını ileri süren Eyiler, “Seçimin ertelenip adil ve demoratik bir ortamda yenilenmesini istiyoruz” dedi. Eyiler, buna karşılık ayrılmak ya da bir başka muhtarlar derneği kurmak gibi düşünceleri olmadığını da sözlerine ekledi.

İLİN TAMAMI TEMSİL EDİLMELİ

Yüksekalan Mahallesi Muhtarı Yüksel Şen de Antalya Muhtarlar Derneği’nin il genelindeki tüm muhtarları temsil edebilen bir sivil toplum örgütü olabilmesi gerektiğini söyledi. Bunun gerçekleşebilmesi için il genelindeki tüm muhtarların üyeliğe kabul edilmesi, ardından seçime gidilmesi gerektiğini anlatan Yüksel Şen, “Biz seçimin daha ileri bir tarihte yapılmasını istiyoruz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle