Hoşgeldiniz  

Antalyalı Aleviler Hacıbektaş’ta

Semih Köken | 18 Ağustos 2015 | Antalya Haber A- A+

Antalyalı Aleviler Büyükşehir Belediyesinin organizasyonu ile 52’nci Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat etkinliklerine katılmak için Nevşehir’e gitti. Bu yıl Antalya, etkinliğe en çok katılım sağlayan illerden biri oldu.

 

Anadolu’nun manevi mimarlarından Hacı Bektaş Veli Anma programına katılmak için

günler öncesinden hazırlık yapan Antalyalı Alevi vatandaşlar, 6 otobüs ile Hacıbektaş’a gitti.

4 otobüsten oluşan 184 kişilik ilk kafile Cuma akşamı Yeşildere Mahallesi’nden Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne hareket etti.  İki otobüsten oluşan 92 kişilik ikinci kafile ise Konuksever Mahallesi’ndeki Cemevi’nin önünden kalktı.

7’DEN 70’E KATILIM VARDI

Hacıbektaş’taki tören ve etkinliklerine katılmak için otobüslere binen Antalyalı Aleviler yaklaşık 9 saat süren yolculuğun ardından ilçeye ulaştı. Yolculara kumanyalar dağıtıldı, Hacı Bektaş’a özgü hediyeler ve ilçedeki programın da yer aldığı broşürler verildi. 7’den 70’e hemen her yaştan insanın katıldığı anma etkinliği öncesi ilçede kendilerine tahsis edilen alana yerleşen Antalya ekibi ziyaretlere başladı. Antalya etkinliklere en çok kişiyle katılım yapan kentlerden biri oldu.

KURBANLAR KESİLDİ DUALAR EDİLDİ

Hacıbektaş’ta, üzerinde Hacı Bektaş Veli’nin resimlerinin yer aldığı tişörtleri giyip şapkaları takarak dolaşan Alevi vatandaşlar, türbe ziyaretinde duygusal anlar yaşadı. Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret edip dualar eden Aleviler kurban kesti. Hacı Bektaş Veli’nin yaşam felsefesini, tarihe kazınmış sözlerinin ve anlamlarının konuşulduğu sohbetlere katılan aleviler ziyaretlerini tamamladı.

MUHTARDAN BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR

Yeşildere Mahallesi Muhtarı Kemal Genbeş, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e etkinliğe verdiği destek için teşekkür etti. Organizasyonu düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Menderes Türel’e minnettar olduklarını söyleyen Muhtar Genbeş, “Bizleri böylesine güzel ve anlamlı bir organizasyonla Hacıbektaş’a götüren Belediye Başkanımız Menderes Türel’e sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

GELENEKSEL HALE GETİRECEK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geçtiğimiz yıl Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür-Sanat etkinliklerine katılmaları için kentte yaşayan Alevi vatandaşlar için Nevşehir’e otobüsler kaldırmıştı. Büyükşehir Belediyesi alevi uygulamayı geleneksel hale getirmek için çalışıyor.

TÜREL: HAZRETİ ALİ’MİZ BİZİ SADECE BİRLEŞTİRİR

Hacıbektaş’a giden Antalyalı Alevilere dağıtılan program broşüründe Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in mesajı da yer aldı. Türel, “Sevgili kardeşlerim” diye başlayan yazısında şu mesajları verdi:

“Seçimlerden önce de sonra her fırsatta belediyelerin hizmet yeri olduğunu, Belediye Başkanı, şehremini olarak Antalya’da yaşayan herkese eşit hizmet götürmekle görevli olduğumuzu söyledim. Halkımız bize görevi verdiği andan itibaren de bu düsturla hareket ederek Antalya’nın bir ucundan diğer ucuma hizmet götürdük, götürmeye devam ediyoruz.

Biz demokrasinin önce yerel yönetimler ile başladığını düşünüyoruz. Bu nedenle katılımcı demokrasi ve şeffaf yönetim anlayışı ile hareket ederek Antalyamız için hayata geçirdiğimiz her projeyi halkımıza soruyor, onaylarını alıyoruz.

Dostlarım, hepimizin bildiği bazı çevreler, İslam âlemini Orta Çağ kavgalarına geri döndürmek, kavgaların içinde boğmak için çalışıyor. Bunu hepimiz görüyoruz. Irak ve Suriye’de Müslümanlar kardeş kanı akarken biz birliğimiz ve beraberliğimiz ile bu oyunları Türkiye’de de sahnelemek isteyenlere en güzel cevabı veriyoruz.

Türkiye üzerinde bu karanlık planları yapanların amacı ülkemizin önünü kesmek, kuşatmak, etkisini zayıflatmak ve kendi iç meseleleri ile uğraşmasını sağlayarak dünya üzerindeki gücünü kırmak. Bu insanlar bizim Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-dindar, Atatürkçü-Atatürkçü olmayan gibi bölünmelerle birbirimize düşmemizi kavga etmemizi istiyor.

Biz buna izin vermeyeceğiz. Biz “boşuna uğraşmayın, biz bölünmeyeceğiz, biz Türk’üz, Alevi, Sünni, Çerkes, Kürt, Laz, laik, dindar, Atatürkçüyüz, biz büyük Türkiye’yiz” diyoruz.

Tüm dünyaya “Büyük Türkiye hedefinde, tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet olarak yürüyeceğiz.” diye haykırıyoruz.

Bu zaman kadar hep söyledim. “Hazreti Ali’miz bizi sadece birleştirir. Hepimiz Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’nin, Abdal Musa’nın, Pir Sultan’ın ortak mirasçılarıyız. Alevilik bizim için farklılığımız değildir, gönül zenginliğimizin bir parçasıdır.” dedim bundan sonra de demeye devam edeceğim.

Kardeşlerim

Sizler çok güzel bir yolculuğa çıktınız. Hacı Bektaş Veli hazretlerine de bizden selam söyleyin, hürmetlerimizi iletin.”

 

hacibektasgezisi (1) hacibektasgezisi (2) hacibektasgezisi (3) hacibektasgezisi (5) hacibektasgezisi (6)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle