Hoşgeldiniz  

Antalya’da Yüz Binler Cumhuriyet İçin Yürüdü…

SEMİH KÖKEN | 29 Ekim 2014 | Antalya Haber A- A+

Muratpaşa Belediyesi öncülüğünde Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu desteğiyle saat 18.00’de Konyaaltı Varyant’tan başlayan fener alayı bu yıl da yüz binlerin katılımıyla gerçekleşti. Yürüyüşte CHP Antalya milletvekilleri Gürkut Acar, Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ve binlerce Antalyalı katıldı.

 

 

Cumhuriyet Bayramı’nın tarihin en karanlık döneminde fakat umut dolu olarak kutladıklarını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İbrahim Daş, “Bugün gelinen noktada, Gazi Mustafa Kemal’in ve arkadaşlarının oluşturduğu birlik ve beraberlik yok edilmiş, etnik kimlik ayrımı yapılarak, çözüm denile denile çözülme aşamasına gelinmiştir. Ülkemizin içindeki bu karanlık tabloyu değiştirmek elimizdedir. Çelenk töreni ve burada olduğu gibi sessiz kalmadıysanız, tehlikenin farkında ve uyanıksanız, Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyorsanız bugün olduğu gibi her zaman her şartta birlik bütünlük içinde olacağız diyorsanız korkmayın Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.


Ermenek’te madende mahsur kalanları unutmayan Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal, çok gergin sıkıntılı günler yaşandığını belirterek, “Bir bayramımızı bile yek vücut halk olarak tüm bölge ve insanlarımızla ulus olarak hep birlikte kutlayamıyoruz. Çok yakın zamana kadar bunu başarıyorduk ama bu hakkımızı zedelediler. Halkımızı ayrıştırmayı başaranlar eserleriyle ne kadar övünseler azdır, başları göğe ermiştir” diye konuştu.


Ümit Uysal’ın bugün Antalya’daki çelenk koyma töreninde engelleme yapıldığını söylemesi üzerine kalabalık ’yuh’ çekti. Uysal, şöyle devam etti:

“Bundan kim ne kazandı. Bu uluslaşabilmek kader birliği yapabilmek için onlarca yıldır uğraşan halkımızı ayrıştırarak sadece devletin kutladığı bayramlara dönüştürmek kimin işine yarar. Bu ancak diktatörlüklerin olduğu ülkelerde olur. Halkımızı bu şekilde bölmek, toplumsal barışı, devlet erkanı eliyle, yönetenler eliyle bozmak kimsenin işine gelmez. Bu insanlar tarih önünde vebal altında kalırlar. Bundan vazgeçsinler, çünkü biz bu bayramı kutlarız. Siz bizim elimizden alamazsınız. Yapmayın, kendinizi komik, zavallı duruma düşürmekten başka bir şeye yaramaz.”

 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen Fener Alayı Yürüyüşü sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda Anadolu Rock Müziği’nin sevilen sanatçısı Kıraç konser verdi. 100 bini aşkın Antalyalının doldurduğu Cumhuriyet Meydanı’nda şarkılarıyla güzel bir gece yaşatan Kıraç, kalabalık karşısında da şaşırdığını söyledi. “Ben bu kadar coşkulu olacağını beklemiyordum” diyen Kıraç, tüm Antalyalıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı, kalabalıkla selfie de çekti.

 

Kıraç, daha sonra sahneye Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile birlikte İzmir Marşı’nı söyledi. Kıraç, “Biz de sanattan anlayan siyasetçiler istiyoruz” dedi. Burada olmaktan çok mutlu olduğunu belirten Kıraç, “Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması dileğiyle. Eminim bu kalabalığı görünce insana ümit geliyor” dedi.


Şarkı aralarında konuşan Kıraç, “Bu ülke daha böyle semt semt, sokak sokak, köy köy ‘Mustafa Kemal Atatürk’ diye ağlayana kadar bu eziyet devam edecek. Herkes bunun bilincine varana kadar, bir Ortadoğu ülkesi olmak neymiş, laik Türkiye Cumhuriyeti olmak neymiş farkına varana kadar galiba mücadele sürecek. Halkın beyninde birtakım şeyler değişecek inşallah” dedi.


Ermenek’te göçük altında kalan işçilerden de hayırlı haberler beklediğini ve sağ salim çıkacaklarına inandığını söyleyen Kıraç’ın konseri yaklaşık iki saat sürdü.

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyet yürüyüşüne Bizimantalya.com “Adalet-Özgürlük-Fazilet” pankartları ile katılarak destek verdi…

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle