Hoşgeldiniz  

ANTALYA RAYLI SİSTEMİ OYLADI

SEMİH KÖKEN | 01 Eylül 2014 | Antalya Haber A- A+

Antalya raylı sistemi oyladı (7)

Antalya raylı sistemi oyladı (2)

Antalya raylı sistemi oyladı (3)

Antalya raylı sistemi oyladı (5)
Antalya’da 20 mahalle 200 milyon liralık dev projeyi oylayarak tarihe geçti. Oylamaya katılımın beklenenden yüksek olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Antalyalılara gösterdikleri hassasiyet için teşekkür etti. Türel Antalya’nın geleceğini inşa edecek projeleri bundan sonra da halka soracaklarını belirterek “Milletimizin bize gösterdiği yolda hizmetlerimize devam edeceğiz. Onların tercihleri bizim en büyük kılavuzumuz olacaktır.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geleceğin Antalyasını Antalyalılar ile birlikte kuruyor. Seçimlerden önce şeffaf belediyecilik ve demokratik katılımın en güzel örneğini Antalya’da uygulayacaklarını dile getiren Menderes Türel, daha önce yapılmayanı yaptı ve 200 milyon liralık dev yatırım için sandık kurdu.

ANTALYALARIN MUHTARLIKLARA AKIN ETTİ
Oylama bugün raylı sistem hattının geçtiği 20 mahalle de gerçekleşti. Genç, yaşlı binlerce Antalyalı sabahın erken saatlerinden itibaren muhtarlıklarda kurulan sandıklarda oy verdi. Antalyalıları, engeller de durduramadı. Birçok engelli vatandaş, raylı sistem hattının geleceğine karar vermek için oylarını kullandı.

Seçim havasında geçen oylamada vatandaşlar muhtarlılara nüfus cüzdanları ile geldi. Seçmen listelerinde isimleri yer alanlar oylarını hazırlana oy kabinlerine girerek kullandı. Aralarında muhtar, aza ve belediye görevlilerinin de bulunduğu sandık kurulu vatandaşları bilgilendirdi.

TÜREL BUNDAN SONRA DA HALKA SORACAĞIZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de sandıkları gezerek oy kullanan vatandaşlar ile sohbet etti. Türel oylamaya olan ilginin beklenenin üzerinde olduğunu söyledi. Bunun için tüm Antalyalılara teşekkür eden Türel, bundan sonra hayata geçirilecek projeleri de halka sormaya devam edeceklerini ifade etti.

Başkan Türel’in ziyaret ettiği Yenigöl Mahallesi’nde vatandaşlar ‘Raylı sistem istiyoruz’ diyerek Türel’i alkışlarla karşıladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, yaşlısından gencine bütün oy kullanmaya gelen vatandaşlara “Demokratik hakkınızı yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. Oy kullanmaya gelenler ise Başkan Türel’e büyük projelerin halka sorulması noktasında gösterilen hassasiyetten dolayı teşekkür etti.
HİZMET BİZDEN KARAR HALKTAN
Basın mensuplarına yapılan oy kullanma işlemiyle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Türel, “ Gerçekten Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çağdaş şehirlerde, gelişmiş ülkelerin şehirlerinde birçok büyük proje halka sorulur. Halkın vereceği karara göre yerel yönetimler yol haritasını çizer. Bizde bugün bunu yapıyoruz. Antalya’nın en önemli projelerinden bir tanesi Meydan son duraktan Havalimanı, Aksu, EXPO raylı sistem hattını yapalım mı? Yapmayalım mı? diye vatandaşlarımıza soruyoruz. Yaklaşık 200 milyon TL yatırım maliyeti olan bir projedir. Bu noktada halkımızın göstermiş olduğu ilgiden memnunuz, iyi bir katılım var. Burada önemli olan halkımızın demokrasiye katılımcı yönetime olan hassasiyetini bu vesile ile görmüş olacağız”
PROJELERİN BİTİŞ TARİHİNİ AÇIKLARIZ
Antalya’nın Türkiye’de demokrasi ne zaman bir duraksamaya uğrasa hassasiyetlerin en yükseğini gösteren bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Türel, şöyle konuştu: “Demokrasinin duraksadığı dönemlerden sonra yeniden aldığı tarihler hep Antalya’da olur. O yüzden Antalyalıların katılımcı yönetimi destekleyen, demokrasiye olan hassasiyetini bu yaklaşımları büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sandıklar açıldıktan sonra halkımızı raylı sisteme evet diyorsa biz halkımızın hizmetindeyiz. Gerekeni yapacağız. Bizim bir prensibimiz var. Bir projeye başlıyor iken bitiş tarihini ilan ederiz. Halkımızı evet raylı sistemi istiyoruz dediği takdirde 23 Nisan 2016 tarihinde raylı sistem Antalya’mıza hayırlı olsun. Özellikle Cumhurbaşkanımızın bu projeye desteğinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Aynı zamanda Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, EXPO Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım Bakanımız Mehdi Eker’in desteklerini teşekkür ile ifade etmek istiyorum. Kendilerinin çok desteği oldu. Bizde çalışarak bu desteğin karşılığını yerine getirmek getiriyoruz.”
KATILIMCI YÖNETİM
Seçimlerde halka verdiği sözleri hep yerine getirdiğine dikkat çeken Menderes Türel, “Bundan sonra hangi büyük proje olursa olsun halkımıza soracağız. Halkımızın kanaatini aldıktan sonra o proje ile ilgili gerekeni yapacağız. Halkımız bu büyük projeleri bize yap diyorsa yapacağız. Ama eğer o projeyi istemezse halkın isteyeceği diğer projelerle meşgul olacağız. Halkımıza hizmet etme noktasında gerekeni yapacağız. Aynı zamanda halkını yönetime katılması, katılımcı yönetim adına bu referandum başarılı bir örnek olacaktır. Halkımız beş senede sandık başına gidip bir demokratik sorumluluk yerine getiriyor ama beş sene boyunca da Antalya’ya yapılmış olan projelerle ilgili kanaatini alma meselesinde bu günü kadar bir hassasiyet gösterilmiyordu biz bundan sonra bu hassasiyeti göstereceğiz” diye konuştu.
RAYSI SİSTEMİ BÜYÜK İLGİ VAR
Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Türel, “Bugün yapılan resmi nitelikte ilk halk oylamasıdır. Bir seçimde nasıl oy kullanılıyorsa tamamen o şartlarda oy kullanma işlemi yapılıyor. Vatandaşlar seçim kurulundan temin edilen listelerle kimliklerini ibraz etmek suretiyle oy kullanabiliyorlar. Damgalı oy zarflarını gizli oy kullanma kabininde yerine getiriyor. Antalya’da günlük yaklaşık 50 bin kişi mevcut 11 kilometrelik raylı sistem hattından faydalanıyor. 16 kilometre daha eklemeye çalışıyoruz. Halk uygun görürse ekleyeceğiz. Raylı sistem devreye girdikten sonra nasıl önemli bir proje olduğu halk tarafından çok iyi anlaşıldı. Antalya da raylı sisteme karşı büyük bir ilgi var” dedi.
VATANDAŞLAR MEMNUN
Oy kullanmaya gelen vatandaşlardan Ekrem Dilboz ise ilk kez böyle bir halk oylaması ile karşılaştığını belirterek, “Böyle projelerin halka sorulması çok önemli. Bizde geldik görevimizi yaptık. dedi.
Nilgün İlhan ise şöyle konuştu: “Kızıltoprak mahallesinde oturuyorum. Raylı sistem ile rahat bir ulaşıma kavuştuk. Eskiden ulaşımda zorluk çekiyorduk. Bu projenin de yapılmasını destekliyorum.”
Bünyamin Öztürk ise hizmetin olduğu her yerde olduklarını böyle bir projeden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle