Hoşgeldiniz  

Antalya en önemli 20 şehir arasından

Semih Köken | 01 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

Antalya, terör suçları başta olmak üzere suçla mücadele için Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde oluşturulan Güçlü Şehirler Ağı’na üye oldu. Dünyanın en önemli 20 şehrinin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı, farklı ülkelerden şehirlerin ve yöneticilerin suçla mücadele de işbirliğini hedefliyor.

Antalya, Şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi’nin ardından kurulmasına karar verilen, Güçlü Şehir Ağı’nın üyesi oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, BM Merkezi’nde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun başkanlığında gerçekleşen Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk toplantısına katıldı. Toplantıya, Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minapolis, Atlanta gibi dünyanın 20 kentin belediye başkanları katıldı.

ANTALYA’YI ANLATTI

Şehirlerarasında terör başta olmak üzere, şiddet ve suçla mücadelede iş birliğini geliştirmek, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımların ele alındığı toplantıda, Başkan Menderes Türel, Antalya’yı anlattı. Türel, her yıl farklı medeniyetlerden 15 milyon turisti ağırlamasına rağmen Antalya’nın nasıl dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer aldığını ve tecrübelerini paylaştı.

ANTALYA’NIN TARİHİNE VE KİMLİĞİNE UYAN BİR İNİSİYATİF

Güçlü Şehirler Ağı’nın Antalya’nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif olduğunu dile getiren Başkan Türel, Antalya’nın eski adının çok kavimli ülke anlamına gelen Pamfilya olduğunu anlattı. Antalya’nın aralarında İran ve İsrail gibi ülkelerinden de bulundu farklı coğrafyalardan 12 milyon turisti ağırladığını dile getiren Başkan Türel, “Antalya Türkiye’nin 5. büyük kentidir ama yılda 12 milyon yabancı, 3 milyon yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı ziyaretçi sayısında Londra ve Paris’ten sonra Avrupa ve ön Asya’da 3. sıradadır. Antalya’ya özellikle Avrupa ülkelerinden ve Rusya’dan ama bunun yanı sıra önemli sayılarda, İran’dan, İsrail’den, Orta Asya ülkelerinden ziyaretçi gelmektedir. Yine yüz bine yakın Avrupalı, binlerce Rus ve İranlı Antalya’da yerleşmiştir ve çalışmaktadır” dedi.

DİNİ, ETNİK AYRIMCILIK İLE MÜCADELE

Türkiye’de farklı etnik kökenlerden, farklı dinlerden, farklı inançlardan çok sayıda vatandaşın yaşadığını aktaran Türel “Camilerimiz yanında, Katolik ve Ortodoks kiliselerimiz, Sinagoglarımız da vardır. Hükümetimiz dini, etnik ayrımcılıkla mücadele etmektedir” dedi. Avrupa’da ise yabancı düşmanlığı ve ırkçı hareketlerin güçlenmesinin altını çizen Başkan Türel “Türkiye Batı’dan ırkçı rüzgarların, Doğu’dan dini şiddet rüzgarlarının arasında kaldı. Bu nedenle Türkiye ve bölgemiz için şiddete varan radikalleşmeyle mücadele hayati bir konudur. Güvenli Şehirler Ağı bu bakımdan şiddete varan radikalleşme ile mücadelede önemli bir işbirliği sağlayacaktır” diye konuştu

ANTALYA AĞIN EN ETKİN ÜYESİ OLACAK

“Şiddete varan radikalleşmeyle mücadeleye şahsen ve Antalya Belediye Başkanı olarak, bütün kalbimle inanıyorum” diyen Başkan Türel, Antalya’nın bu ağa katkı yapacak diğer şehirlerle işbirliği yapacağını, onların tecrübelerinden istifade edeceğini, böylece hem Türkiye’ye hem de bölge ülkelerine örnek olacağını söyledi.

Güçlü Şehirler Ağı, şiddete varan aşırılığı önleme konusunda başarılı bir geçmişe üne sahip bir merkez olan Stratejik Diyalog Enstitüsü (ISD) tarafından yönetilecek

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle