Hoşgeldiniz  

Antalya Dünya Süper Liginde

Semih Köken | 13 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan Güçlü Şehirler Ağı’nın 20 üyesinden bir olan ve Belediyeciliğin Oscar’ı Çiçek Açan Şehirler Yarışmasında ‘ Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü’nü’ kazanan Antalya’nın önce G-20 zirvesinde dünya liderlerini ağırlayacağını sonra da EXPO 2016’ya ev sahipliği yapacağını ifade eden Menderes Türel, “Antalya dünya süper ligine çıkıyor” dedi.

Antalya’nın artık dünyanın konuştuğu bir kent olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Dünya liderleri G-20 ile kentimize gelecek. Ardından EXPO 2016 geliyor. NATO zirvesi burada yapıldı. Kanada’dan Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü aldık. Diplomasinin merkezi ve dünyanın ilgisinin olduğu bir Antalya var artık. Hakikaten Dünya Süper Ligi’ndeyiz” diye konuştu.

TÜM DÜNYA ANTALYA’YI KONUŞACAK

Kasım ayında yapılacak olan G-20 zirvesinin Antalya için büyük fırsat olduğunu dile getiren Türel zirve hazırlıklarının aralıksız sürdüğünü ifade etti. Zirve ile tüm dünyanın Antalya’yı konuşacağını ifade eden Türel şunları söyledi: “Her G-20 zirvesinden sonra bir deklarasyon yayınlanıyor. O deklarasyon Antalya deklarasyonu olarak tarihe geçecek. Bundan 20 sene, 50 sene sonra Antalya’nın adıyla anılacak tarihi bir belge olacak. Denilecek ki biz Antalya deklarasyonunda G-20 zirvesinde biz şunları söylemiştik. Tarihe geçecek bir kayıt olarak, not olarak düşecek.”

ANTALYA G-20’YE HAZIR

G-20 zirvesine en iyi şekilde hazırlandıklarını anlatan Türel, “G-20 zirvesinin en güzelini Antalya’da gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Tüm devlet kurumları ile mükemmel bir ekip çalışması yürütüyoruz. Yetiştirmemiz gereken projeleri yetiştirme gayretindeyiz. Gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Ankara’da G-20’nin koordinatör bakanı, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bütün kamu kurum ve kuruluşların müsteşarları, ilgili genel müdürleri, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak bir toplantı düzenlediklerini kaydeden Türel, çalışmaları gözden geçirdiklerini ifade etti.

EN KÖTÜ HAVA ŞARTLARINA GÖRE HAZIRLANDI

Türel, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Güzergah üzerindeki güzelleştirme çalışmaları en çok önemsediğimiz konu. Özellikle orta refüjlerin güzelleştirmesine ağırlık veriyoruz. Antalya içinde çok önemli bir sorunumuz yok ama Aksu’dan sonraki kısım, özellikle Belek’e kadar olan alanda ciddi şekilde peyzaj çalışması yürütüyoruz. Bir taraftan da alt yapıya yönelik çalışmalarımız var. Örneğin Belek’te o tarihte şiddetli bir yağış olması ihtimaline karşı yağmur suyu drenaj kanallarını bir taraftan elden geçiriyoruz. Alt yapıyı daha da güçlendiriyoruz.”

KUNDU BELEK ARASI 4 DAKİKA

Kundu ve Belek arasını 4 dakikaya indirecek protokol yolu yapımının da son sürat devam ettiğini belirten Başkan Menderes Türel, “Kundu-Belek bağlantı yolunu zirveye yetiştirmeye çalışıyoruz. Aksu ve Beşgöz Deresi üzerine köprüler yapıyoruz. Yol açma ve asfaltlama çalışmaları hızla devam ediyor. Artık Kundu’dan Belek’e gitmek çok kısalacak. Zirveden sonra bu yolu EXPO’ya bağlayacağız. Öte yandan Kardeş Şehirler yolunda da yeniden bir sıcak asfalt çalışması ile elden geçiriyoruz. Peyzaj çalışmaları ile güzelleştiriyoruz” diye konuştu.

DÜDEN’DE IŞIK ŞÖLENİ

Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü noktayı akşam uçakla gelenlere hoş bir manzara ile karşılamak için ışıklandırmayı düşündüklerini ifade eden Türel, “Orayı çok güzel bir aydınlatma projesi ile Niagara Şelalesi gibi müthiş bir manzaraya kavuşturacağız. Liderler daha havada iken bu görsel şölen ile karşılanacak” dedi.

G-20 Zirvesinin Antalya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleri ile yapılacağını ifade eden Türel “ Bu vesileyle Antalya’ya verdikleri önem açısından de kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle