Hoşgeldiniz  

Antalya 2015 sezonunu eksik kapatacak

Semih Köken | 10 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

Türofed Başkanı Osman Ayık, 2015 turizm sezonunun artıyla kapanamayacağını, tahminlerinin 550 bin eksik olduğunu söyledi.

Türkiye Otel Federasyonları Başkanı Osman Ayık, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) başkan yardımcılığına seçildi. Konyaaltı Beach Park’ta düzenlediği toplantıda genel kurulda gerçekleştirilen seçimle ilgili bilgiler paylaşan Başkan Ayık, 2015 turizm sezonunun son düzlüğünü değerlendirdi. Eylül ayı başında Rus turistte yaşanan yüzde 25’lik kayba karşın Almanya ve Orta Avrupa’da sağlanan yüzde 9’luk artışın bu açığı kapatmadığını söyledi.

“TURİZM SEZONU MUHTEMELEN ARTIYLA KAPANMAYACAK”

2015 yılının eksiyle son bulacağı bilgisini paylaşan Ayık, “Turizm alanında kriz Eylül ayının ikinci yarısında hissedilmeye başlandı. Rusya’da son 20 yılda hep çift haneli büyürdük ancak eylül ayında bir düşüş başladı ve hala devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktada yüzde 25 Rusya’da bir kayıp var. Almanya ve Orta Avrupa yüzde 9’lar civarında artışlar sağladık. Rusya pazarındaki kaybın bu kadar büyük olması diğer pazarlardaki artışlarla telafi edilemediği için 0 ile eksi 5 arasında bir kayıp olacak. Bölgelerde farklılıklar olabilir ancak sonuç olarak bir kayıp söz konusu. 2015 yılını muhtemelen artı ile kapatamayacağız. 550 bin civarında eksideyiz Antalya’da. Bugün bakılacak olursak 2016-2017’de bu trendi değiştirecek bir emare de yok” dedi.

Ayrıca Başkan Ayık, son 6 aylık sürede yaşanan olumsuz olayların Türkiye için olumsuz bir fotoğraf oluşturduğunu da belirterek, “Türkiye’de turizmde dolaylı ya da doğrudan 1.3 milyon istihdam var. Bu düşmeler devam ederse sektörde istihdam da kayıplar olacaktır. Son 5-6 aylık dönem içerisinde yaşananlar Türkiye açısından iyi bir fotoğraf değildir. Ülke içerisindeki genel tablo bir takım olumsuzluklara neden oldu. 1 Kasım seçimleri çok önemlidir. Umarım sandığa yansıyan irade siyasiler tarafından doğru okunur” şeklinde konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle