Hoşgeldiniz  

ANSAN Gözaltısında Polislere İşkence Suçlaması

SEMİH KÖKEN | 03 Aralık 2014 | Antalya Haber A- A+

Antalya’da tarihi Kaleiçi’nde yıllardan bu yana Antalya Sanatçılar Derneği’ne tahsis edilen ve sanatsal faaliyetlerde kullanılan çay bahçesi, pazar günü polisin biber gazlı müdahalesiyle tahliye edildi. Tahliye ardından çay bahçesinin etrafında çok sayıda çevik kuvvet polisi bekleyişini sürdürürken alana gelen, ‘Kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in kız kardeşi 17 yaşındaki Ekin Devrim Karacagil ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Kızının gözaltına alındığını gören anne Nuray Erçağan da olaya müdahale etmeye çalışınca o da gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

Üç polis memurunun hakaret, tehdit gibi suçlamalarla şikayetçi olduğu anne ve kızı, gece saatlerinde serbest bırakılırken, bugün avukatları Hakan Evcin aracılığıyla gözaltı işlemini gerçekleştiren polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda, polis memurları ve amirleri hakkında ‘İşkence, görevi kötüye kullanma, bu suçlara yardım ve yataklık, yardım bildirim yükümlülüğünü yerine getirmemek, amir olarak bunlara emir ve talimat vermek ve bu suçlara neden olmak’ suçlamaları yöneltildi.

Şikayet dilekçesinde, Ekin Devrim Karacagil’e ters kelepçe takılarak yere oturtulduğu, 17 yaşındaki çocuğa kelepçe takmanın suç olduğu belirtildi. Dilekçede, Ekin Devrim’in fiziksel ve manevi işkence gördüğü, bırakılmasını isteyen anne Nuray Erçağan’ın da apar topar gözaltına alındığı kaydedildi.

Hiçbir suç işlemeyen birini gözaltına almanın da suç olduğu belirtilerek, polislerin arabaya bindirme sırasında da fiziksel şiddet uyguladığı, şüpheli polislerin yazdıkları üç sayfalık yanlış ve iftiralarla dolu belgeyi zorla imzalatmaya çalıştıkları dile getirildi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle