Hoşgeldiniz  

Akaydın: “Siyasi kışkırtmalar halkı mağdur etti”‏

SEMİH KÖKEN | 14 Mart 2014 | Antalya Haber A- A+

 

 

 

Akaydın: “Siyasi kışkırtmalar halkı mağdur etti”

 

“Kimsenin halka eziyet etme hakkı yoktur”

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, siyasi kışkırtmalar sonucu ulaşım esnafının sefere çıkmasının engellendiğini ve bu durumun Antalya halkını mağdur ettiğini belirterek, “Halkın en temel hakkı olan toplu ulaşımın siyasete malzeme yapılması ve bir sabotaja gidilmesi asla kabul edilemez. Seçim kazanmaya yönelik bu çirkin davranış Antalya’ya yakışmaz. Halkımıza kimsenin bu konuda eziyet etmeye hakkı yoktur” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, düzenlediği basın toplantısında Antalya’da bazı ulaşım esnafının ve yöneticilerinin halkı mağdur ettiğini söyledi. Akaydın, “Bugün, siyasi bir kışkırtma kokan toplu ulaşım kriziyle karşı karşıya kaldık. İl Seçim Kurulu kararını uygulamak isteyen belediye görevlilerine zorluk çıkartılmıştır. Gürsu Depolama Alanı’nın önünü araçlarıyla tıkayan bazı ulaşım esnafı, diğer araçların da sefere çıkmasını engellemiştir” dedi.

REKLAMIN USULLERİ VAR

Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün’ün bu girişimin başında olduğunu belirten Akaydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yeni seçilen Otobüsçüler Odası Başkanı Ali Tüzün, siyasi söylemlerin hep içinde bulundu. Ben kendisini kınıyorum Çünkü kendisi sivil toplum örgütünün başkanıdır ve Antalya halkı adına çok önemli bir görevi yürütüyor. Dolayısıyla herhangi bir siyasi kimlikten yana tavır alması hem kendi esnafı adına zarar verici hem de etik olarak doğru değildir. Toplu ulaşım araçlarının reklam almasının bazı usulleri var. Araçların önü ve arkası reklam yeri olarak kullanılamaz. Buna rağmen benim rakiplerim de olan bazı arkadaşlarımız siyasi reklam veriyorlardı. Biz kendilerini uyardık ama çok da müdahil olmuyorduk. Ben şahsen reklam vermedim.”

İL SEÇİM KURULU KARARI UYGULANDI

Reklamların kaldırılması talebinin İl Seçim Kurulu’ndan geldiğini vurgulayan Akaydın, “İl Seçim Kurulu, belediyemize başvurarak seçim yasakları kapsamında toplu ulaşım araçlarındaki aday reklamlarının kaldırılmasını talep etti. Biz bunu esnafa tebliğ ettik. Reklam veren 3 adaydan 2’si kurallara uydu. Ümit Uysal ve Kemal Çelik’in afişleri kaldırılırken, Menderes Türel’in afişleri kaldırılmıyor. Belediye ekipleri afişler kaldırılmadığı için araçlara müdahale etmek istedi. Bazı esnaf da eylem başlattı” diye konuştu.

SUÇ İŞLENDİ

Suç işlendiği belirten Başkan Akaydın şöyle devam etti: “Bu ağır derecede suçtur. Başında da Ali Bey bulunuyor. Gürsu’daki aktarma merkezinin önünü tıkayarak otobüsler de dahil toplu ulaşıma çıkmak isteyen araçlar engelleniyor. Belediye olarak bu engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Polisi önlemlere başvuruldu. Bazı duraklarda 500 kişiye varan beklemeler oldu. Şehirde bazı tepkiler oluştu ve bunların Mustafa Akaydın’ın emriyle yapıldığı gibi bir söylem yaratıldı. Seçime 15 gün kala siyasi kimlik taşıyan bir arkadaşımızın lehine yapılan uygulama bir kışkırtma davranışıdır. Ben bunu yapan kişileri kınıyorum. Bu sıkıntı beni fazlasıyla üzdü. Halkın en temel hakkı olan toplu ulaşım hakkının siyasete malzeme yapılması ve sabotaja gidilmesi hiç kabul edilemez. 3 saatlik eylemden sonra tekrar çalışmaya başladılar.”

SİYASİ KIŞKIRTMA VAR

 

 

Akaydın sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çok ciddi bir kışkırtmadır ve siyasi bir yapısı vardır. Seçim kazanmaya yönelik yapılan bu çirkin davranış Antalya’ya yakışmaz. Bizim halkımıza kimsenin eziyet etmeye hakkı yoktur. Acil olarak UKOME’yi toplantıya çağırdım. Bundan sonra benzeri bir eylem olduğunda ne gibi önlemler almamız gerektiğini tartışacağız. Antalya halkının en tabi hakkı olan kaliteli ve ucuz toplu ulaşımı bu şehre oturtmakta ciddi anlamda kararlıyım. Bu konuda hiç kimseye taviz vermem. Herkesi aklı selime davet ediyorum. Antalya halkına bu eziyeti göstermesinler.”

 

İletişim: Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Akgün KESKİN SAKARYA akeskin@antalya.bel.tr 0 242 249 54 80

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle