Hoşgeldiniz  

Bakan Ersoy’dan sertifika açıklaması

SEMİH KÖKEN | 10 Mayıs 2020 | Turizm A- A+

Bakan Ersoy’dan sertifika açıklaması
Bakan Ersoy'dan sertifika açıklaması
Canlı yayınında katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Hakan Çelik‘in sorularını yanıtladı. Bakan Ersoy açıklamasında, “Mayıs sonu itibariyle iç turizmle ufak ufak başlayacağız turizm trafiğine. Haziran’da birçok ülkede bu iş ufak ufak başlar” ifadelerine yer verdi.

Dört ayrı komisyon yaptıklarını duyuran Bakan Ersoy, “132 maddelik bir kriter belirledik konaklama ve restoranlar için. Personelinize pandemi eğitimi vermeniz gerekiyor. Denetim firmaları her ay düzenli denetliyor olacaklar, sertifika belgesinde bir karekod olacak o karekodu okuttuğunuz zaman o işletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz. Bu sertifikayı alan turizm tesisi uluslararası kuruluşlar tarafından olmazsa olmaz diye nitelendirilen önlemlerin tamamı burada uygulanıyor ve denetliyor anlamına gelecek bu sertifikalar. Bu sertifikasyon yeterli değil, biz Salı günü bunun genelgesini yayınlıyoruz, yarından itibaren Dışişleri Bakanımızla bir niyet mektubu hazırladık, bu niyet mektubunda bir davet içeriyor. O ülkenin vatandaşına yurtdışına çıkış izni verecek olan ilgili kurumlara gönderiyoruz bu mektubu. Türkiye’nin sağlık altyapımızın detaylarını yazdık, hastane kapasitelerimizi yazdık, ambulans sayılarımız, ventilatör sayılarımız bu mektubu bütün ülkelere pazartesi sabah gönderiyoruz” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu ile birlikte hareket edecekler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte  aynı zamanda ilk etapta 70 ülkeye telefon trafiği başlatacaklarını da anlatan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Sertifikasyon içerisinde bu ağırlıklı turizm havalimanı olarak kullanacağımız yerlerde Sağlık Bakanlığımız test merkezleri oluşturuyor, yerli yabancı fark etmez buraya gelenlerin testini yapacağız. Mayıs sonu itibariyle iç turizmle ufak ufak başlayacağız turizm trafiğine. Haziran’da birçok ülkede bu iş ufak ufak başlar, işte Orta Avrupa ülkeleri bazı Asya ülkeleri olsun bunlar Haziran ayı içerisinde aşamalı bir şekilde açılacağını düşünüyoruz Tarih ilerledikçe biz de takvim açıklayacağız bize bağlı bir konu değil bu belirli kriterler var. Bu sene beklentiyi yüksek tutmamak lazım, ama ben bu sene için otellerin yüzde 50’sini yüzde 60’ını açabilirsek iyi bir otel olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açık büfelerde sunum değişikliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açık büfelerde sunum şeklinin değişeceğini söyledi. Bakan Ersoy, “Siz söyleyeceksiniz ne kadar isterseniz aşçı verecek. O sağlığın bir kriteri var.  Açık büfe kalacak, sunum şekli değişecek. Biz bu hareketleri başlatacağız, kriterlere ilaveler olabilir azaltmalar olabilir. Aşama aşama gideceğiz, bunlar yeni normaller, hafta hafta açıklayacağız nasıl olduğunu göreceğiz ona göre açıklayacağız. Açıkladığımız 132 maddelik kriterlerde durumu belli oradan bakabilirler” şeklinde konuştu.

Almanya Türkiye arasında koridor oluşturulacak

“Charter olmuş tarifeli olmuş durumun içeriğini değiştirmiyor, havacılık söz konusu olduğu zaman da uluslararası otoritelerin alacağı kurallar çalışmaya başlayacak. Hava trafiği dünya ekonomisi için önemli, bunu başlatamazsanız sistem çöker, dijital iletişim bir yere kadar” diyen Bakan Ersoy, ” Biz Bilim Kurulumuza danışıyoruz, onlar tamam derse ilgili ülke ile de iletişime geçiyoruz. Muhtemelen Almanya daha erken başlar diye düşünüyoru” dedi.

Fiyatlarda artış olacak mı?

Bakan erson şunları söyledi: “Bu sene önceliğin fiyat olduğunu düşünmüyorum, hareketi başlatmanın öncelik olduğunu düşünüyorum. İkinci üçüncü aşamada fiyat hesabı yapılır ama şu aşamada bunu kimsenin düşüneceğini zannetmiyorum. Yaz ortasına veya biraz daha sezon sonuna kayacağını düşünüyorum orada protokoller oluşmadı daha, GalataPort hazır ama bugün gelseler alabilecek kapasitede. 5 Nisan’a hazırdı, şimdi daha da hazır hale gelir, gemi yanaşıyorum dediği anda alabilecek durumda. Biz geçen sene bir halk plajı uygulamasına geçtik, bu bağlamda iki tane örneğini ücretsiz modern plajı yaptık. Şimdi bu seriye devam ediyoruz iki tane Belek ve Serik’te yapacağız.”

Bakan Ersoy: 2023’te iddialıyız

“2020 artık dünyanın uğradığı bir yol kazası olarak görelim” diyen Baman Ersoy, Turizm Geliştirme Ajanslarıyla birlikte çok iyi bir tanıtım kampanyası hazırladık bunu 16 Mayıs’ta yayınlamaya başlıyoruz.^Biz hızlı bir şekilde toparlayacağız, bu seneki hedefimiz aslında 58 milyondu önümüzdeki sene de 63 milyonu geçeriz diye düşünüyorduk.
Çok sıkıntılı bir durum olmazsa biz 2023 hedeflerimizde de hala iddialıyız, 75 milyon turisti tutturabiliriz. Son yıllarda Kapadokya’nın yüzünü güldüren Uzak Doğu pazarları oldu, peki Uzak Doğu’dan turizm akışı konusunda bir yol akışı belli oldu mu? Normalde hava trafiğinin onlardan başlaması lazım biz hazır olduğumuzda onları davet edeceğiz. İlk trafiğin açılacağı noktalar Uzak Doğu ülkeleri olacaktır.Asya ülkeleri bu tarz pandemi olaylarına hazırlıklılar, onların vatandaşlarında toplum disiplini oluşmuştu, Asya’daki vatandaş buna karşı daha hazır” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle