Hoşgeldiniz  

BEYCİKLİLER ORMAN YETKİLİLERİNE JAMAİKA LEHÇESİYLE SESLENDİLER

Deniz Porsuk | 08 Ocak 2021 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

BEYCİKLİLER ORMAN YETKİLİLERİNE JAMAİKA LEHÇESİYLE SESLENDİLER

BEYCİKLİLER ORMAN YETKİLİLERİNE JAMAİKA LEHÇESİYLE SESLENDİLER !

 

“TÜRKÇE 1000 KERE SÖYLEDİK, ŞİMDİ BAŞKA DİLLERDE SÖYLÜYORUZ. BEYCİKLİLER BU KESİMİ İSTEMİYOR!”

 

Antalya’nın Beycik Köyü’nde Beycikliler mahkemeye verdikleri ve 4 kez durdurdukları 21 hektarlık orman traşlamasında yeniden bu kez yetkililere 6 altı farklı dilde “Bu kesim olmasın!” mesajı verdi. “Türkçe bin kere söyledik, şimdi başka dillerde söylüyoruz. Beycikliler bu kesimi istemiyor!” diyen Beycikliler videolarında İngilizce, Almanca, Rusça, İtalyanca, Portekizce ve Jamaika’da konuşulan Patua lehçesini kullandı. Yaz kış Beycik’te yaşayan, çocuklarını dört sınıfın bir arada ders yaptığı köy okulunda okutmuş ve bu kesime ilk günden beri itiraz eden uluslararası kökenli Beycikliler daha önce de kesim yapılırken yanlarında çocuklarıyla alana çıkmış ve bölgedeki kesimin davalık olduğunu kesimcilere iletmişti. Kesimci firma bunun ardından işçilerini alandan çekmişti. Beycik ormanına ilişkin hukuk süreci Antalya 5. İdare Mahkemesi’nde görülüyor ve Orman Genel Müdürlüğü’nün savunması bekleniyor. Beycikliler, kesim alanında yer alan sel derelerinin ve iklim kriziyle biriken yağışların, kesimin ardından bölgede oluşturabileceği erozyon, sel ve heyelan gibi tehlikelere dikkat çekmek için Beycik Senirkent Olmasın! diye bir kampanya da yürütüyorlar.

 

Uluslararası kökenli Beycikliler daha önce de Beycikli komşularıyla birlikte Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu ve Kemer Orman İşletme Şefliği’ni ziyaret ederek kesim konusundaki düşüncelerini paylaşmış, kesim yapılacak alanın iklim krizi çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi için toplu dilekçe vermişti. Ormanın korunması mesajını vermek için çocuklarıyla video çeken ve Kemerin Kadınları grubunun Beycik Ormanı için başlattığı farkındalık zincirine çocuklarıyla katılan Beyciklilerin paylaşımları yörede büyük sempati toplamıştı. Bu kez de videolarında farklı dillerle orman traşlamasına dikkat çekmeye çalışan Beyciklilere, pandemi sürecinde Türkiye’ye gelemeyen fakat 20 yılı aşkın süredir köyde ev sahibi olan kişiler de mektuplarıyla destek verdi.

 

Beycik Köyü, farklı ülkelerden insanların yaz kış birlikte yaşadığı bir orman köyü olmasıyla dikkat çekiyor. Köylerinde asla yerli yabancı ayrımı olmadığını belirten Beycikliler, bunun muhtarlıkları tarafından da daima vurgulandığını ve bu beraberlikten çok mutlu olduklarını belirtiyorlar. “İlk günden beri söylediğimiz gibi biz hepimiz dost ve komşuyuz. Köyümüzde mutluluk, huzur içinde yaşıyoruz. Köyümüzde de pek çok alanda kesim oldu. Gelgelelim, bu 21 hektar barındırdığı tehlikelerden ötürü bizlerin içine özellikle sinmiyor,” diyen dava sözcüsü Zeynep Demirsü “Dünyanın dört bir yanında yaşayabilecekken köyümüzü seçmiş olan dostlarımız kesim olduğunda alana eşleriyle, küçük çocuklarıyla gelip kesimcilerin önünde köyümüzün meramına sahip çıkıyorlar. Biz istiyoruz ki mahkeme sonuçlanıncaya kadar ormanımıza dokunulmasın. Bunu yapmak çok mu zor?” diye soruyor. Beycik’te mülk sahibi olan fakat Türkçe bilmeyen komşularının her şeyi sosyal medyanın çeviri hizmetleriyle sıkı sıkıya takip ettiğini belirten Demirsü, “Türkçe paylaşımlarımızı zorlanarak anlamaya çalışıyorlar. Her şeyi beğenip paylaşıyorlar. Zannediyorum 25 yıldır burada ev sahibi olan doktor bir Alman komşumuz var. Destek mektubunu da ilk o yazıp gönderdi. Hem duygulanıyoruz hem de mahcubiyet hissediyoruz,” diyor. Bugüne dek bu şekilde ailecek kesim alanına çıkan ve birden fazla kez kesimin durmasını sağlayan Beycikliler yetkililerin acilen kaygılarına sahip çıkmasını ve mahkeme sonuçlanıncaya dek kesimin resmen askıya alınmasını istiyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle